Aktywna karta płatnicza – Domowy Słownik Bankowy

Domowy Słownik BankowyDzisiejsze hasło: Aktywna karta płatnicza to proste pojęcie, ale kryje się za nim pewien chochlik, który sprawia, że wielu klientów ponosi koszty, których nie oczekiwali.

Na szczęście ciężko jest przeoczyć instrukcję aktywacji, dołączoną do karty. Jednak kto by się przejmował czytaniem instrukcji 😀

Tak naprawdę, zależy mi abyś rozumiał to hasło ze względu na jeden prosty szczegół, który – o dziwo – zaskoczył niejednego klienta banku…

Aktywna karta płatnicza – tylko taką zapłacisz w sklepie

 

Każda karta płatnicza (debetowa lub kredytowa) zaraz po wydaniu jest nieaktywna. Pozostaje taka na czas transportu pocztą do klienta i może tak być nawet długo po otrzymaniu karty przez jej posiadacza.

Jeśli klient banku chce korzystać z karty płatniczej do rachunku – musi ją aktywować. Aktywna karta płatnicza pozwoli Ci na dokonywanie transakcji w sklepach lub wypłacanie gotówki z bankomatów.

 

Jak aktywować kartę płatniczą?

 

Co bank, to nieco inaczej, ale najczęściej spotkasz poniższe metody:

  1. Pierwsza transakcja z kodem PIN – kod PIN zazwyczaj przysyłany jest w osobnej przesyłce. Wystarczy wiec zapłacić w sklepie lub wypłacić gotówkę z bankomatu, korzystajac z kodu PIN. W przypadku kart zbliżeniowych, ich funkcjonalność jest aktywowana również transakcją z PINem.
  2. Aktywacja karty przez telefon – również taka opcja może się zdarzyć. Należy się skontaktować z infolinią banku i potwierdzic otrzymanie karty – wówczas konsultant aktywuje kartę.
  3. Aktywacja przez Internet – a dokładnie w systemie bankowosci elektronicznej Twojego banku. Niektóre banki udostęniają całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie kartami płątniczymi – w tym aktywację karty i nadanie PINu.

 

Brak aktywacji nie oznacza braku opłat

 

To błąd, który wielu klientów kosztował dodatkowe pieniądze – czasami bez ich wiedzy.

Otóż, jeśli bank pobiera opłaty z prowadzenie karty płatniczej, to zazwyczaj system nie zwraca uwagi na to, czy karta została aktywowana, czy nie. Opłaty pobierane są za karty wydane klientowi.

Jeśli więc otrzymasz kartę i stwierdzisz, że nie chcesz z nią nic robić – lepiej ja zastrzec. W przeciwnym wypadku bank moze pobierać opłaty.

 

Pozostałe statusy karty

 

Rzecz jasna, skoro karta może mieć status aktywnej, to moze tez mieć inne. I tak na przykład:

  1. Karta nieaktywna – czyli już wspomniana karta, która dopiero została wyprodukowana i jest w drodze do klienta, który dokona jest aktywacji. Karta pozostanie nieaktywna ile tylko pragniesz, ale musisz liczyć się z tym, że tak czy inaczej za nią zapłacisz.
  2. Karta zastrzeżona – wspominana przeze mnie w większym artykule przedstawiającym zastrzeżenie karty i jego skutki (KLIK) – karta w tym statusie nie moze być użyta do żadnej transakcji, można się jej pozbyć lub zachować na pamiątkę
  3. Karta zablokowana – w wyniku podejrzenia o wykonanie nieautoryzowaniej transakcji (kradzież danych karty lub samej karty)

To tyle, co do dzisiejszego hasła w Domowym Słowniku Bankowym. Jeśli uważasz ten krótki wpis za wart uwagi, śmiało udostępnij go na swoich profilahc w mediach społecznościowych.


Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku

Bankowość DomowaJeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!

3 komentarzy

Dodał bym jeszcze „karta zamknięta” np. przez klienta w oddziale albo na infolinii. Z powodu np. podniesienia opłat przez bank 😉

Ja niedawno właśnie założyłam nowe konto pod nowo utworzoną spółkę. Wraz z nim otrzymałam kartę, którą aktywowałam. Dalej nie mogłam nią płacić za rzeczy, które były mi niezbędnie potrzebne do dalszego rozwoju spółki. Okazało się, że automatycznie wszystkie limity ustawione były na 0 zł…

Witam mam kartę kredytową użyłam jej do płatności online dziś dostałam pin czy mogę w tej chwili korzystać z bankomatu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.