Archiwum kategorii: Domowy Słownik Bankowy

Podatek Belki (od dochodów kapitałowych) – Domowy Słownik Bankowy

Domowy Słownik Bankowy - Podatek BelkiPodatek Belki to zmora każdego z nas. Głównie ze względu na to, że sięga nawet po nasze zyski z oszczędności. Jednak mimo tego, że jest niemal tak powszechny jak PIT – nie mogło go zabraknąć w Domowym Słowniku Bankowym.

Uznałem, że warto wyjaśnić lub przypomnieć proste zasady działania tego podatku – szczególnie dla zupełnie niewtajemniczonych w to hasło. W końcu dotyka nas wszystkich.

W dzisiejszym DSB wyjaśniam więc:

  • skąd się wziął
  • co jest przedmiotem opodatkowania
  • jak jest opłacany
  • czemu już nie da się go uniknąć

Zapraszam:

Czytaj dalej Podatek Belki (od dochodów kapitałowych) – Domowy Słownik Bankowy

IBAN – Twój międzynarodowy numer konta – Domowy Słownik Bankowy

IBAN - Domowy Słownik BankowyIBAN, czyli International Bank Account Number to w wolnym tłumaczeniu po prostu międzynarodowy numer rachunku bankowego.

Europejski Komitet Standardów Bankowych (tak, jest taka instytucja) wprowadził standard dla numerów kont w transakcjach międzynarodowych, głównie aby ułatwić transakcje płątnicze w Unii Europejskiej.

Jednak do standardu dołączyły również inne państwa. Mimo wszystko dla zwykłego użytkownika, czyli np. Ciebie numery kont w różnych bankach mogą być nieco zagadkowe.

Więc dzisiaj kilka słów o tym, co warto wiedzieć:

Czytaj dalej IBAN – Twój międzynarodowy numer konta – Domowy Słownik Bankowy

Kod BIC – Domowy Słownik Bankowy (+Infografika)

Domowy Słownik BankowyDzisiejsze hasło to niezwykle ważny element bankowych transakcji międzynarodowych. Kod BIC był już przeze mnie wspominany przy okazji zeszłorocznych wpisów podpowiadających, jak ugryźć przelew zagraniczny (linki na końcu wpisu).

Bo BIC w tym wypadku to oczywiście nie marka drobnego sprzętu biurowego.

Business Identifier Code to najważniejszy element w lokalizowaniu banku do którego mają trafić pieniądze w obcej walucie. Zapoznajmy się z nim nieco bliżej…

Czytaj dalej Kod BIC – Domowy Słownik Bankowy (+Infografika)