Zlecenie stałe – cykliczny przelew bankowy jest prosty

Zlecenie stałe – cykliczny przelew bankowy jest prosty

Wyobrażam sobie, że czasami dostajesz białej gorączki, kiedy przychodzi Ci zapłacić rachunki. Wiem, ile to zajmuje czasu. Nawet, gdy logujesz się przez bankowość internetową.

Pisałem już raz o tym, jak można sobie z tym łatwo poradzić:

Jednym z najlepszych rozwiązań jest polecenie zapłaty. Aby zapoznać się z nim bliżej, przeczytaj ten wpis z 1 marca:

„Dlaczego wolę iść na randkę zamiast płacić rachunki?”

Poznasz dzięki niemu zalety tego rozwiązania, co być może przekona Cię do automatyzacji Twoich finansów.

Polecenie zapłaty niesie za sobą jednak pewien haczyk. Nie wszędzie jest dostępne. Nie każdy usługodawca oferuje taką formę zapłaty. Podejrzewam jednak, że tak jak ja, Ty również dostajesz część rachunków, dla których znasz kwoty i terminy płatności w przód.

Nie jesteś więc skazany na ślęczenie przed komputerem całymi dniami. Przecież płacenie rachunków nie może odbierać Ci przyjemności z życia!

Nie siedź więc całe wieki zlecając pojedynczo przelewy bankowe. Czytaj dalej, bo dzisiaj krótko o kolejnym sposobie na ułatwienie Ci zarządzania Twoimi pieniędzmi:

 

Zlecenie stałe, a polecenie zapłaty

 

Na początek uważam, że warto przypomnieć, czym się różni polecenie zapłaty od zlecenia stałego:

Polecenie zapłaty to usługa, w której Ty, jako dłużnik wyrażasz zgodę, aby określony wierzyciel występował do Twojego banku o uregulowanie faktury za świadczone Ci usługi. Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody, Twój bank obciąża Twój rachunek bankowy i płaci wierzycielowi określoną na fakturze kwotę.

Wierzycielem może być Twój dostawca internetu, telewizji, prądu czy innych usług, za które musisz zapłacić. Wszystko odbywa się automatycznie i jest szczególnie wygodne, gdy każda z Twoich faktur opiewa na różne kwoty.

Zlecenie stałe to zdefiniowane przez Ciebie, a następnie automatycznie realizowane przelewy określonych z góry kwot, w regularnych odstępach czasu.

Jakie płyną z tego korzyści? Sam zobacz:

 

Zlecenie stałe jako idealne rozwiązanie dla 2 konkretnych potrzeb

 

Po pierwsze dla identycznych kwot, które przelewasz w stałej częstotliwości:

Zapewne często płacisz konkretne, niezmienne kwoty pieniędzy z tym samym tytułem przelewu. Zlecenie stałe jest dla nich doskonałym rozwiązaniem. To jedna z sytuacji, w jakich sam zastosowałem to rozwiązanie.

Dobrym przykładem może być czynsz za mieszkanie. Szczególnie, gdy wszystkie opłaty są zryczałtowane. Na przykład ja tak mam. Wysokość mojego czynszu przez długi czas nie ulega zmianie. W związku z tym mogę śmiało wysyłać przelew o takich samych parametrach.

Skorzystałem ze zlecenia stałego także przy przelewie za ubezpieczenie na życie. Składka jest miesięczna, w stałej kwocie. Zamiast w tym wypadku korzystać z polecenia zapłaty, skonfigurowałem cykliczny przelew bankowy. Mam więc spokój do końca trwania umowy.

Po co więc mam pamiętać o tych opłatach i siedzieć co miesiąc przed komputerem?

 

Regularne oszczędzanie, czyli nawyk, który powinieneś sobie wyrobić:

 

Dzięki zleceniu stałemu, możesz sobie ułatwić oszczędzanie pieniędzy. I pomożesz sobie w wyrobieniu najważniejszego w życiu nawyku. Część banków oczywiście oferuje program regularnego oszczędzania. Jednak nie wszystkie. Albo nie we wszystkich jest to wygodne.

Możesz sam zorganizować sobie regularne oszczędzanie. Wykorzystasz do tego zlecenie stałe. Na ten przykład, pensja wpływa na Twój rachunek 30-tego każdego miesiąca. Ustanawiasz więc zlecenie z datą wykonania na każdego 1-ego lub 2-ego na konkretną kwotę (najlepiej oszczędzać minimum 10% pensji netto).

Możesz te pieniądze wysłać na dobry rachunek oszczędnościowy z lokatą, albo na swoje konto IKE. Twój wybór.

A może Ty masz jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie zlecenia stałego?

 

Zlecenie stałe ustanowisz bardzo łatwo i samodzielnie przez bankowość internetową

 

Siadasz przy biurku jeden raz ( na przykład za chwilę) na jakieś 15 minut i wpisujesz dane do płatności. Dokładnie tak, jak zazwyczaj robisz to przy przelewie.

Zlecenie stałe różni się od zwykłego przelewu tym, że musisz ustalić:

  • Datę pierwszego przelewu – czyli od kiedy będzie aktywne zlecenie. Nie musi to być bieżący dzień – może być data przyszła. Determinuje to oczywiście punkt startowy dla określania terminów kolejnych przelewów;
  • Częstotliwość przelewów – co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc lub tylko co 6 miesięcy, albo co kwartał. Wybór jest bardzo szeroki. Dostosowujesz go według własnych potrzeb. W większości banków wygląda to podobnie.
  • Datę wstrzymania realizacji zlecenie – możesz wskazać, żeby zlecenie było realizowane do odwołania, albo do konkretnej daty. Zależy to od Twoich potrzeb – może wystarczy Ci 6 przelewów przez najbliższe 6 miesięcy? A może będzie to trwało bardzo długo i sam określisz moment zatrzymania przelewów?

Ustalanie parametrów zlecenie stałego w bankowości internetowej Deutsche Banku

 

A jeśli dane przelewu ulegną zmianie?

 

W każdej chwili możesz edytować dane swojego zlecenia stałego. Może zmienić Ci się kwota przelewu (wzrost wysokości czynszu?). Wtedy po prostu wprowadzasz nową kwotę i przelew bankowy jest realizowany dalej według dotychczasowych ustawień.

Mogą oczywiście ulec zmianie dane do przelewu, jak numer konta, czy nazwa odbiorcy. Wszystko to możesz zmienić, edytując przelew lub tworząc zupełnie nowe zlecenie.

Jeśli przestajesz opłacać jakąś usługę, po prostu usuwasz zlecenie z konta. Klik, klik i po sprawie. Żadnego drukowania, podpisywania i wysyłania pocztą dokumentów. Żadnej weryfikacji Twojego wzoru podpisu.

Jest to na pewno łatwiejsze niż wycofanie zgody dla polecenia zapłaty.

Nie spotkałem się nigdy z opłatami za korzystanie ze zleceń stałych. Większość banków oferuje tę usługę za darmo. Przynajmniej w przypadku samodzielnego zlecania przelewów przez bankowość internetową.

 

Zwróć uwagę na szczegóły:

 

Warto pamiętać, że w ten sposób zlecasz cykliczny, ale jednak standardowy przelew bankowy typu Elixir. W razie, gdybyś popełnił jakiś błąd, będzie go ciężej odwołać po wykonaniu. We wspomnianym wcześniej poleceniu zapłaty, wystarczyło wycofać ostatnią transakcję. Tutaj możesz tylko wstrzymać wykonanie transakcji przed faktem. Potem pozostaje reklamacja.

Zlecając serię przelewów, musisz zawsze zapewniać pieniądze na koncie. Pokrycie dla zlecenia powinno być dostępne w dniu wykonania. Jeśli jednak nie zapewnisz tych pieniędzy, niektóre banki powtarzają kilkakrotnie próbę wykonania przelewu według instrukcji.

 

Korzyści dla Ciebie, gdy używasz zlecenia stałego

 

Oszczędność czasu

 

Przede wszystkim, możesz w jednym momencie zlecić kilka lub kilkanaście przelewów. Na przód na rok, a nawet dłużej. Zaoszczędzisz w ten sposób bardzo dużo swojego czasu. Zlecanie przelewów pojedynczo teoretycznie nie trwa długo, jednak można to jeszcze skrócić.

 

Oszczędność pieniędzy również może być dobrym argumentem

 

Zapytasz skąd ona wynika:

Otóż może niekoniecznie będzie to dotyczyło każdego, ale niektóre banki nadal krzyczą sobie prowizje za pewne formy potwierdzania operacji bankowych. Przeważnie opłaty obowiązują za hasła z list lub zdrapek. Zdarzają się też przypadki obciążania za hasła SMS.

Cóż, banki szukają zarobku, gdzie mogą.

Jeśli więc miałbyś płacić za potwierdzanie każdej z tym operacji, to lepiej zapłacić raz. Przy ustanawianiu zlecenia stałego. Potem już autoryzacja nie będzie wymagana. Cały proces będzie działał automatycznie.

 

Nie spóźniasz się z przelewem za rachunki

 

Obniżasz ryzyko spóźnienia się z płatnością za rachunki. Jeśli miałbyś co miesiąc pamiętać o konkretnym przelewie, to zawsze może Ci się trafić opóźnienie. Przecież zawsze może Ci się trafić wyjazd na wakacje. Nie będziesz miał wówczas głowy do myślenia o przelewach.

 

Spłata raty kredytu

 

Jeśli masz kredyt w innym banku, to zleceniem stałym możesz za jednym zamachem zapewnić sobie regularność spłaty rat. Po prostu ustanawiasz zlecenie na dzień lub dwa przed pobraniem raty kredytu w drugim banku, a kredyt spłaca się automatycznie.

 

Jak myślisz?

 

Czy to wszystkie możliwe korzyści wynikające z korzystania ze zlecania stałych, cyklicznych przelewów bankowych?

A może są jakieś minusy takie rozwiązania?

Nie daj się długo prosić i napisz w komentarzu, co myślisz.

Pozdrawiam, Bartek


Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku

Bankowość DomowaJeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!

7 komentarzy

W automatyzacji płatności ja widzę same plusy. Nie muszę pamiętać o zleceniu przelewu przy każdej płatności bo jeśli jest to taka sama kwota ustawiam sobie na rok do przodu, jeśli kwota jest zmienna zbieram faktury i zazwyczaj raz w miesiącu przygotowuję przelewy zazwyczaj na dwa dni przed datą płatności. Od kiedy tak robię, a robię tak od kilku lat nie spóźniłam się z zapłatą faktury a kiedyś różnie bywało 😉

Cześć Alka
I to jest właśnie najlepsze – załatwiasz sobie wszystko wcześniej i masz z głowy na dłuższy czas 🙂

Pozdrawiam i dzięki za komentarz 🙂 Bartek

Takie zlecenie stałe jest dobre w przypadku gdy mamy do spłacania raty np. kredytu co miesiąc. Mamy pewność, że najzwyczajniej nie zapomnimy.

A co jeśli moja siłowni za karnet chce zapłaty przelewem stałym , ale pieniądze chce
pobierać z karty a nie z konta, i gdy chcę zapłacić wpisując nr karty i kod zabezpieczający ,zlecenie zostaje odrzucone

Świetny tekst. Zlecenia stałe to rozwiązanie bez którego nie wyobrażam sobie dzisiejszego dnia. Praktycznie każdego miesiąca muszę płacić kilkanaście opłata. jedno są mniejsze, drugie mniejsze, ale i tak wszystkie są bardzo ważne. Zlecenia stałe gwarantują mi spokój i brak stresu o niezapłacone rachunki. W moim banku wszystko jest bardzo wygodne i przejrzyste i dzięki temu rachunkowość jest przyjemna i zajmuje mi bardzo mało czasu.

Zostaw swój komentarz poniżej!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: