Płatność kartą we Francji – wakacyjne ciekawostki

Nie uprzedziłem, ale tydzień temu w niedzielę wyjechaliśmy z Darią na zasłużone wakacje. Tym razem, przy okazji zbliżającej się 10 rocznicy naszego związku, ruszyliśmy do Paryża. Warto było.

Z tego względu nie odpisywałem w tym tygodniu na komentarze, a także nie opublikowałem żadnego wpisu w środę. Jest niedziela i mam chwilę czasu. Więc krótki post na dzisiaj, bo przywożę małą ciekawostkę.

O co chodzi? Sprawdź sam:

 

Co w portfelu na wakacjach?

 

Na wakacjach do Paryża zabraliśmy sporo gotówki. Inaczej niż zwykle, ale było to spowodowane koniecznością dodatkowego opłacenia biletów na atrakcje już na początku wycieczki.

Mieliśmy ze sobą też różnego typu karty debetowe. Między innymi jedną kartę płaską i jedną kartę wypukłą. Wcześniej znaleźliśmy na forach informacje, że płatność kartą płaską we Francji mogą sprawić pewne kłopoty.

Okazało się jednak, że problemów nie było. Przynajmniej w naszym przypadku. Jednak pojawiły się pewne ciekawostki.

 

Uważaj na swoją kartę płatniczą

 

Karty płatnicze, które zabraliśmy są – jak już większość kart w Polsce – wyposażone w chip. W związku z tym płatności są autoryzowane kodem PIN.

We Francji niekoniecznie. Zobacz:

Musieliśmy zapłacić sobie za bilet wjazdowy na wieżę Eiffla. Aby w portfelu zostało nieco gotówki, postanowiliśmy zapłacić kartą. Wypukłą.

Nie było problemów, poza naszym zdziwieniem, kiedy na terminalu płatniczym pokazał się komunikat o tym, żeby złożyć podpis. Pani w kasie pozwoliła wyjąć kartę z terminala i podsunęła potwierdzenie transakcji do podpisania.

J.P. Morgan Paryż
Subtelnie ukryty oddział banku J.P. MORGAN na placu Vendome

Szok.

Numer z podpisem widziałem ostatnio w przypadku karty podarunkowej pre-paid. Zamiast PINu była na podpis. A tu, wypukła karta z chipem i prośba o podpis.

Jedno co nas zmartwiło, to fakt, że pani w kasie nie zweryfikowała tego podpisu. To jest mały punkt ostrzegawczy.

 

Płatność kartą potwierdzana podpisem – karta jest łatwym kąskiem

 

Może to być jasne, ale pamiętaj o tym, żeby nie zgubić podczas wakacji swojej karty.

Jeśli ją zgubisz, to oczywiście, zrób co konieczne, aby ją zabezpieczyć.  Może się zdarzyć, że ktoś, kto zna punkty, w których wystarczy podpis posiadacza karty, może to wykorzystać.

 

Wypłata z bankomatu i inne płatności w terminalu

 

Podczas wypłat z bankomatów nie mieliśmy żadnych problemów. Jeden z nich od początku wyświetlał informacje po angielsku.

Nawet, jeśli nie znasz francuskiego, prawdopodobnie znajdziesz taką maszynę, którą będzie Ci łatwo obsłużyć.

Przy wypłatach z bankomatów, w obu przypadkach, zarówno przy użyciu karty płaskiej i wypukłej, maszyna prosiła o PIN.

Napiszę o tym szerzej w najbliższym czasie, ponieważ zrobiłem mały eksperyment w związku z użytkowaniem karty płatniczej za granicą.

 

Bezgotówkowa płatność kartą bez problemu

 

Płaciliśmy dwukrotnie w McDonald’s za kawę. Zamawialiśmy ją w automatach easy order.

Gdy Daria wykonała płatność kartą wypukłą – jeszcze raz zdziwienie. Ta płatność kartą przeszła bez prośby o PIN.

Czyli znowu interesująca sytuacja.

Gdy za drugim razem, ja płaciłem karta płaską – prośba o PIN już się pojawiła.

BNP Paribas Paryż

 

To tyle, jeśli chodzi o ciekawostki bankowe przywiezione z Francji

 

To moje jedyne doświadczenia z bankowością podczas wakacji 🙂 Może dodatkowo zrobiłem dwa powyższe zdjęcia placówek bankowych – wyjątkowo mi się spodobały.

Mam nadzieję, że Twoje wakacje będą równie udane jak moje – gdziekolwiek je spędzisz. Pamiętaj, że najważniejsze są przeżycia i wspomnienia z wypoczynku, więc ciesz się każdą chwilą 🙂

Wypatruj kolejnych wpisów – już niedługo spiszę wynik małego eksperymentu związanego z płatnościami i wypłatami z bankomatów we Francji.

Pozdrawiam, Bartek

6 komentarzy

Jak wyglądała kwestia prowizji, kursu walut stosowanego przez bank?
Obecnie jesteśmy przed wyjazdem również do Francji i mamy karty w PKO SA i BP – o czym powinniśmy wiedzieć?

Nie istnieje coś takiego jak „PKO SA”.
Jest Pekao (S.A.) i PKO BP (również spółka akcyjna).

Cześć
W Pekao SA, skąd robiliśmy wypłatę gotówki z bankomatu z konta w PLN, pobrano za wypłatę 5 zł prowizji. Najbardziej zadziwił mnie kurs. Transakcja została rozliczona od razu, tego samego dnia – 19.06.2015, a wypłatę przeliczono po kursie 4,1875, co jest średnim kursem Pekao SA z tego dnia. Dosyć korzystnie, ale nie do końca rozumiem dlaczego w taki sposób – jak na razie nie znalazłem regulaminu (lub jego fragmentu) mówiącego o sposobie przeliczania transakcji walutowych.
Co do PKO BP – proponuję zajrzeć w TPiO i regulamin (jeśli znajdziesz) – tam znajdziesz zasady rozliczania transakcji.

Wypłacaliśmy w bankomacie Monte Paschi Banque oraz w BNP Paribas – jak na razie nie pojawiły się w zwiazku z tym żadne prowizje od tych banków. Bankomaty z obsługą po angielsku.
W razie dodatkowych pytań zapraszam 🙂 tu albo przez formularz kontaktowy.

Pozdrawiam, Bartek 🙂

Wydaje mi się, że karta ze zdjęciem (możliwość chyba tylko w kredytowej) jest jednym z lepszych zabezpieczeń ale to tylko moje subiektywne zdanie. Podpis można podrobić, PIN „zdobyć” ale twarzy raczej się nie zmieni 😉
Choć ostatnio w jednym ze sklepów (sieciówka odzieżowa) płaciłam kartą debetową i miła pani poprosiła mnie o dowód, by sprawdzić czy dane się zgadzają ale niestety w większości przypadków sprzedawca nie zerknie nawet na kartę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.