SEPA to rozwiązanie, które ewoluuje już od kilku lat. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom można łatwo, szybko i tanio wysyłać euro do niemal wszystkich banków w Unii Europejskiej i nie tylko.
Żebyś nie musiał szukać za daleko, zebrałem dla Ciebie informacje o tym:
- Czym jest SEPA i w jakich krajach obowiązuje?
- Co zyskasz dzięki temu rozwiązaniu?
- Czego potrzebujesz do wysłania przelewu europejskiego?
- Ile kosztuje przelew SEPA i jak kiedy odbiorca otrzyma pieniądze?
- Gdzie zlecisz taki przelew najtaniej?
Przekonaj się sam, jak tanio można wysyłać euro:
Czym właściwie jest SEPA?
SEPA, czyli Single Euro Payment Area to strefa Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.
Oznacza to dokładnie tyle, że w państwach członkowskich obszaru SEPA obowiązują takie same zasady wykonywania płatności w euro. Każde z nich obowiązują jednakowe terminy realizacji płatności, czy sposób wykonywania transakcji.
Ideą przedsięwzięcia jest (w skrócie) ujednolicenie zasad i kosztów płatności dokonywanych w euro pomiędzy rachunkami w bankach. Spowoduje to ich przyśpieszenie i ułatwienie.
Większość banków na terenie tej strefy, przystąpiła do systemu i realizuje, a także przyjmuje takie płatności.
SEPA to nie tylko kraje Unii Europejskiej czy strefy Euro
Obszar SEPA absolutnie nie ogranicza się do UE czy strefy euro. Jednak warto podkreślić, że wszystkie 28 państw członkowskich Unii uczestniczy w tym przedsięwzięciu.
Jednak oprócz tego do obszaru tzw. przelewów europejskich dołączyły takie państwa, jak:
- Lichtenstein
- Monako
- Islandia
- Norwegia
- Szwajcaria
- San Marino
- Watykan
- Andora
3 główne zalety SEPA dla klienta banku
1. Czas
1 dzień roboczy – w takim czasie jest realizowane zlecenie przelewu euro wewnątrz strefy.
To wynik porównywalny ze zwykłymi przelewami krajowymi i o niebo lepszy od przelewów zagranicznych w innych walutach, gdzie można czekać do kilku dni na pieniądze. Brak banków korespondencyjnych w całym procesie to też mniejsze ryzyko zablokowania przelewu w jednym z nich.
2. Znane koszty
Koniec z olbrzymią prowizją Twojego banku, prowizją korespondenta i banku odbiorcy.
Opłata za transakcję jest od razu znana, a przede wszystkim jest na niskim poziomie.
3. Pełna kwota przelewu
Do odbiorcy trafia pełna kwota przelewu, który wysłałeś. Koniec z uszczuplaniem kwoty przez banki pośredniczące w transakcji i tłumaczeniem się przed odbiorcą, dlaczego dostał mniej niż powinien.
Obowiązuje tu NAKAZ transferu pełnej kwoty między rachunkami – wyróżnia się to w stosunku do zwykłych przelewów walutowych typu SWIFT, gdzie koszty banków pośredniczących są potrącane z kwoty przelewu.
W tym wypadku odbiorca otrzyma wszystko, co mu wysyłasz.
Dane wymagane do przelewu SEPA
Przelew SEPA charakteryzuje się jednolitymi zasadami we wszystkich krajach, które z niego korzystają. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wysyłasz go z Polski, czy z Hiszpanii, potrzebujesz zestawu dokładnie tych samych danych odbiorcy.
Zlecenie przelewu nie różni się bardzo od zwykłego przelewu krajowego. Aby samodzielnie wykonać przelew, potrzebujesz:
Międzynarodowy numer rachunku IBAN odbiorcy
Jeżeli wysyłasz przelew z banku zagranicznego do banku w Polsce IBAN ma format:
PLNN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN
Czyli kod kraju – PL na początku, a następnie pełny 26-cyfrowy numer rachunku.
Pamiętaj, że IBAN w banku zagranicznym może się zdecydowanie różnić od naszego. Może być krótszy, zawierać litery itd.
Zawsze dopytuj swojego odbiorcę o numer IBAN. Można go znaleźć w szczegółach konta w serwisie bankowości elektronicznej lub po prostu dopytać w banku.
Szeroko o standardzie kont IBAN przeczytasz w dedykowanym wpisie:
IBAN – Twój międzynarodowy numer konta – Domowy Słownik Bankowy
W wielu bankach jest już dostępna funkcja, dzięki której wystarczy Ci tylko i wyłącznie numer IBAN odbiorcy przelewu. Banki wprowadziły wbudowane w system płatności rejestry wiążące numery kont z BIC banku. Dzięki temu nie zawsze musisz go podawać.
Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba to powinieneś go lepiej poznać:
Kod BIC banku odbiorcy
To coś w rodzaju elektronicznego adresu banku w systemie komunikacji SWIFT. Składa się z 8 (centrala banku) lub 11 (konkretny oddział) znaków.
Dla przykładu mBank (dawny BRE Bank) ma kod postaci BREXPLPW.
Kody BIC są podawane zazwyczaj na stronie internetowej banku. Można je również znaleźć w szczegółach rachunku w internetowym serwisie transakcyjnym, albo po prostu zapytać o niego w oddziale lub na infolinii.
Jeszcze więcej o kodach BIC dowiesz się z wpisu w Domowym Słowniku Bankowym:
Kod BIC – Domowy Słownik Bankowy (+Infografika)
Wspaniałym rozwiązaniem jest również strona na której znajdziesz kody banków z całego świata
Sprawdź, czy posiadany przez Ciebie BIC odbiorcy znajduje się na liście. Jeśli to BIC 11 znakowy i nie możesz go znaleźć – spróbuj znaleźć BIC centrali (8 znaków). Płatność powinna dotrzeć przez centralę na odpowiednie konto.
Szczególne warunki do zakwalifikowania przelewu, jako SEPA
Przelew musi zostać zlecony w walucie euro – żadna inna waluta nie kwalifikuje się na przelew europejski SEPA.
Nie ma jednak znaczenia, w jakiej walucie prowadzony jest rachunek beneficjenta. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy rachunek odbiorcy będzie prowadzony w PLN, nastąpi przewalutowanie kwoty przelewu SEPA i odbiorca może otrzymać mniejsze środki niż zakładano (spread kursu walutowego w banku jest wysoki).
Oczywiście musisz podać dane odbiorcy, takie jak imię i nazwisko/nazwa oraz tytuł przelewu. Ich treść nie ma aż takiego znaczenia, jak w przypadku zwykłych przelewów walutowych przez sieć SWIFT. Warto jednak wskazać je prawidłowo.
Przelew europejski SEPA jest zawsze zlecany w trybie D+1 (następny dzień roboczy), więc nie skorzystasz z niego w trybie ekspresowym. Nawet jeśli widzisz taką możliwość w serwisie transakcyjnym banku, nie wybieraj trybu ekspresowego. Rodzaj przelewu zagranicznego może się wówczas zmienić na SWIFT, a Ty możesz tego nie zauważyć. Poniesiesz wówczas wysokie koszty.
Przelew SEPA nie w każdym banku
Mimo tego, że obszar SEPA obejmuje wspomniane wcześniej kraje, nie wszystkie banki w tych państwach obsługują ten rodzaj transferów.
Część z nich nadal nie ma odpowiedniej infrastruktury i nie można tam wysłać przelewu europejskiego SEPA. W takim przypadku, albo Twój bank odrzuci formularz transakcji, albo wyśle ten przelew, jak zwykły transfer walutowy.
Przeważnie ma miejsce ta pierwsza sytuacja.
Większe banki raczej należą do SEPA. Problem pojawia się, gdy chcesz wysłać pieniądze do jakiejś kasy kredytowej w Niemczech, albo małego banku na Sycylii.
Ile kosztuje przelew zagraniczny w euro?
Jak wspomniałem wcześniej, jedną z zalet przelewu europejskiego są jego niskie, znane z góry koszty.
Takie informacje można bez problemów znaleźć na stronie internetowej każdego szanującego się banku. Gdzie?
Taryfa Opłat i Prowizji – pod hasłem przelew europejski, lub przelew SEPA.
Sprawdziłem taryfy kilku banków i na dzień dzisiejszy, koszty wysłania przelewu SEPA samodzielnie przez Internet, przedstawiają następująco:
Przynajmniej w większości banków – zdarzają się niechlubne przypadki, gdzie przelew zagraniczny SEPA jest droższą usługą i nawet zlecany samodzielnie może kosztować 10 zł.
Wszystkie plusy przelewu SEPA na koniec
Na ten moment przelew europejski SEPA możesz zlecić w większości banków w Polsce w praktycznie każdym kanale kontaktu z bankiem. Zrobisz to zarówno na miejscu w oddziale, przez telefon, a przede wszystkim samodzielnie przez serwis internetowy lub aplikację mobilną.
Duża część banków oferuje obecnie przelew SEPA bezpłatnie. Jeszcze w niektórych przypadkach pojawiają się prowizje, jednak nie przekraczają 10 zł. Oferty banków ulegają tak częstym zmianom, że najlepiej, jeśli samodzielnie sprawdzić tabelę opłat swojego banku.
Co najlepsze, jeśli już występują koszty, to opłacane są z salda rachunku, a nie z kwoty przelewu. Twój odbiorca otrzyma pełną kwotę przelewu, a nie uszczuploną przez złodziejskie prowizje.
A Ty od razu wiesz, ile zapłacisz dzięki temu, że prowizja jest jasno określoną kwotą. Bez żadnych dodatków banków zagranicznych, procentów i kwot minimalnych.
Warto pamiętać o tym, że możesz samodzielnie wysłać pieniądze do niemal każdego z europejskich krajów, nie ponosząc przy tym ciężaru prowizji procentowej, z jaką wiążą się zwykłe przelewy zagraniczne.
Sprawdź sam działanie przelewów SEPA!
Polecam sprawdzenie, jak wygląda to w Twoim banku.
Prawdopodobnie przekonasz się, że jest to banalnie proste i nie różni się wiele od zwykłego przelewu krajowego. Zresztą ostateczna wersja systemu SEPA ma polegać między innymi na identycznym sposobie wykonania przelewu krajowego i zagranicznego.
W krajach strefy euro takie rozwiązanie już działa. Jeżeli Polska przyjmie euro, jako walutę krajową, również będziemy mogli cieszyć się jeszcze łatwiejszym zlecaniem transakcji do krajów europejskich.
O szczegółach wdrożenia tej idei w Polsce można przeczytać na stronie www.sepapolska.pl
Podziel się opinią w komentarzu:
Czy podoba Ci się tego typu ułatwienie operacji bankowych na terenie Europy?
Bardzo ciekawy wpis. Teraz kolej na banki aż wprowadzą Sepa Instant, ksiegowanie 24/7 w ciagu kilku sekund.
Szczerze mówiąc to chciałbym takie rzeczy widzieć w szkole, w sensie ogólnie o edukacji finansowej oraz bankowej. Ale cóż, im mniej świadome społeczenstwo… wiadomo.
Witam. Posiadam konto w niemieckim Postbanku. Dzisiaj jest środa a przelew sepa zrobiłem w poniedziałek późnym popołudniem. Przelew został zlecony na moje konto walutowe w PKO S.A.. Pytanie ile mam czekac na przelew???
Jaki jest najtańszy sposób przelania środków z rachunku w banku polskim prowadzonego w KCz na rachunek w Cechach też prowadzony w KCz?
Od lat robię przelewy Sepa z Postbanku w Niemczech do Polski i nie ma żadnej!!! Prowizji!!! Ale u nas oczywiście musi być.
Witam,
A czy wszystko jest porządku jeśli przy przelewie SEPA z konta zagranicznego na polskie musialam podać jedynie Numer IBAN, a nie pojawiało mi się miejsce na kod SWIFT? Pieniadze z konta zostaly pobrane ale czy dojdą dowiem się dopiero po weekendzie…
Jak najbardziej tak powinno być 🙂
Cześć,w niedziele wieczorem zostaly przelane pieniadze w EURO z Niemiec na polskie konto walutowe i do dzis nie dotarly. Jaki moze byc powód?
Witaj ,
Mam konto w ING , muszę dokonać przelewu do Francji , po nieudanej pierwszej próbie , dzisiaj pieniążki mi się wróciły z notką – że Bank odbiorcy honoruje tylko przelewy SEPA .
Muszę go powtórzyć , ale nie mam pojęcia jak ??????????
Proszę o pomoc …….
Niestety bez większej ilości detali ciężko mi powiedzieć co mogło pójść nie tak.
Przelew SEPA w większości przypadków jest domyślny przy zleceniu transakcji w EURo i podaniu prawidłowych danych banku odbiorcy.
Proponuję kontakt z bankiem lub kilka detali więcej poprzez wiadomość e-mail na skrzynkę kontakt@bankowoscdomowa.pl
„złodziejskie prowizje”
i tak artykuł z rzeczowego stał się tandetny…
Cóż jak się nie jest merytorycznym to się nadrabia lipną propagandą.
Czyli cały artykuł był rzeczowy, ale jednak nie jestem merytoryczny? Nie do końca rozumiem, w jaki sposób to stwierdzenie przeczy merytoryce wpisu? Możesz rozwinąć?
Witam, proszę o odpowiedz czy przelewy SEPA można wykonywać pomiędzy własnymi kontami walutowymi w Polsce ?
Tak, jeśli tylko oba banki uczestniczą w systemie (raczej tak). Nawet byłoby to wskazane.
Odpowiedź uzyskałem na identyczny problem na infolinii:
SEPA może być dokonany tylko w dni robocze od 8:30 do bodajże 17.
Sądząc z godziny Twojego wpisu :
Filip
2018-01-30 o 22:10
Byłeś poza tym czasem i SEPA jest ukryta bez żadnej informacji, cwanie podstawiają natomiast SWIFTa 😉
Dobry wieczór,
mam takie pytanie związane z SEPA – potrzebuje zrobić przelew w EUR z mBanku na niemieckie konto, prowadzone w Sparkasse Zwickau. mBank oferuje tylko przelew SWIFT za 25 zł, nie ma w ofercie przelewu SEPA. Zerkam na listę banków, uczestniczących w SEPA (http://epc.cbnet.info/docs/SEPA_Credit_Transfer.pdf), Sparkasse Zwickau jak najbardziej tam jest. Z racji tego, że kod SWIFT już nie jest przez bank wymagany przy przelewie, nie mogę zastosować sztuczki z podaniem kodu SWIFT centrali zamiast kodu SWIFT oddziału (WELADED1ZWI). I pytania w zasadzie mam dwa 🙂 1. czy jest możliwe w jakikolwiek sposób dokonanie przelewu SEPA na konto w Sparkasse Zwickau; 2. gdzie można trafić na aktualną listę banków, które nie akceptują przelewów SEPA. Z góry dziękuję i pozdrawiam, F.
Cześć,
Podlinkowana lista jest raczej aktualna (data aktualizacji z końcówki 2017). Dziwne, bo faktycznie Zwickau widnieje na liście i to pod wspomnianym adresem BIC… nie wiem, co może być przyczyną problemu, ale sugerowałbym kontakt z mBankiem ze wskazaniem tego, że bank jest na liście SEPA. Może znają problem albo wskażą jakieś rozwiązanie.
A jeśli nie mam rachunku bankowego, to mogę wykonać ten przelew w okienku?
Witam serdecznie… mieszkam w Niemczech mam niemieckie Konto w Sparkasse, chcialabym dokonywac zakupow w Polsce. Dotychczas wystraczyl mi PayPal. Niestety nie zawsze jest to mozliwe. Czy chcac przelac pieniadze z mojego konta na polskie musze poprosic sprzedawce tylko o nr. konta IBAN co z tym BIC i SWIFT?
Czy jezeli sprzedawca ma dostac np. 50 zl to sama mam to przeliczac na euro zeby wiedziec ile przelac?
Pozdrawiam
Drogi Bartoszu
bardzo potrzebne mi doradztwo w sprawie przelewu SEPA. Za pomocą tego typu przelewu wysłałam kwotę 9000 funtów (9990 euro) z konta w walucie GBP do banku w UK. Mój bank zapewnił mnie o transferze pieniędzy w Euro i związanymi z tym minimalnymi kosztami transakcji. Ustaliłam z nimi także sumę funtów jaka miała pojawić się u odbiorcy. Bank w UK odebrał ode mnie 9990 Euro jednakże przeliczył to sobie po swoim kursie i wyszło mu 8360 GBP. Oznacza to moją wielką stratę. Żaden z banków (ani wysyłający ani odbierający przelew) nie widzi w tym przypadku swojego błędu, ani nie chce wziąć odpowiedzialności na siebie. Czy istnieje jakaś regulacja prawna, zapis, legislacja która pozwoliłaby mi powalczyć o odzyskanie moich pieniędzy? Czy potrafisz podsunąć mi jakiś argument prawny, który pomógłby mi w walce z bankami?
Będę bardzo wdzięczna…
Niestety, ustalenia z bankiem nadawcy nie są wiążące dla banku odbiorcy. Można oczywiście dochodzić odszkodowania od banku nadawcy jeżeli jest się w stanie dowieść iż ten przyjął na siebie odpowiedzialność za kwotę transferu u odbiorcy nominowaną w funtach. Taniej by wyszedł oczywiście przelew w systemie SWIFT (około 50 funtów a nie 640). Jednak przy zachowaniu należytej staranności kurs przewalutowania w banku odbiorcy należało ustalić przed transferem na podstawie potwierdzonej informacji z banku odbiorcy. Spread dwukrotnego przewalutowanie (Funt-euro-funt) w wysokości około 7% nie wydaje się nadmiernie wygórowany (po około 3,5 procent na każdą operację).
Witam,
w tekście „kod BIC w tym przypadku MUSI być 8 cyfrowy, czyli musi być to kod centrali danego banku” wkradł się błąd. Zamiast „cyfrowy” powinno być „znakowy”.
Mam jednak inne pytania. Czy mógłbyś mi wskazać źródło tego zapisu? Szukam informacji o tych 8-znakach na stronie http://www.europeanpaymentscouncil.eu/, ale nie mogę się doczytać.
Z góry dziękuję.
Witam,
Dzięki za czujność. Poprawiłem cały fragment – z tego co sprawdziłem na liście uczestników jest to już mocno nieaktualne – kiedyś były tam praktycznie tylko BICi centrali – teraz niektóre banki zarejestrowały również oddziały. Warto jednak nadal sprawdzać, czy posiadany przez nas BIC jest na liście – jeśli oddziału nie ma to powinno się użyć głównego kodu.
Pozdrawiam 🙂
Ja również dołączam się do ostatniego pytania Marcina.
Chciałbym wysłać kwotę 400 EUR i muszę dodać koszty jakie poniesie odbiorca. Jak to sprawdzić jakie to będą koszty po stronie odbiory. Czy one wszędzie będą takie same?
Pozdrawiam
Wojtek
Cześć Wojtek i Marcin,
Przelew SEPA zawsze jest realizowany w opcji kosztowej SHA (dzielone), a kwota przelewu podlega ochronie (odbiorca otrzymuje pełną kwotę, a prowizje potrącane są osobno). Jeśli pracownik banku sugeruje coś innego to ściemnia albo się niewyedukował. Lepiej zapisać sobie nazwisko i datą rozmowy do reklamacji w razie potrzeby 😉
Ale wracając – Wy możecie w swoich bankach poznać koszty które zostaną pobrane z Waszych rachunków, zaglądając do Tabeli Opłat i Prowizji.
Nie spotkałem się jeszcze z pobieraniem opłat za przelew przychodzący SEPA chociaż niewykluczone, że jakieś banki praktukują takie prowizje. Jeśli tak – z pewnością można znaleźć te informacje w ich Tabelach opłat – zazwyczaj takie dokumenty można znaleźć na stronie internetowej banku.
Przypominam jednak, że kwota takie prowizji nie będzie potrącona z kwoty przelewu, tylko pojawi się jako osobna operacja na koncie klienta.
Pozdrawiam, Bartek 🙂
Bartosz,
dzięki, za szybką odpowiedź. Jestem świadomy, że nie zostanie potrącone prowizje z kwoty przelewu. jednak koszty dla odbiory powstaną. Dzwoniłem na infolinię BZWBK i w tym banku koszt przelewu SEPA dla wysyłającego wynosi 8 zł dla przelewu przychodzącego SEPA to 5 zł.
Ja wysyłam środki za fakturę do Czech. W fakturze zaznaczono, że za koszty transferu będą chcieli zwrot. Próbowałem się połapać z tabeli banku GE, ale nie do końca dla mnie jest ona zrozumiała.
Jak masz czas i ochotę to proszę o pomoc w rozszyfrowaniu ich tabeli opłat:)
https://www.moneta.cz/mmb/en/downloads/lists-of-tariffs-and-interest-rates
Spróbowałem, jednak tabela opłat po czesku jest zbyt kosmiczna :/ fajnie, że strona jest po angielsku, ale taryfa już nie :/ Próbowałem znaleźć po hasłach ale też nie poszło. Pozostaje pisać do nich albo do odbiorcy przelewu.
Dokonując przelewu SEPA w jednym z banków, muszę wybrać 1 z 3 opcji: i) koszty przelewu pokrywa zleceniodawca (ja), ii) koszty są dzielone, iii) koszty pokrywa odbiorca. Potrzebuję by odbiorca otrzymał określoną kwotę pieniędzy. Którą z ww. opcji powinienem wybrać? Na infolinii polecili mi opcję ii), ale mam wątpliwość, czy deklarowana przeze mnie kwota przelewu nie zostanie pomniejszona o współdzielony koszt. Jaki może być całkowity koszt przy opcji i) (dowiedziałem się że opcja ii) to koszt 9,9 zł)
Chce zrobic przelew 500 euro na niemieckie konto, z konta PLN mbanku.
Przy podawaniu kwoty przelewu (500EUR) opcja SEPA staje sie nieaktywna i automatycznie zaznacza mi SWIFT i oplate 25zl.
Jak zrobic to taniej?
Czy lepiej korzystac z takich stron np. : intransfer24.com, currencyfair??
A czy podałeś 8 cyfrowy kod BIC banku do którego chcesz wysłać przelew? Bo sama kwota i waluta euro powinny wskazać SEPA. Ale podanie banku który nie uczestniczy w SEPA albo podanie 11 cyfrowego kodu BIC (dla oddziału) spowoduje, że system każe Ci wysłać pieniądze SWIFTem.
Witam. Czy korzystajac np. Ze strony http://currencyfair.com przelewy nie wyjda korzystniej? Lepszy kurs i nizsza prowizja? Na razie robie przymiarki do pierwszego zagranicznego przelewu, ktore za jakiś vxad befe wykonywał często
Nigdy nie korzystałem. Wystarczy porównać koszty podane przez takiego pośrednika z kosztami banku. Jednak nie wiem, czy mógłbym zaufać pośrednikowi w kwestii bezpieczeństwa.
Witam ,
Wykonałem przelew SEPA wczoraj wieczorem i to dosyc wieksza kwote w niemieckim Postbank a pieniadze jeszcze nie wyszły z konta ..Czy to jest normalne ? I jak długo trwa ten przelew w Post bank DE na polskie konto BZWBK walutowe w EUR ?
Dziekuje za informacje i pozdrawiam
Przepraszam za późną odpowiedź – może przyda się jeszcze innym:
Zawsze w takim wypadku warto skontaktować się z bankiem, z którego wysyła się pieniądze. Wydaje mi się, że nawet jeśli przelew nie wyszedł wieczorem, to rano już powinine być zrealizowany.
Przelewy SEPA trwają maksymalnie 1 dzień roboczy.
Pozdrawiam, Bartek
Przymierzam się do przelewów w m.banku. Kiedyś miałem konta walutowe, ale zrezygnowałem. Zobaczymy, czy mnie teraz zaskoczą.
Witam. Mam pytanie bo nie rozumietej listy bankow :(… Czy jak ja mam konto w Sparkasse to moge zrobic przelew Sepa do polski wpisujac wszystkie dane odbiorcy??? Czyli IBAN, SWIFT i odbiorce???
Cześć Andrzej,
Jeśli z Twojej Sparkasse jest możliwosć wysyłki przelewów SEPA i odbiorca (bank w Polsce) również należy do SEPA, to jak najbardziej z wykorzystaniem tych danych wyślesz przelew SEPA. Odbiorcę możesz sprawdzić na tej liście wyszukując nazwę banku lub kod SWIFT. Sparkasse również albo możesz upewnić się w oddziale, czy na infolinii czy zlecają przelewy SEPA – aczkolwiek SEPA jest już na tyle powszechne w strefie euro, że raczej nie powinno być problemu.
Pozdrawiam, Bartek
Dziekuje bardzo za pomoc, juz znalazlem wszystko wiem :)…tylko jeszcze jedno pytanko czy jak przeleje sume jaka mam zaplacic to czy ta sama suma wplynie do odbiorcy??? Z gory dziekuje serdecznie za pomoc 🙂 i pozdrawiam 🙂
W przypadku przelewu SEPA tak właśnie będzie. Prowizję płaci się z góry i jako osobną kwotę, a sam przelew dojdzie do odbiorcy w całości.
Trzymam kciuki 😉
Hej,
Tak to jest dokładnie ta lista.
Tylko sądziłam że jak jest główny BIC to BIC oddziału tego samego banku również zostanie zaakceptowany jako SEPA.
Reasumując następnym razem mam po prostu wpisać BIC główny banku i to też dojdzie do oddziału banku?
Dokładnie tak – zawsze używamy głównego BICu – pieniądze trafią we właściwe miejsce dzięki numerowi konta – IBAN. W ogóle już niebawem zaczną się piękne czasy i będzie można zlecać przelewy SEPA używając tylko i wyłącznie numeru IBAN – więc kłopoty takie jak Twój znikną 🙂
Witam,
mam problem otóż wysłałam w moim banku przelew zagraniczny na konto niemieckie (dyspozycja była na SEPA).
Bank skontaktował się ze mną z informacją iż bank niemiecki nie jest wpisany na listę SEPA i wyślą to poprzez TARGET2.
Poszperałam w internecie i znalazłam coś takiego jak listę banków – European Payments Council z maja 2016r. Owy bank tam jest wpisany.
Kto tu się pomylił, Ja, Bank?
Jak to jest naprawdę możesz mi pomóc gdzie tak naprawdę poszukać informacji nt. aktualnej listy banków z SEPA?
Bank odbiorcy: DEUTDEDBCHE
Bank nadawcy (mój): IEEAPLPA
Cześć Agata,
problem polega na tym, że jeśli wpisałaś BIC: DEUTDEDBCHE to jest to kod oddziału – a te faktycznie nie są wpisane na listę SEPA. Użyj po prostu głównego numeru BIC dla tego banku: DEUTDEDB. Zobacz, czy znalazłaś tę samą listę: SEPA Credit Transfer Register of Participants – Zobaczysz, że Twój bank jest na niej, ale z kodem BIC bez końcówki CHE oznaczającej oddział w Chemnitz.
Pozdrawiam, Bartek
Witam,
Czy przelew SEPA polega na bezpośrednim przekazaniu środków do banku beneficjenta, czy też jest jakikolwiek 'pośrednik’ przy tego typu transakcjach (chociażby NBP)? Chodzi mi o to, czy bank wyksięgowując środki z mojego rachunku, przekazuje je 'bezpośrednio’ do banku beneficjenta, który później przekazuje te środki na rachunek docelowy mojego odbiorcy, czy też jest 'moment’, że środki te 'wiszą gdzieś’ na jakimś rachunku powiedzmy 'przechodnim’? Czy wyksięgowując środki z mojego rachunku bezpośrednio wysyła je do banku beneficjenta? Chodzi mi oczywiście sytuację w przypadku SEPA.
Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na to 'techniczne’ pytanie
Pozdrawiam
m.
Witaj Michał,
w płatnościach zawsze musi nastąpić rozrachunek transakcji – tak jak w przelewach krajowych KIR przekazuje informacje między bankami, tak i w przelewach w strefie SEPA musi coś takiego nastąpić. Głównie dzieje się to w systemie rozliczeniowym EBA STEP2.
Pozdrawiam, Bartek
Dzien dobry,chcialam zapytac placac przelewem bankowym z niemiec za lot z niemiec do katowic czy musze podawac kod swift? nie jasne jest dla mnie to co otrzymalam na meila : KOD SWIFT ,numer konta dla przelewu sepa oraz informacja dla kogo no w tym przypadku to wizz,niewiem czy podczas robienia przelewu mam podac to wszystko? prosze o porade Pozdrawiam zyczac milego dnia
Cześć Agnieszka,
dokładnie tak – jeśli płacisz przelewem w euro – to wybierasz przelew SEPA i wówczas podajesz wszystkie te dane: Kod Swift banku, numer konta w formacie IBAN i dane odbiorcy.
Pozdrawiam, Bartek
Polecam stronę Intransfer24.com gdzie nie tylko można korzystnie wymienić walutę, ale także wysłać je na konto w innym kraju, przelewy ze strefy euro do Polski są całkowicie darmowe 😀
Popularna wśród Polaków firma realizująca przelewy została wpisana na czarną listę KNF. Amber Gold, wersja kieszonkowa?
wywalili w powietrze setki osob a ty polecasz :))
Ja korzystam z T-Mobile uslugi bankowe do przelewow SEPA, bo jako jedyni maja je calkowicie za darmo. Jak dla mnie ewenement.
Cześć!
Dzięki za tę informację – nie dotarłem do niej przeszukując ostatnio cennik T-mobile. Myślę, że przyda się ona wielu czytelnikom – szczególnie, jeśli szukali jeszcze tańszego sposobu na przesyłanie euro w strefie SEPA. Wstawiłem tę informację do treści 🙂
Pozdrawiam i dzięki za komentarz, Bartek 🙂
Nie tylko T-Mobile Usługi Bankowe (SIC! co za beznadziejna o długa nazwa), w BankSmart SEPA też jest za 0 PLN!
Cześć
Masz rację – w tym wpisie są już nieaktualne informacje. Jednak znam ofertę Bank Smart – więcej o tym będzie w najbliższym wpisie 🙂
bardzo dobry artykuł
Cieszy mnie to bardzo 🙂
Dzięki i życzę dobrego weekengu, Bartek
Dziękuję za ten artykuł. Pomógł mi w pracy.
Pamiętajcie by przelewy w EURO na terenie Unii zlecać jako SEPA (SHA i SPOT1) Kod SWIFT BZWBK i innych banków sprawdzisz na http://swift-iban.pl/swift-bz-wbk/