Wakacyjny wyjazd za granicę to dla wielu z nas symbol przygody, relaksu – miłego spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Chcemy pozbyć się trosk życia codziennego. Więc na miejscu wyciągamy z portfela kartę i płacimy za przyjemności
A płacąc na wakacjach kartą debetową lub kredytową chciałbyś zapewne uniknąć koszmaru, jakim jest odmowa przyjęcia transakcji. Szczególnie stojąc jak kołek przy kasie w sklepie, gdzieś w Azji.
Najgorszy scenariusz to taki, w którym Twój bank blokuje Ci kartę, ponieważ ma podejrzenie, że Twoja transakcja to wynik przestępstwa.
Dobrze czytasz!
Dowiedz się dzisiaj dlaczego blokada karty przez bank może być uzasadniona, a przede wszystkim – jak możesz tego uniknąć!
Bezpieczeństwo transakcji kartowych w banku
Na wstępie do tematu chciałbym Ci przekazać ważne stwierdzenie w które wierzę. Możesz mieć odmienne zdanie, ale:
Banki starają się dbać o bezpieczeństwo pieniędzy powierzanych im przez klientów.
Z wielu przyczyn:
- wymogi prawa
- wizerunek banku i zaufanie klientów
- płynność finansowa samego banku
I pewnie milion innych. Wśród sposobów na zapewnienie tego bezpieczeństwa jest:
Monitoring transakcji kartowych w bankach
Monitorowanie transakcji kartowych i identyfikowanie odstępstw od reguły w płatnościach kartowych to klucz do wykrywania zagrożeń.
Jest to możliwe, dzięki systemom, które ustalają standardowy profil transakcji wykonywanych przez klienta, a następnie wyłapują niepokojące odstępstwa.
Rozpoznawanie nieprawidłowości ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz z rozwojem sektora bankowego, rosła fala oszustw.
FBI starało się identyfikować zagrożenia płynące z transakcji elektronicznych i opracowało odpowiednie programy do wykrywania oszustw finansowych.
Nieco więcej w tym temacie możesz przeczytać w artykule linkowanym na końcu wpisu!
Profil zachowań klienta banku
Przechodząc do konkretów, chciałbym Ci to wyjaśnić w najprostszy sposób.
Wyobraź sobie, że jesteś klientem banku, który posiada kartę debetową i masz stałe zwyczaje w korzystaniu z niej:
- Raz na tydzień robisz zakupy w tym samym markecie płacąc przy użyciu karty około 100 zł;
- 2 razy w tygodniu wypłacasz gotówkę (np. 50 zł) z bankomatu zaraz obok miejsca gdzie mieszkasz;
- Od ponad dwóch lat nie opuszczałeś terytorium Polski, a miasto zamieszkania – tylko kilka razy w tym czasie, nigdy na więcej niż kilka dni.
I tak po jakimś czasie powstaje schemat Twoich zachowań, bo nie dzieje się nic zaskakującego. Wszystko wygląda bezpiecznie.
Jak powstaje odstępstwo od profilu zachowań?
Teraz wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na urlop za granicę. Powiedzmy, że wybrałeś jeden z egzotycznych krajów, jak Chiny, czy Malezja.
Nigdy wcześniej tam nie byłeś, a już na pewno nie płaciłeś tam kartą. Jeszcze w dniu wyjazdu płacisz kartą debetową za bułki w sklepie obok domu.
Kolejnego dnia, na Twoim rachunku pojawia się informacja o wypłacie sporej kwoty chińskich juan-ów z bankomatu np. w Pekinie.
Dla Ciebie nie ma nic podejrzanego w tym, że jesteś na wakacjach. Ale karta płatnicza nie zostawia śladu Twojej podróży – dopóki jej nie użyjesz.
Podejrzenie o skimming przyczyną zamieszania
W takiej sytuacji, system banku może wygenerować ostrzeżenie o transakcji, nie pasującej do Twojego regularnego schematu.
A przyczyną zamieszania będzie podejrzenie o skimmingu (skopiowanie danych karty płatniczej).
Najczęściej, gdy dojdzie do kradzieży danych karty, są one sprzedawane na czarnym rynku i wykorzystywane w innej części świata. Na miejscu, przy użyciu kopii, wypłaca się środki z Twojego rachunku bankowego.
Dlatego właśnie, w celu ochrony klienta, stosuje się blokadę transakcji kartowych:
Blokada karty płatniczej
Blokada karty, a właściwie autoryzacji transakcji to operacja odwracalna i nie jest tożsama z trwałą blokadą karty w wyniku zastrzeżenia.
O samym zastrzeżeniu przeczytasz w innym moim artykule:
Jak ochroni Cię zastrzeganie dokumentów tożsamości? (+3 sposoby na kontrolę sytuacji)
Po zablokowaniu autoryzacji karty nie można nią wykonać żadnej transakcji (ewentualnie z wyjątkiem tej, która „włączyła alarm”).
Po zastosowaniu blokady karty, każda kolejna płatność będzie odrzucana przez terminal przy próbach autoryzacji. Dochodzi wówczas do mało przyjemnych konsekwencji.
Pół biedy, jeśli masz problem przy bankomacie, ale możesz równie dobrze być w trakcie płacenia za zakupy w sklepie w obcym kraju. Tłumaczenie się, że nie wiesz co się dzieje, może być krępujące.
Wyjścia są dwa i oba do zastosowania jeszcze przez wyjazdem 🙂
Pierwsze to zabrać ze sobą więcej niż jedną kartę płatniczą. I dodatkowo gotówkę.
O drugim piszę nieco niżej.
Jak przebiega procedura blokady autoryzacji karty?
Blokada karty zazwyczaj poprzedzona jest próbą kontaktu ze strony pracownika banku.
Zawsze dbaj więc o aktualność Twoich danych kontaktowych.
Pracownik banku może próbować się do Ciebie dodzwonić (możesz też otrzymać maila). Wszystko po to, aby upewnić się:
-
Czy faktycznie to Ty masz ze sobą kartę?
-
Czy to Ty wykonywałeś transakcję 2 tysiące kilometrów od domu.
Po potwierdzeniu autoryzacja operacji kartowych zostanie odblokowana. W systemie pojawi się odpowiednia adnotacja o tym, że takie „egzotyczne” transakcje mogą się pojawić.
Oczywiście może się zdarzyć, że nie odbierzesz telefonu. Wówczas karta pozostanie zablokowana do czasu, aż sam skontaktujesz się ze swoim bankiem w celu wyjaśnienia sprawy. To niestety, pociągnie za sobą koszty.
A teraz najlepsza część:
Jak uniknąć blokady autoryzacji?
Jest dla tej sytuacji pewne rozwiązanie, które warto potwierdzić w swoim banku. Jednak o ile bank daje taką możliwość, bardzo dobrze uchroni Cię to przez wspomnianą wyżej, niemiłą niespodzianką na wakacjach.
W krótkich słowach:
Poinformuj bank, że wyjeżdżasz do egzotycznego kraju (najlepiej podać od razu, do jakiego i w jakim terminie) i będziesz tam płacił kartą lub kartami.
W tej sytuacji, taka notatka pojawi się w systemie.
Gdy pracownik zajmujący się autoryzacjami kartowymi otrzyma komunikat o potencjalnym zagrożeniu skimmingu, będzie wiedział, że to Ty przebywasz za granicą i dokonujesz transakcji.
Dzięki temu blokada karty nie będzie konieczna.
Wakacje bez przykrości na wyciągnięcie ręki
Dzięki prostemu rozwiązaniu unikniesz przykrych konsekwencji i kosztownych telefonów w celu wyjaśnienia sprawy.
Oszczędzisz pieniądze, czas i zapewnisz sobie spokój na wakacjach.
Wspomniałem, że warto zgłaszać wyjazd do egzotycznych krajów. Z tego co sam widziałem, najczęściej to tam wykonywane są transakcje sfałszowanymi kartami.
Uważam jednak, że warto zgłaszać każdy wyjazd – szczególnie, jeśli rzadko opuszczasz Polskę.
Nawet transakcja na terenie Niemiec czy Francji może zostać uznana za odstępstwo od schematu.
Zapewnij sobie przyjemne wakacje bez stresu.
Pozdrawiam, Bartek
PS. Linki – przeczytaj nieco więcej o monitorowaniu i przewidywaniu zagrożeń w bankach:
Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!
Przeczytałem. Fajnie to tłumaczysz. Ślicznie dziękuję i gratuluje.