Kod BIC – Domowy Słownik Bankowy (+Infografika)

Domowy Słownik BankowyDzisiejsze hasło to niezwykle ważny element bankowych transakcji międzynarodowych. Kod BIC był już przeze mnie wspominany przy okazji zeszłorocznych wpisów podpowiadających, jak ugryźć przelew zagraniczny (linki na końcu wpisu).

Bo BIC w tym wypadku to oczywiście nie marka drobnego sprzętu biurowego.

Business Identifier Code to najważniejszy element w lokalizowaniu banku do którego mają trafić pieniądze w obcej walucie. Zapoznajmy się z nim nieco bliżej…

Business Identifier Code – Kod identyfikacyjny… biznesu

 

A nie banku?

Już nie. Kiedyś był to Bank Identifier Code. Jednak nie tylko banki są częścią sieci telekomunikacyjnej SWIFT (to ta instytucja je nadaje) i nie tylko banki mają kody BIC.

Kod BIC (czyt. bik) – potocznie nazwywany też kodem/numerem SWIFT to swoisty adres banku, służący do komunikacji z innymi bankami w zakresie rozliczeń międzynarodowych.

 

Kod BIC – adres banku w gęstej sieci banków

 

Można go porównać trochę do współrzędnych i trochę do adresu e-mail.

Wskazuje konkretną instytucję w konkretnym miejscu na świecie, ponieważ w jego skład wchodzi między innymi oznaczenie kraju i miasta.

Pisząc do tej instytucji przy jego użyciu, wiadomość trafi gdzie trzeba dokładnie tak, jak w przypadku wiadomości e-mail.

A że sieć SWIFT jest zabezpieczonym kanałem telekomunikacyjnym w świecie finansów, tak kod BIC pełni rolę podobną do adresu e-mail, do którego można wysłać wiadomość.

 

Budowa kodu BIC – ile znaków i dlaczego?

 

Kod BIC można spotkać w dwóch postaciach:

  • 8 znaków – np. BPKOPLPW (Bank PKO BP)
  • 11 znaków – np. BPKOPLPWKRD (Bank PKO BP Oddział Kraków)

O co chodzi?

Otóż główne kody SWIFT banków są zazwyczaj (bywają wyjątki) złożone z 8 znaków alfanumerycznych. Mogą być same litery, mogą być litery z cyframi.

Zawsze możesz wysłać przelew zagraniczny z wykorzystaniem 8 znakowego numeru SWIFT bo na rachunek odbiorcy i tak trafi po numerze konta.

Jednak nie zawsze wykorzystasz kod 11 znakowy. Wskazuje on konkretny oddział banku. Zazwyczaj przy jego użyciu wykonuje się już specyficzne rozliczenia z bankiem. O ile standardowy przelew walutowy możesz wysłać w ten sposób, tak na przykład przelew SEPA w euro już nie (KLIK, aby wiedzieć więcej).

 

Infografika o kodzie BIC:

 

Zachęcam Cię do zapoznania się z tą infografiką, którą przygotowałem już jakiś czas temu. Możesz ją oczywiście pobrać i podzielić się z innymi, np. przez Facebooka:

Kod BIC mały

 

Ważne – nie każdy bank ma kod BIC

 

Tak, jak pisałęm wcześniej, członkami siecie SWIFT są banki i instytucje finansowe. Wiec nie tylko banki mogą mieć kod BIC. Ale jest tez inna sytuacja:

Są na świecie banki, które nie mają tego numeru. Z prostej przyczyny:

Nie są członkami systemu SWIFT.

Komunikacja (czyli na przykład przekaz pieniędzy) do takiego banku jest nieco utrudniony i droższy.

 

Na koniec trochę przydatnych linków

 

Jeśli szukasz konkretnego banku mając tylko kod BIC lub na odwrót to przyda Ci się to narzędzie (po angielsku):

The Swift Codes

Tak, jak wspomniałem – więcej na temat przelewów zagranicznych, sieci SWIFT i wykorzystania kodu BIC przeczytasz w innych moich wpisach:

Przelew zagraniczny w banku – kluczowa wiedza w 11 punktach

7 podstawowych pojęć, by dobrze rozumieć przelew zagraniczny

Na dzisiaj serdecznie Ci dziękuję!

 


Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku

Bankowość DomowaJeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!

1 komentarz

Potrzebuję kodu Swift Bank of America Boston MA, Adres: 100 Federal Street. Czy jeśli wyślę pieniądze do centralnego banku w Nowym Jorku (bo taki mnie wskazuje na moim przelewie zagranicznym kod Swift) to pieniądze nie zginą tylko trafią do właściwego banku oraz jeśli nie mam adresu odbiorcy tylko nazwę instytucji współpracującej z odbiorcą to pieniądze dojdą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.