Poznaj różnice pomiędzy kartą kredytową, a debetową i korzystaj z nich świadomie.

kartyPlatniczeW przerwie pomiędzy publikacjami na temat typów przelewów krajowych, postanowiłem wrócić do pewnego tematu.

Przyszedł mi on do głowy już jakiś czas temu. Jest związany z naprawdę wieloma rozmowami, jakie przeprowadziłem z klientami przez telefon.

Otóż naprawdę duże grono klientów banków nie do końca zdaje sobie sprawę z tego:

Jakie są kluczowe różnice pomiędzy kartą kredytową, a debetową?

Dla wielu z Was może się to wydawać banalne i oczywiste, jednak nazewnictwo może sprawić problem w rozpoznaniu, który produkt, do czego służy.

Taki przykład – rozmowa, jakich wiele, o otwarciu rachunku bankowego (przytaczam, nie cytuję):

Ja: Czy życzy Pani/Pan sobie zamówić kartę debetową do rachunku?

Pani/Pan: Nie, broń Boże, nie chcę się zadłużać, ale taką kartę bankomatową, to chętnie.

No właśnie – ze stwierdzeniem karta bankomatowa, też się już spotkałem. Dlaczego tak się dzieje? Skąd się wzięły problemy z nazewnictwem kart? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszam!

Dlaczego karta debetowa tak właśnie się nazywa?

 

Przede wszystkim karta debetowa, to po prostu karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Jest to instrument powiązany z konkretnym kontem bankowym. „Plastik” służy więc do korzystania z pieniędzy zgromadzonych na rachunku, do którego został wydany.

Nie musisz mieć takiej karty do swojego rachunku. Jednak nie możesz jej mieć, jeśli nie masz żadnego konta bankowego. Każda karta jest powiązana z jakimś kontem i obciąża jego saldo.

Korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie, jest ściśle związane z nazwą produktu. Karta debetowa, służy do wykonywania operacji obciążania rachunku, czyli debetu.

 

Skąd mogło się wziąć błędne rozumienie pojęcia debetu?

 

Tutaj leży główny problem, z jakim spotkałem się, tłumacząc klientom, o co w tym wszystkim chodzi. A kłopot sprawia znaczenie słowa debet. Jakimś cudem większość klientów, kojarzy słowo debet z długiem.

Mam pewne podejrzenie, że wiąże się to z tym, że w początkach dzisiejszej bankowości w Polsce (mam na myśli czas po transformacji gospodarczej), większość ludzi posiadała konta w PKO BP.

A tam można było (również obecnie) dostać „debet” na przykład w wysokości 500 zł, w związku z czym pozwalało to na wyczerpanie własnych środków pieniężnych i dalsze korzystanie, już z pieniędzy banku.

Dzisiaj nazwiemy to już trochę lepiej, na przykład kredytem odnawialnym lub linia kredytową w rachunku. Jednak wtedy ktoś użył słowa debet i tak się utarło. Debet to dla wielu synonim słowa dług.

 

Diabeł tkwi w szczegółach – znaczenie słowa debet jest inne niż powszechnie stosowane

 

A słowo to, jest tak naprawdę związane z księgowością. A przynajmniej mówiąc o karcie debetowej, należy mieć na uwadze księgowe znaczenie słowa debet.

Jest to operacja obciążająca rachunek.

Jeśli zastanowisz się nad tym, co się dzieje, kiedy użyjesz karty do konta, od razu przyjdzie Ci do głowy pomniejszenie kwoty pieniędzy dostępnych na rachunku.

  • Obciążasz saldo konta
  • Nie zaciągasz długu – korzystasz z własnych pieniędzy (chyba, że masz kredyt odnawialny w samym rachunku). Karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z Twoim kontem osobistym (ROR), z którego pobiera środki do zapłaty.

 

Jak dostać kartę debetową?

 

Nie jest to trudne. Zazwyczaj oferta wydania karty debetowej pojawia się podczas wnioskowania o rachunek osobisty w banku. Wówczas można zdecydować, czy chce się ją otrzymać, czy też nie.

Potem okazji będzie wiele, ponieważ o kartę można wnioskować zazwyczaj w dowolnym momencie, a bank „zauważając”, że jej nie posiadacie, będzie Wam ten produkt chętnie proponował. Zazwyczaj nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza wyrażeniem chęci do jej posiadania.

Jeżeli zastanawiacie się, czy da się jakoś rozpoznać kartę debetową po samym wyglądzie, to w przeważającej liczbie przypadków odpowiedź będzie brzmiała – tak.

Jest to bardzo proste – na karcie jest umieszczony napis w języku angielskim, sugerujący jej typ – Debit. Zazwyczaj na awersie karty, po prawej stronie, tuż nad logo organizacji płatniczej.

 

Czym jest karta kredytowa?

 

Jest to produkt nieco bardziej skomplikowany, jeśli chodzi o zasady korzystania, natomiast mechanizm działania jest tak naprawdę podobny.

Co przez to rozumiem?

Płacąc kartą kredytową lub wypłacając nią gotówkę z bankomatu (czego nie polecam, ze względu na prowizje), również dokonujesz operacji obciążenia rachunku, ponieważ karta ta też jest powiązana z konkretnych kontem.

Tyle, że nie jest to Twój rachunek typu ROR.

Jest to konto, nazywane często rachunkiem karty kredytowej i jest po prostu kontem technicznym. To na nim bank umieszcza środki pieniężne przyznane w ramach limitu kredytowego karty. Korzystając z karty kredytowej, pobierasz pieniądze z tego konta.

Płacąc kartą kredytową – zadłużasz się wobec banku.

 

Karta kredytowa to produkt będący połączeniem kredytu i karty płatniczej do jego obsługi

 

 

Korzystając z tego instrumekarta kredytowantu płatniczego, nie pozbawiasz się własnych środków, tylko wykorzystujesz pieniądze od banku. W tym przypadku zadłużasz się, a powstały dług spłacasz na określonych zasadach.

To podstawowa funkcjonalność tej karty – każdorazowe użycie jej, powoduje zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego.

Ciekawostką dla Ciebie może być fakt, że słowo kredyt nie oznacza „bycia na minusie”, chociaż jest pewna tendencja do takiego myślenia.

Jest to de facto, zwiększenie stanu Twojegp konta (tu w postaci dodatkowego konta powiązanego z kartą), konkretną, ustaloną w umowie kredytowej kwotą pieniędzy, które są Ci pożyczane przez bank.

 

Jak otrzymać kartę kredytową?

 

Oczywiście, aby otrzymać kartę kredytową, należy wykazywać zdolność kredytową. Trzeba między innymi wykazywać się dochodem. Będzie to dla banku podstawą Twojej wiarygodności i pewną gwarancją tego, że będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania.

Jeśli spełniasz taki podstawowy warunek, możesz sam zawnioskować o ten produkt lub czekać, aż to bank Ci go zaproponuje. Pamiętaj jednak, że to bank podejmuje ostateczną decyzję po złożeniu przez Ciebie wniosku i możesz spotkać się z odmową.

Więcej o tym, jak korzystać z kart płatniczych pisałem w osobnych postach, do których linki znajdziesz na końcu tego wpisu.

 

Karta bankomatowa – skąd taki twór językowy?

 

To jedno z moich ulubionych określeń kart debetowej. Tu też mam swoje podejrzenie, co do genezy tej nazwy. Prawdopodobnie wynika to stąd, że jeszcze jakieś 10-15 lat temu karty debetowe były czymś rzadkim i służyły przede wszystkim do podejmowania gotówki w bankomatach. System płatności bezgotówkowych nie był jeszcze najlepiej rozwinięty i mało gdzie można było zapłacić karta za zakupy.

W związku z tym, jedyne do czego najlepiej służyła karta z banku, było właśnie korzystanie z niej w bankomacie. Wiele osób unikało czekania w kolejce do kasy w placówce, zamieniając tę przyjemność na stanie w kolejce do bankomatu.

Wielu z Was, szczególnie młodszych czytelników, którzy korzystają z płatności telefonem, albo przez Facebooka, może być zszokowanych, ale nie tylko płatności bezgotówkowe były słabo rozwinięte. Bankomatów też nie było wiele – stąd kolejki do nich.

Tak też mogło się przyjąć, że skoro karta służy tylko do wypłaty pieniędzy z maszyny na ulicy, to jest ona kartą bankomatową.

Tak na marginesie, to słyszałem już o pomyśle powrotu do hasła karty bankomatowej, która faktycznie miałaby służyć klientom banków tylko do wypłaty gotówki!

 

Podsumujmy główne różnice pomiędzy kartą kredytową, a debetową

 

Karta debetowa

To instrument płatniczy służący do  wypłacania pieniędzy w formie gotówki lub dokonywania bezgotówkowych płatności, pokrywanych z Twoich pieniędzy, zgromadzonych na rachunku bankowym, z którym karta ta jest powiązana.

Karta kredytowa

To instrument płatniczy, wydawany w ramach umowy kredytowej, gdzie klientowi otwierany jest dodatkowy produkt, dzięki któremu może on korzystać z pieniędzy udostępnionych przez bank. Wykonując transakcje kartą kredytową, nie obciążasz stanu Twojego konta, tylko pożyczasz pieniądze dostępne na rachunku technicznym, powiązanym z kartą kredytową.

Pamiętaj, że operacja debetowa, to po prostu operacja obciążająca stan konta. Nie zaciągasz poprzez nią długu wobec banku.

 

Gdzie możecie znaleźć więcej informacji o kartach kredytowych?

 

Do tej pory stworzyłem kilka wpisów w tym temacie. Przeczytaj, jeśli tylko szukałeś czegoś o tym:

Jak tanio i rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Korzyści z połączenia karty kredytowej i kredytu odnawialnego

Czy nie chciałbyś uniknąć opłat za kartę kredytową? (To prostsze niż myślisz)

Na dzisiaj dziękuję Ci serdecznie za wizytę i mogę powiedzieć tylko:

Pytanie na koniec:

 

Karty debetowej używasz raczej do wypłat gotówki, czy do transakcji w sklepach? 

Mile widziane odpowiedzi w komentarzach 🙂


Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku

Bankowość DomowaJeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!