Jak ochroni Cię zastrzeganie dokumentów tożsamości? (+3 sposoby na kontrolę sytuacji)

Czy wiesz, że w 2015 zastrzeżono w Polsce 130832 zagubionych dokumentów tożsamości?

Dzięki temu udaremniono 7184 prób wyłudzeń kredytowych na sumę 253 307 038,- zł – ćwierć miliarda złotych.

Nie ulega wątpliwości, że kradzież dokumentów tożsamości to bardzo niebezpieczne przestępstwo. Przede wszystkim łatwo paść jego ofiarą, a skutki mogą być opłakane – złodziej dysponuje najcenniejszą informacją o Tobie – Twoimi danymi osobowymi.

Ja jeszcze nie byłem w takiej sytuacji i Tobie też tego nie życzę, jednak:

Najważniejsze to wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Wtedy zachowasz spokój i zminimalizujesz potencjalne zagrożenie.

Więc zapraszam Cię do lektury po aktualizacji (09.2016). Obenie nie tylko o zastrzeganiu, ale także o sprawdzaniu, czy mimo wszystko nic się nie stało:

Chroń tożsamość – zapobiegaj i ograniczaj skutki

Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś, jak postępować w takiej sytuacji (której rzecz jasna nikomu nie życzę), to ten wpis jest dokładnie dla Ciebie.

Przybliżę Ci, co możesz zrobić, aby ochronić swoją tożsamość przed wykorzystaniem w celach przestępczych. Dzięki temu, jeżeli kiedykolwiek przytrafi Ci się przykre zdarzenie, jakim jest kradzież dokumentów, będziesz miał wiedzę, jak sprawie i szybko postępować, aby ograniczyć skutki tej sytuacji.

To, czy zagubione dokumenty będą bezpieczne, zależy w dużej mierze od Ciebie. Dowiedz się więc, jakie kroki możesz podjąć.

Poznaj nie tylko skutki tych działań, ale także konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z bagatelizowania takiego zdarzenia.

Jeśli dotąd wiedziałeś co robić, ale nie orientowałeś się w szczegółach, teraz je poznasz. Zapoznaj się również z kilkoma ciekawymi linkami, jakie udostępniam w treści artykułu.

 

Do czego ktoś może wykorzystać skradziony dowód osobisty

 

Lista zastosowań Twoich danych może być naprawdę bardzo długa. Pamiętaj, że z samego tylko dowodu osobistego można odczytać takie informacje, jak:

 • Twoje imię i nazwisko
 • Numer PESEL
 • Imiona rodziców
 • Adres zameldowania – w przypadku dowodów wydawanych od marca 2015 już nie
 • Twój wzór podpisu

 

Wyłudzenie kredytu to popularny sposób wykorzystania kradzionych danych

 

Takimi danymi można posłużyć się w wielu miejscach, celem zawarcia umowy, czy zaciągnięcia jakiegoś zobowiązania.

Najczęściej poruszanym tematem jest wyłudzenie kredytu gotówkowego lub pożyczki. To jedne z najpopularniejszych działań stosowanych przy kradzieży tożsamości.

Jednak możesz być zaskoczony, jak wiele innych zastosowań mogą mieć Twoje dane.

 

Tylko spójrz:

 

 • Wspomniane już wyłudzanie kredytów lub pożyczek;
 • Wynajęcie pokoju w hotelu lub mieszkania w celu bezkarnej kradzieży wyposażenia lub unikania płatności;
 • Wypożyczenie samochodu, łodzi lub innego sprzętu celem kradzieży;
 • Wyłudzenie zakupów na raty i unikanie spłaty;
 • Otwarcie fikcyjnej firmy.

Nie są to przestępstwa, które popełnia się na drobne kwoty. Konsekwencje mogą więc być bardzo bolesne.

Czy wiesz, że według raportu infoDOK z IV kwartału zeszłego roku, największa udaremniona w 2014 roku próba wyłudzenia kredytu opiewała na 24 000 000 zł?

Jak kraść to miliony.

 

System Dokumenty Zastrzeżone – jak to działa?

 

Dla zabezpieczenia interesów klientów, a także banków i przedsiębiorców, w 1997 roku powstała pierwsza wersja Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Inicjatorem projektu był Związek Banków Polskich.

Obecnie rejestr dokumentów zastrzeżonych wykorzystują wszystkie banki działające w Polsce oraz wiele instytucji, które identyfikują swoich klientów poprzez dokumenty tożsamości.

Może się to wydać oczywiste, ale najwspanialszą sprawą w systemie Dokumenty Zastrzeżone jest jego centralizacja.

Użytkownicy mają dostęp do systemu poprzez Internet, całodobowo. Informacje są przetwarzane w trybie online, a więc na bieżąco, a sama sieć jest ogólnokrajowa.

 

 

Co to oznacza dla Ciebie?

 

Jan Kowalski z Gdańska zgłasza zastrzeżenie dowodu osobistego w placówce swojego banku. Dosłownie w ciągu kilkunastu sekund od zatwierdzenia wniosku, system DZ opublikuje tę informację każdemu uczestnikowi, który sprawdzi numer tego dokumentu, informacja będzie dostępna dla us.

Więc gdyby kilka minut po tym zastrzeżeniu, złodziej dokumentu chciałby go wykorzystać, aby podpisać umowę telekomunikacyjną lub wziąć kredyt – podczas weryfikacji dowodu zostanie zdemaskowany.

To, że system działa bardzo szybko sprawdziłem, gdy pracowałem w call centre. Zgodnie z procedurami należało sprawdzić, czy wprowadzony numer dowodu jest dostępny w bazie.

I faktycznie:

Kilka lub kilkanaście sekund po potwierdzeniu zastrzeżenia numer dokumentu tożsamości wyświetlał się z adnotacją o zastrzeżeniu.

 

Zastrzeganie dokumentów tożsamości w bankach

 

W przypadku, gdy posiadasz konto w banku, najłatwiej i najszybciej zgłosisz zastrzeżenie dokumentu tożsamości właśnie w swoim banku.

Aby zgłosić taki wniosek udaj się do najbliższej placówki banku i tam poproś pracownika o zgłoszenie zastrzeżenia w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. Dostaniesz odpowiedni formularz do wypełnienia.

Bardzo ważnym jest, aby informacja o Twoim dowodzie osobistym trafiła do tej bazy danych, a nie została zapisana tylko w systemie banku.

W praktyce jednak zazwyczaj zgłasza się to od razu do Systemu DZ.

 

Ważne, gdy zastrzegasz dokument w swoim banku:

 

Bank, w którym masz konto ma Twój numer dowodu osobistego, więc może zastrzec ten, który jest w bazie. Pamiętaj więc, że zawsze warto aktualizować swoje dane osobowe w banku.

Czasami jednak może paść pytanie o numer dowodu do zastrzeżenia, które w takiej sytuacji często wydaje się głupie.

Należy pamiętać, że ten numer można znaleźć również na umowach, które podpisujemy – z bankiem, z operatorem telefonii komórkowej etc. Możesz ten numer spisać z umowy.

W przypadku niektórych banków zastrzeżenia można dokonać poprzez infolinię banku. Wystarczy wówczas telefon do ogólnego contact centre banku lub na dedykowaną do tego celu infolinię.

 

Zastrzeżenie przez telefon oferują między innymi banki:

 

 • mBank
 • ING Bank Śląski – numer telefonu na specjalną infolinię do zastrzegania kart płatniczych i dokumentów to +48 32 357 00 12
 • Bank Zachodni WBK
 • BOŚ Bank
 • Alior Bank

A to tylko kilka banków – jest ich naprawdę sporo. Taką informację można najczęściej znaleźć na stronie internetowej banku, albo można o to po prostu zapytać przy okazji wizyty w placówce lub telefonu na infolinię.

 

Zastrzeżenie dowodu nie tylko w banku, w którym masz konto

 

Zgubienie lub kradzież dokumentu to sytuacja mocno stresująca. Szczególnie, gdy ma się świadomość potencjalnych konsekwencji. W takim momencie czasami ciężko jest szukać numeru telefonu na infolinię banku, czy też jechać do najbliższej placówki banku, w którym ma się konto. Zdarza się, że niekoniecznie mamy tam najbliżej.

Jest jednak rozwiązanie:

Zastrzeżenie dokumentu w banku, który przyjmuje takie zgłoszenia od wszystkich, a nie tylko swoich klientów.

 

Niestety, nie wszystkie duże banki zdecydowały się na taki krok.

Bardzo szkoda, że wśród banków oferujących zastrzeganie dokumentów wszystkim, brakuje tak charakterystycznych i dużych instytucji, jak Pekao SA, mBank, czy ING Bank Śląski.

Jest jednak 15 banków, do których można śmiało iść i zgłosić taki wniosek. Wśród nich znajdziecie między innymi PKO BP, BZ WBK, czy też Deutsche Bank Polska. Pełna lista może ulegać zmianie co jakiś czas, więc jej tutaj nie zamieszczam. Banki zastrzegające dokumenty tożsamości nie tylko swoim klientom znajdziecie pod poniższym linkiem:

Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób 

 

Nie mam konta w żadnym banku – gdzie zgłosić kradzież dokumentów?

 

W banku, który zastrzega dowody osobiste nie tylko dla swoich klientów!

Osoby, które nigdy nie korzystały z usług bankowych są bardzo narażone na próby podszywania się pod nie.

Żaden bank nie posiada ich danych, więc identyfikacja takiej osoby, a jednocześnie wykrycie oszustwa jest utrudnione. Stąd też, tym bardziej warto, aby takie osoby zastrzegały swoje dokumenty w razie kradzieży bądź zagubienia.

 

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości w takim przypadku jest tylko niewiele trudniejsze:

 

Przede wszystkim koniecznością jest udanie się do Urzędu Gminy po zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Taki dokumentem można się posługiwać do identyfikacji w zastępstwie dowodu.

Z tym zaświadczeniem powinieneś wybrać się do jednego z banków, które wskazuje lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób. Znajdziesz ją pod linkiem kilka akapitów wyżej.

Informacja o Twoim dokumencie, zostanie przekazana do bazy Systemu DZ, tak samo, jak w przypadku klientów banków. Dzięki temu, każda instytucja i firma, korzystająca z tego systemu będzie miała informację, że ktoś się pod Ciebie podszywa, jeśli nastąpi taka próba.

 

Dokumenty można również zastrzegać przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

 

Każdy, kto założy sobie konto online w BIK ma dostęp do szeregu usług tej instytucji, takich jak alerty o sprawdzaniu zdolnosci kredytowej, czy raporty o zobowiązaniach.

Oprócz tego, jedną z tych usług jest również zastrzeganie swojego dowodu osobistego zapośrednictwem portalu.

Można więc zrobić to szybko i bez wychodzenia z domu. Bez niepotrzebnego biegania po różnych bankach.

 

Czy zastrzeżenie dokumentu tożsamości wiąże się z opłatami?

 

To wszystko zależy od banku, w którym zastrzegamy dokument. Niektóre banki pobierają od swoich klientów takie opłaty. Inne z kolei świadczą swoje usługi w tym zakresie bezpłatnie. Część może pobierać opłaty od swoich klientów, inne tylko od osób z zewnątrz.

Najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, czyli w swoim banku. W przypadku, gdy nie masz konta i idziesz do jednego z banków, o których wspomniałem wcześniej, najlepiej zapytać na miejscu.

Pamiętaj jednak, że nawet te 20-30 zł opłaty za zastrzeżenie dowodu nie jest dużym kosztem w perspektywie potencjalnych kosztów kradzieży Twojej tożsamości.

 

Czy zawiadamiać policję?

 

Zawiadomienie policji jest konieczne, jeżeli chcesz zgłosić kradzież dokumentów. W przypadku, gdy jesteś pewien, że dokument nie został skradziony, możesz darować sobie zgłoszenie.

Policja nie jest jednak odpowiedzialna za zastrzeżenie dowodu osobistego, czy innego dokumentu. Mogą tego dokonać jedynie banki, więc i tak należy zawnioskować w jednym z nich o wprowadzenie informacji do Sytemu DZ.

 

Dowód osobisty to nie jedyny dokument tożsamości

 

Zastrzeżenie dowodu osobistego jest najpopularniejszym hasłem w tym temacie. Jednak wielu z nas zapomina, że dowód osobisty nie jest jedynym dokument, który może posłużyć do identyfikacji tożsamości posiadacza. Owszem, jest to najpopularniejszy dokument, który uznaje wiele instytucji, jednak Twoje dane, zawarte we wszystkich pozostałych dokumentów mogą posłużyć do różnych celów.

 

Jesteś ciekaw, jakie jeszcze dokumenty możesz zastrzec? Oto one:

 

 • Prawo jazdy
 • Paszport
 • Książeczka wojskowa
 • Książeczka żeglarska
 • Dowód rejestracyjny auta
 • Karta pobytu

Część z nich może być w Twoim portfelu razem z dowodem osobistym. Inne możesz zgubić w różnych okolicznościach. Pamiętaj, że w razie ich utraty, też powinieneś zgłosić ich zastrzeżenie. Najlepiej zrobić to od razu, zgłaszając wszystkie na raz. W niektórych bankach, jeśli pobierane są za to opłaty, to niezależnie od ilości zgłoszonych w jednym wniosku dokumentów.

 

Jakie zalety ma zastrzeżenie dowodu osobistego? Kto otrzyma informację o kradzieży dokumentów?

 

Informacja o zastrzeżeniu przez Ciebie dokumentu tożsamości trafi przede wszystkim do instytucji, które korzystają z identyfikacji klienta przy użyciu takich dokumentów.

Wyłudzenia kredytów w bankach to wierzchołek góry lodowej w kradzieżach tożsamości. Głównie ze względu na coraz lepsze zabezpieczenia stosowane w systemie bankowym.

Główne zagrożenie płynie z innych usług, które można wyłudzić, podając się za kogoś innego:

 

Jakie instytucje uczestniczą w systemie? Oto krótka lista:

 

 • Operatorzy telefonii i dostawcy multimediów – wyobraź sobie, że ktoś podając się za Ciebie, wykupuje abonament z drogim telefonem i nie płaci, bo przecież operator zgłosi się z windykacją do Ciebie;
 • Operatorzy pocztowi;
 • Firmy pożyczkowe – tutaj konsekwencje podobne do wyłudzenia z banku, tylko koszty mogą być o wiele bardziej uciążliwe;
 • Agencje nieruchomości – wynajem mieszkania w celu kradzieży wyposażenia
 • Wypożyczalnie samochodów – wynajem auta i w siną dal, do dziupli. A wypożyczalnia szuka Ciebie.
 • Hotele – podobnie, jak z wynajmem mieszkania – w celach rabunkowych lub z innymi zamiarami
 • Kancelaria prawne i notarialne – identyfikacja klienta

Bardzo wiele instytucji i firm działających w powyższych branżach ma dostęp do bazy Systemu DZ. Dzięki temu unikają sytuacji, w której świadczyłyby usługi lub sprzedały produkty oszustom. Pamiętajmy, że takim przedsiębiorstwom, tak samo, jak i bankom nie odpowiada bycie ofiarą oszustwa. Wiadomo, że prawdziwy właściciel skradzionego dowodu będzie walczył, żeby nie płacić cudzych zobowiązań. Dla firm to stracone pieniądze.

W sytuacji, gdy oszust zostanie zdemaskowany, wzywana jest policja. W końcu mamy do czynienia z przestępstwem.

 

Jakie są efekty zastrzegania?

 

Zapobieganie kradzieży tożsamości to nie łatwy kawałek chleba. Oczywiście, zastrzeganie dokumentów nie idzie na marne. Przede wszystkim bardzo cieszy, że świadomość społeczna jest bardzo silna w tym temacie.

Duża w tym zasługa akcji informacyjnych Związku Banków Polskich, a także naszej przezorności. Skalę działania Systemu DZ widać w liczbach wykazywanych w raportach infoDOK, publikowanych co kwartał na stronie dokumentyzastrzezone.pl.

 

Niech liczby mówią same za siebie:

 

Wyobraźcie sobie, że tylko w ciągu 2014 roku udaremniono 8814 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 400 425 897,- zł. Niemal pół miliarda złotych nie zostało skradzione na cudze konto. Z roku na rok coraz więcej prób wyłudzeń jest wykrywana, co świadczy o coraz lepszej skuteczności całego systemu.

Na koniec 2014 roku, całkowita wielkość bazy zastrzeżonych dokumentów tożsamości wynosiła 1 422 406, z czego tylko w zeszłym roku zastrzegliście 128 158 dokumentów. Jest to podobno rekord w liczbie zastrzeżeń za jeden rok, od czasu rozpoczęcia statystyk w 2008 roku.

Pełny raport za ostatni kwartał 2014 roku oraz raporty archiwalne możecie znaleźć pod linkiem:

Raporty infoDOK 

Warto się z nimi zapoznać nie tylko dla cyfr, ale także dla bardzo ciekawych informacji związanych z utratą dokumentów.

 

Odnalazłem swój dokument tożsamości – czy mogę anulować zastrzeżenie?

 

Z praktycznego punktu widzenia było by to bardzo wygodne. Nie trzeba by wyrabiać nowego dowodu osobistego i czekać na niego. Jest to też możliwe. Związek Banków Polskich odradza jednak takie działanie i wskazuje na zachowanie zastrzeżenia dokumentu i wyrobienie nowego.

Oto dlaczego:

Wyobraź sobie, że stwierdziłeś zaginięcie dokumentów i je zastrzegłeś. Po kilku dniach otrzymujesz je od kogoś pocztą lub po prostu ktoś podrzucił Ci je do skrzynki.

Rzecz jasna możesz mieć nadzieję o dobrych intencjach tej osoby, jednak zdrowy rozsądek może podpowiadać, że powinieneś uważać.

Bo co, jeżeli Twoje dokumenty zostały jednak skradzione i przez te kilka dni, złodziej miał dostęp do fałszerza, który skopiował wszystkie dane z Twojego dowodu.

Następnie mógł odesłać Ci dokumenty tylko po, żebyś anulował zastrzeżenie. Po odwołaniu informacji z systemu, mógłby swobodnie korzystać ze swojej kopii Twojego dowodu. A Ty byłbyś przekonany, że wszystko jest w porządku.

Lepiej więc mieć nowy dokument szczególnie, że najpopularniejszy, czyli dowód osobisty jest obecnie wyrabiany bezpłatnie.

 

Jak sprawdzić, czy przez kradzież tożsamości nikt nie wziął kredytu na moje dane

 

Jeżeli zastrzeżenie dowodu osobistego nastąpiło dopiero kilka dni po kradzieży lub zaginięciu, możesz mieć oczywiście wątpliwości, czy ktoś go już nie wykorzystał. Jeżeli obawiasz się, czy ktoś nie wyłudził na Twoje dane kredytu, to zawsze możesz to sprawdzić.

W tym celu skontaktuj się po prostu z Biurem Informacji Kredytowej. Albo, jak już wspomniałem nieco wyżej możesz przez Internet założyć sobie konto, aby zyskać dostęp do szeregu usług (niestety większość płatne).

 

Mając konto w BIK, możesz:

 

 • Zamówić Alerty BIK

Informują Cię mailowo lub przez SMS o tym, że do BIK wpłynęło zapytanie o Twoją zdolność kredytową – jeśli samemu nie składałeś wniosku o kredyt, czy zakupy na raty to raczej nie powinieneś otrzymać alertu.

Korzystając z oferty BIK do 30.09.2016 uruchomisz Alert BIK na rok za darmo. Potem mozesz zrezygnować lub kontynuować korzystanie (opłata to 19 zł/rok)

 • Zamów raport o zobowiązaniach (Profil Kredytowy)

Możesz dzięki niemu poznać swoją historię kredytową. Dostępny w kilku wariantach – w próbnym okresie korzystania z nowego konta można zamówić 1 podstawowy, bezpłatny raport. Potem można albo korzystać z raportów jednorazowych (36 zł) albo wykupić sobie roczny dostęp z możliwością pobierania co miesiąc (79 zł/rok)

Po więcej informacji zajrzyj na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej.

 

Czy nie stałeś się „słupem”?

 

Obecnie bardzo „modny” jest handel kontami bankowymi otwartymi na „słupy” – dane osoby, której tożsamość została skradziona są wykorzystywane do otwarcia konta bankowego.

A takie konto może słuzyć różnym celom – ukrywaniu lewych dochodów lub po prostu do wpłat za fikcyjne aukcje na Allegro. Albo do prania brudnych pieniędzy. Ogólnie któregoś dnia smutni panowie mogą zapukać do Twoich drzwi i zapytać czemu masz takie brzydkie konto.

Oczywiscie nie ma co straszyć nad wyrost. Możesz też sprawdzić, czy ktoś Cię nie wykorzystuje w taki włąśnie sposób:

 

Centralna informacja o rachunkach (w systemie OGNIVO):

 

Od 1 lipca 2016 roku wszystkie banki obligatoryjnie uczestniczą w usłudze Centralnej Informacji o rachunkach. Opiera się ona o system OGNIVO, który służy wymianie ifnormacji o rachunkach miedzy bankami i nie tylko.

Sama usługa została przygotowana m.in. z myślą o odszukiwaniu rachunków osób zmarłych. Ale oczywiście może posłużyć każdemu z nas.

Wystarczy złożyć w banku stosowny wniosek (zapytaj na miejscu) i po weryfikacji otrzymasz komplet informacji o wszystkich rachunkach, jakie zostały otwarte na Twoje dane.

Z jednej strony przyda się każdemu, kto nie robi sobie domowego archiwum dokumentów, a potem nie pamięta, gdzie ma konto (ja mam na to sposoby – kliknij i sprawdź).

Z drugiej strony – dowiesz się w ten sposób, czy ktoś nie wszedł w posiadanie Twoich danych i zrobił z Ciebie słupa do otwarcia lewych kont bankowych.

Więcej informacji o Centralnej Informacji znajdziesz tutaj.

 

Prowadzisz biznes i chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz okradziony – przystąp do systemu:

 

Jeśli prowadzisz działalność, w której dostęp do informacji gromadzonych przez System DZ byłby kluczowy dla bezpieczeństwa Twoich klientów lub Twoich interesów, możesz przystąpić do systemu.

Będziesz miał wówczas możliwość wykrywania potencjalnych oszustw, co ochroni przede wszystkim Twoje interesy, bo świadcząc usługi uczciwym klientom, zapewniasz sobie pełną ściągalność należności bez strat finansowych. Przy okazji zaś chronisz innych przez popadnięciem w kłopoty.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem dla swojego biznesu, znalazłem informacje o takiej możliwości na stronie DZ. Dowiedz się więcej, korzystając z poniższego linku:

System DZ dla przedsiębiorców

 

Zadbaj również o bezpieczeństwo swoich kart płatniczych

 

Pamiętaj, że w sytuacji, gdy zgubisz lub ktoś ukradnie Twój portfel, znajdzie tam karty płatnicze. Przynajmniej w większości przypadków. W takim wypadku warto również zadbać o bezpieczeństwo Twoich kart. O tym, w jaki sposób zrobić to najlepiej, pisałem we wpisie:

Zgubiona karta płatnicza – najlepiej ją zastrzec (ale niekoniecznie)

Znajdziesz tam kolejną porcję wiedzy niezbędnej do przetrwania w świecie finansów 🙂

 

Budujmy świadomość o bezpieczeństwie naszych pieniędzy

 

Zapobieganie kradzieży tożsamości jest w interesie każdego z nas. Niezależnie, czy jest to Twoja tożsamość, czy też Twoich klientów. W związku tym, warto zadbać o bezpieczeństwo dokumentów, które nosimy ze sobą i w razie konieczności wiedzieć, jak się zachować.

To podstawa.

Prawidłowa edukacja w tym zakresie już pozwala unikać wielu niebezpiecznych pod względem finansowym przestępstw. Ich udaremnienie, osiągnięte często dzięki temu, że istnieje baza dokumentów zastrzeżonych, pozwoliło już uchronić setki milionów złotych.

Dalsze budowanie świadomości klientów banków i nie tylko, powoli przechylić szalę zwycięstwa na rzecz potencjalnych ofiar, zamiast przestępców.

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie tożsamości

 

Mam nadzieję, ze dzięki lekturze tego wpisu, wiesz już dokładnie, co zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji. Jeśli nadal masz wątpliwości, to pytaj w komentarzach lub zajrzyj na stronę www.dokumentyzastrzezone.pl, gdzie znajdziesz szczegóły programu.

Podziel się tym wpisem z kim tylko możesz, bo warto budować świadomość o bezpieczeństwie naszych pieniędzy.

Tymczasem pozdrawiam i zapraszam ponownie, Bartek 🙂


Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku

Bankowość DomowaJeśli spodobał Ci się ten wpis, udostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu napisz do mnie. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!

89 komentarzy

Faktycznie jeśli mamy podejrzenie, że nasze dokumenty zostały skradzione, a nawet zgubione w miejscu, gdzie nie mamy szans już ich znaleźć lub szukaliśmy a okazało się, że po prostu ich nie ma to bardzo ważne jest aby zastrzec te dokumenty. Jeśli sądzimy, że są one gdzieś w domu to oczywiście nie musimy tego robić i dać sobie czas na poszukiwania. W innym wypadku trzeba zastrzegać. Nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać, zatem brawo za pomysł na notkę.

Jeśli nie zgubiłam dowodu a chciała bym go zastrzec ,żeby nikt nie wziął na mnie kredytu w razie zgubienia ,czy mogę to zrobić ,i gdzie ,żeby wszystkie banki miały dostęp do takiego zastrzeżenia .Bardzo dziękuję za odpowiedz.Krystyna.

Tka, jak pisałem gdzieś wcześniej, można to zrobić – oczywiście na własną odpowiedzialność, bo jeśli na przykład oświadczenie w danym banku zakłada, że należy przyznać, że dokument zaginął – poświadcza się nieprawdę. Ale wszystko wyglądałoby tak, jak opisane w artykule.

Jednak nie ma jakiejś osobnej procedury w rodzaju „zastrzeżenia prewencyjnego”.

Pozdrawiam, Bartek

Gdzie mam zastrzec, jeżeli wiem, że kopie,ksera, zdjęcia moich dokumentów, dowodu osobistego i paszportu, są używane przez kogoś w innym państwie członkowskim UE, np.Słowacji? Czy wystarczy w polskim banku, czy muszę szukać pomocy na Słowacji? Czy działa jakaś instytucja międzynarodowa w takich przypadkach? Znalazłam tylko informację, że za niezgłoszenie, że ktoś używa moich danych osobowych grozi mi kara ca 331 euro. Chciałabym wiedzieć, czy jak to zgłoszę przez internet na Słowacji, to czy będę musiała po pierwsze wybrać się na Słowację podpisać osobiście zgłoszenie, po drugie wynająć tłumacza?

Jakiś czas temu zgubilam dokumenty. Zagubiebie dowodu i kart zgłosiłam w banku, a utratę prawa jazdy w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Czy starostwo też uczestniczy w systemie dokumenty zastrzeżone? Jeśli nie to jak zgłosić e banku utratę prawa jazdy nie znając jego numeru?

Cześć Karola,
niestety urzędy nie uczestniczą w Systemie DZ. Zastrzeżenia można dokonać jedynie w bankach.
Numer zagubionego prawa jazdy możesz spróbować uzyskać w Starostwie, w wydziale komunikacji. Kiedyś byłem świadkiem takiej sytuacji. Musisz się tylko jakoś wylegitymować. Jeśli nie masz nadal nowego dowodu osobistego, to najlepiej jakbyś uzyskała zaświadczenie o utracie dokumentów. Na przykład na policji lub w urzędzie. Nie wiem zresztą, czy na takim dokumencie nie ma przypadkiem numerów utraconym dokumentów. Zaświadczenie pozwala Ci na identyfikację przy braku dokumentów.

Pozdrawiam, Bartek

A jak z innymi zagubionymi dokumentami np.polisa ubezpieczeniowa,zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem gruntowym,tam też są dane osobowe.

Cześć Jolanto,
Takich dokumentów nie zastrzegamy. Owszem, są na nich dane osobowe, ale te dokumenty nie posłużą do podszycia się pod Ciebie.
Zawierają na przykład Twój numer dowodu osobistego, który po zastrzeżeniu nie będzie mógł być użyty.

Jednak zastrzeżenie jest zarezerwowane dla wspomnianego przeze mnie katalogu dokumentów.

Pozdrawiam i dziękuję Ci za wizytę, Bartek 🙂

Jeżeli zgubi sie zastrzeżony dowód? No cóż, jest zastrzeżony, więc nikt go nie użyje. Jednak zazwyczaj zastrzega się dokumenty po zgubieniu. Nie polecam zastrzegania posiadanych dokumentów bo skończy się tak, że nie można będzie się nimi posługiwać np. w banku czy u operatora komórkowego.

Pozdrawiam, Bartek 🙂

Bardzo ciekawy blog, trafiłam tu, bo szukam informacji czy sam nr PESEL może być wykorzystany , chciałam sprawdzić w pewnej firmie pożyczkowej (nie w banku, w bankach zastrzegłam), czy ktoś nie wykorzystał moich danych do zaciągnięcia pożyczki i poproszono mnie o nr PESEL, podałam go a teraz sie zamartwiam i nie znajduję informacji czy znając PESEL można uzyskać inne dane, adres, nr dowodu

Cześć Elżbieto,
dziękuję za słowa uznania 🙂
Znajomość numeru PESEL nie pozwoli nikomu uzyskać dodatkowych danych. W związku z tym nikt nie będzie ich mógł wykorzystać.
Pozdrawiam, Bartek

Witam!Wszystko bardzo przejrzyście i dokładnie opisane,jednak jest jeszcze jedna rzecz,która mnie nurtuje.Otóż mam wrażenie,że padłam ofiarą oszustów,którzy podając się za przedstawicieli pewnej telewizji cyfrowej,podsunęli mi umowę do podpisania były w niej zawarte moje dane ,czyli nazwisko,adres,pesel,nr dowodu.Wszystko odbyło się w pośpiechu,bo akurat miałam wychodzić i dorwali mnie dosłownie w drzwiach,zadzwoniłam potem do tego operatora i pani poinformowała mnie,że raczej nic takiego nie mogło mieć miejsca.Moje pytanie,czy powinnam zastrzec dowód osobisty i czy na podstawie danych,które posiadają tamci dwaj,mogą zaciągnąć kredyty?

Dobry wieczór Wioleta,
Myślę, że jeśli masz takie podejrzenia, to warto zastrzec dowód – przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy. Na spokojnie już wyjaśnij sprawę z operatorem telewizji cyfrowej i upewnij się, czy to faktycznie jego przedstawiciele. Jeśli nie – warto będzie wyrobić nowy dokument. Jeśli jednak okaże się, że jednak nie byli to oszuści, zastrzeżenie dowodu można odwołać i w takim przypadku będzie to miało sens.
Pozdrawiam, Bartek

Witam ,a co zrobić jeśli dokumenty zgubiło się sobotnim wieczorem ? niestety banki w weekendy nie pracują i zastrzec można najwcześniej w poniedziałkowy poranek

To może być faktycznie problem – zawsze warto to zrobić jak najszybciej. Proponuję zadzwonić na infolinię Twojego banku – niektóre umożliwiają to przez telefon (np. mBank ma taką opcję). Zajrzyj również na listę banków, które przyjmują zastrzeżenie od wszystkich – niektóre z nich mogą prowadzić czynne w niedzielę placówki w dużych centrach handlowych.

Pozdrawiam, Bartek

Cała sytuacja skończyła się szczęśliwie…oczywiście dziś rano poleciałem do banku ,aby zastrzec dowód. Starałem się wczoraj to zrobić ,ale niestety wszystkie banki w moim mieście w niedzielę były nieczynne…oczywiście dużo nerwów. Po wizycie dziś w banku i urzędzie ,dostałem telefon z dziekanatu ,że jeden z nauczycieli akademickich znalazł moją zgubę i odniósł je do dziekanatu. Oczywiście dowód już jest nieważny ,wolałem dmuchać na zimne ,bo w głowie miałem już wszystkie scenariusze… Dla mnie to absurd ,że żyjemy w kraju w którym dowód tożsamości = tożsamość , oczywiście dowód jest bardzo ważnym dokumentem o który należy dbać ,ale każdy jest człowiekiem i zdarza mu się chwila nieuwagi. Rząd powinien coś zrobić z tymi chwilówkami.. ktoś chce brać niech bierze ,na dowód ,ale osobiście ,a nie przez internet. Chore…

Fakt, że najbardziej bolesne jest to, że dosyć łatwo można wykorzystać cudze dane. Cieszę sie jednak, że cała sprawa zakończyła się względnie pozytywnie 🙂

Pozdrawiam raze jeszcze i zapraszam ponownie, Bartek 🙂

Drobne sprostowanie (drobne, gdyż w tym wypadku nie ma ono wpływu na meritum sprawy). Otóż jednym z dokumentów tożsamości nie jest „książeczka marynarska” (choć tak mogłoby się wydawać tłumacząc wprost z angielskiego), lecz „książeczka żeglarska”. Tak właśnie jest ten dokument nazywany nie tylko zwyczajowo, ale i urzędowo (traktuje o tym odpowiednie rozporządzenie). Pozdrawiam.

Witam. Wydaję mi się że ktoś wczoraj zeskanował mój dowód osobisty bez mojej zgody sytuacja miała miejsce w Czechach. Co mam zrobić ? Pozdrawiam

Zgubiłem pendrive na którym miałem skan dowodu osobistego i ks. wojskowej, czy powinienem zastrzec teraz dokumenty? Pozdrawiam

Można anulować zastrzeżony dokument – tylko jak?
Dziadek zgubił kartę do bankomatu i (jak mu się wydawało ) dowód osobisty i prawo jazdy, dokumenty zostały zastrzeżone poprzez bankowość elektroniczną. Karta do bankomatu została faktycznie zgubiona i nawet użyta, ale trzykrotne wpisanie błędnego PINu spowodowało jej zablokowanie, natomiast dowód z pozostałymi dokumentami znalazł się nazajutrz w domu. Na pewno nie był zgubiony – jak w tej sytuaacji dokonać anulowania zastrzeżenia?

W takim przypadku myślę, że spokojnie można by wycofać zastrzeżenie. Robi się to w taki sam sposób – za pośrednictwem banku. Najlepiej od razu wyjaśnić sytuację, że dokument wcale nie zaginął.
Pozdrawiam, Bartek 🙂

dla mnie to jest śliski temat i do tego często jakoś dziwnie wykorzystuje się możliwość przetrzymania czyichś dokumentów. nieraz daje się dowód w zastaw(a potem takie kwiatki jak tu np. http://www.eporady24.pl/kradziez_dokumentow_przez_kierowce_busa,pytania,6,80,5456.html ) zamiast dać pieniądze za pokwitowaniem. niestety nieraz ludzie są sami sobie winni, także gdy zestaw dokumentów nosi się niechlujnie w kieszeni czy zostawia na widoku. a wiadomo – okazja czyni złodzieja…

Prawda jest taka, że nikt nie ma prawa żądać, ani nawet przyjąć od Ciebie dowodu osobistego w zastaw.

Można nawet ostatnio zauważyć, że w wielu miejscach rezygnuje się z takich praktyk – ewentualnie jesteśmy proszeni o prawo jazy lub jakąś legitymację.

Dzięki za komentarz i pozdrawiam 🙂

A co w sytuacji z ostatnich dni, gdy wykradziono dane z bazy PESEL, jak się zabezpieczyć nie wiedząc czy nasze dane zostały wykradzione? Czy można gdzieś zgłosić, że się nie zamierza brać kredytu, kupować nic na raty, czy nabywać kolejny abonament telefoniczny? 🙂 Pozdrawiam Piotr

Cześć Piotr,
to mocno średnia sytuacja, jednak są sposoby, aby nieco się ochronić. Zgłoszenia o którym piszesz raczej nie zrobisz, jednak możesz monitorować, czy ktoś nie zamierza wziąć na Twoje dane np. kredytu. Możesz na przykład uruchomić sobie w BIKu alert o sprawdzaniu Twojej zdolności kredytowej. Możesz się też uczulić na to, czy nie przychodzą do Ciebie jakieś listy z banków czy innych instytucji z tym, że założono jakiś kredyt, czy konto w jakiejś instytucji finansowej.
Kilka słów o tym: http://tvn24bis.pl/tech,80/kradziez-danych-z-systemu-pesel-kroki-po-kradziezy-danych,671587.html

Pozdrawiam, Bartek

Ja pomyślałam jeszcze o bankach, firmach, instytucjach, które mają wiele spośród naszych danych osobowych (Pesel, nr dowodu osobistego, adres itp.) w związku z umowami, które podpisujemy. Tam pracują ludzie, nie wszyscy do końca uczciwi, bez wielkich problemów mogą wejść w posiadanie naszych danych, a później odsprzedać je bądź wykorzystać samodzielnie . Czy możemy się przed tym zabezpieczyć? Raczej nie 🙁

Oczywiscie, kiedy już dojdzie do sprzedania naszych danych przez nieuczciwego pracownika to już możemy mieć kłopoty. Na pocieszenie jednak powiem, że banki są bardzo wrażliwe na taką krecią robotę swoich pracowników.

Przede wszystkim systemy, w których pracownicy mają dostęp do danych i kont klientów są stale monitorowane. Pracownik banku nie może sobie tak po prostu surfować po bazie danych klientów, bo szybko będzie wzięty na spytki po co to robił.
Zazwyczaj ogranicza się dostęp do danych tylko w zakresie, który jest potrzebny do wykonywania konkretnych obowiązków.

Nie wiem, jak jest to rozliczane w oddziałach banków, ale na przykład pracownik infolinii ma dostęp do danych klienta tylko w przypadku rozmowy z nim i to po uprzedniej weryfikacji (loginy, hasła etc.). Jakiekolwiek inne wyszukiwanie danych klienta jest surowo zabronione.

Pozdrawiam, Bartek

Po ostatnim głośnym temacie wycieku danych z bazy Pesel, zaczęto na dużą skalę informować o możliwości zabezpieczenia w postaci założenia konta w BIK. To sprawdzona metoda z której również korzystam ale powiedziałabym że nie pełna. Alert w BIK chroni nas głównie przed wyłudzeniami kredytów bankowych, a jeśli ktoś będzie chciał się posłużyć naszymi danymi do wzięcia pożyczki pozabankowej czy popularnych chwilówek? Tutaj już sam BIK nas nie ustrzeże ponieważ znaczna większość firm takim firm pożyczkowych sprawdza jedynie bazy dłużników typu KRD. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia się i przed takim wyłudzeniami poprzez założenie darmowego konta właśnie w Krajowym Rejestrze Długów.

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć czy ktoś znając mój numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu jest w stanie zaciągnąć jakieś zobowiązania? W pociągu wypadła mi karteczka z tymi danymi i teraz zastanawiam się czy jest sens zastrzegać dowód osobisty skoro jestem w jego posiadaniu, ale martwi mnie to, że ktoś zna te dane. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
dane musiałyby wpaść w ręce kogoś, kto wie jak je wykorzystać. To znaczy pierwszy lepszy znalazca tak łatwo nie pójdzie do banku i na podstawie danych z kartki weźmie kredyt. Musiałby na ich podstawie wyrobić fałszywy dowód i z niego skorzystać. A nie są to też pełne dane do jego wyrobienia.

Raczej nie martwiłbym się aż tak. Ewentualnie można skorzystać z opisanych w artykule sposobów, aby obserwować czy coś się nie dzieje.

Pozdrawiam, Bartek

Witam,
skąd ktoś mógłby wziąć mój numer pesel oraz moje dane, jeśli mam 18 lat i nie podjęłem nigdy żadnej pracy żeby gdzie te informację podać, a ktoś wziął na mnie kredyt.

Czyżby wpis inspirowany ostatnimi wyciekami z bazy danych PESEL? 😉 A na serio, mega użyteczny wpis. Dodałbym jedynie kilka informacji do o akapitu o „słupach”. Słupem można stać się także przez naiwność – słyszałam o takich przypadkach, że ktoś poszukiwał pracy i odpowiadał na ogłoszenie. Praca miała polegać na wystawianiu przedmiotów na allegro, na swoje dane. Pracodawca miał wysyłać przedmioty kupującemu, zadaniem pracownika było tylko wystawienie ofert i przyjmowanie wpłat. Po przekazaniu wpłaty pracodawcy, ten oczywiście znikał bez śladu, a „słup” pozostawał na lodzie ze wściekłym klientem i policją dyszącą na karku.

Wpis jest sprzed roku jednak postanowiłem go odświeżyć i wyciągnąć ponownie na światło dzienne właśnie w związku z ostatnimi problemami 😉 No i dodałem kilka dodatków, których nie było 😉

Dzięki serdeczne za to uzupełnienie – faktycznie, też słyszałem o takim motywie – bardzo częsty zresztą. Lepiej się nie pakować w taką „pracę”.

Pozdrawiam, Bartek

A czy należy się bać w takiej oto sytuacji: przyjeżdżam wieczorem w sobotę do hotelu 3gwiazdkowego w Krakowie, melduję się, umawiam z portierem, że odbiorę dowód za chwilę; idę do pokoju, wychodzę i zapominam odebrać dowód z portierni; odbieram go następnego dnia (niedziela) przy wymeldowaniu. Zorientowalem się, że to mogło być niebezpieczne, sprawdziłem, że w czasie, gdy dowód był na portierni nikt nie robił operacji na moim koncie. Czy w tej sytuacji muszę uruchamiać opisane tu procedury i drżeć o to (i jak długo), że ktoś wziął z soboty na niedzielę jakąś chwilówkę czy inny kredyt na moje konto?

Cześć,
Z dowodem osobistym nikt tak szybko nie będzie robił operacji na koncie. Warto pomyśleć o skorzystaniu z konta w BIK. Może portier był uczciwy i nic się nie stanie, ale nigdy nie wiadomo.

Z tego co wiem konto w BIK nie jest pełnym zabezpieczeniem, bo firmy pożyczkowe (?) korzystają jeszcze z co najmniej jednej, tylko nie pamiętam nazwy, coś trzyliterowego na „K”. Moim zdaniem przydałaby się aktualizacja wpisu.

Już wiem, w komentarzu wyżej „Natalia PB” o tym wspomniała . Chodzi o KRD – Krajowy Rejestr Długów. Myślę, że dopiero w połączeniu z kontem w BIK i OGNIVO, daje pewność.. (chociaż o tym ostatnim dowiedziałem się dopiero z Twojego wpisu 🙂 ). Nie wiem też czy te trzy „systemy”, to wszystko. ale tak ogólnie pewnie dają sporo.

Chciałem o coś zapytać jeszcze, czy można dowód osobisty zastrzec a następnie wyrobić nowy pomimo że nie został skradziony, zgubiony, zniszczony itd.? W przyszłości chciałbym to zrobić, bo przez ostatnie 4 lata nie mieszkałem sam jak teraz i nie do końca ufałem współlokatorom, ale generalnie nie ma większego powodu. Dowód zawsze miałem ja.

Dowód można zastrzec w każdej chwili i wyrobić nowy dokument – obecnie dowód jest wydawany bezpłątnie. Najlepiej zapytać w swoim Urzędzie Miasta jakby to wyglądało.

Zagubiłem zaświadczenie o utracie domumentów. Czy ktoś tym może coś wyłudzić na mnie? Dlaczego tego nie można zastrzec?

dzień dobry, czy można zastrzec dowód osobisty jedynie w celu „bezpieczeństwa” = nie został zgubiony, ale tak na wszelki wypadek. Nie mam w planach brania kredytów ani też kupna czegokolwiek na raty. Tyle się słyszy o wyłudzeniach, że dla tzw. „świętego spokoju” chciałbym go zastrzec. Jest taka możliwość?

Witam,moj syn zgubił karte, dowód os.prawo jazdy,karte zastrzegł w banku i zrobił zastrzezenie w BIK czy powinien udać sie również na policję

Witam Panie Bartoszu, mam problem wysłalem skany prawa jazdy pod nieuczciwy adres. Fakt zgłosiłem na policję ale do momentu nie zaistnienia przestępstwa policja nic nie może zrobić. Byłem w urzędzie i złożyłem wniosek o wymianę prawa jazdy ( jedyny powód wymiana zdjęcia). Teraz mam pytanie co mogę jeszcze zrobić. Ewentualnie zgłosić prawa jazdy do DZ czy tez nawet zastrzec dowód osobisty którego nie udestępniałem. Pozdrawiam

Sposób na uniknięcie wyłudzenia przez oszustów i banki kredytów na nasze konto jest dziecinnie prosty. Wystarczy w możliwie krótkim czasie samemu na siebie nabrać maksymalnie dużo kredytów i pożyczek, wybrać gotówkę, dobrze ją schować, przepisać wszelkie ruchomości i nieruchomości, które posiadamy np. na brata, nie spłacać i voila. Nasze dane już niedługo znajdą się we wszystkich możliwych rejestrach dłużników .

Witam, a ja mam pytanie odnośnie dość powszechnym wyłudzaniu danych ( bony rabatowe, darmowe vouchery, fikcyjne oferty pracy) jak się orientowałem to chodzi głównie o podstawowe dane: imię, nazwisko,data urodzenia adres, telefon,email. Czy takie dane mogą służyć np. do zaciągnięcia jakiś zobowiązań ? czy z daty uradzenia można wygenerować PESEL? czy jeśli w takich danych nie było podanego nr dow. osobistego to jest sens go zastrzegania?

Byłam na nartach. Wypożyczyłam narty. Podałam dowód osobisty, który pan przyłożył do jakiegoś urządzenia – nie widzialam dokładnie. Kiedy oddawałam sprzęt pan zwrócił się do mnie po imieniu łącznie z moim drugim imieniem. Od tego momentu się stresuje co zrobiono z moimi danymi? Co robić? Do tej pory zawsze dawałam zastaw w gotówce. Nie wiem co mnie podkusilo. .

Ale dowód też zostawiłaś w zastaw, czy został od razu zwrócony?
Ogólnie w wielu wypożyczalniach był lub nadal jest brzydki zwyczaj przechowywania dowodu osobistego w zastaw – co jest zabronione. Aczkolwiek ostatnio, jak byłem na nartach w Białce – wypożyczalnie miały już programy do rejestrowania wypożyczeń, skanowano dowód, spisywano umowę wypożyczenia. Wydaje mi się, że obecnie niektóre wypożyczalnie ucywilizowały się, rejestrując bazy danych.

Ogólnie nie powinno zostawiać się dowodu w wypożyczalni jako zastaw – właściwie wypożyczalnia nie może tego żądać.

Ostatnio miałam atak hakerski na pocztę mejlową. Na poczcie mejlowej mogły być wszystkie moje dane z dowodu osobistego imię, nazwisko, pesel, nr dowodu, które musiałam wpisać w formularzu na studia (bez skanu dowodu). Po trzech dniach od ataku hakerskiego odebrałam w urzędzie nowy dowód osobisty i udałam się do banku aby bank wpisał nowy numer dowodu itd.
1. Czy stary dowód został automatycznie zastrzeżony? Czy ktoś mógłby wziąć kredyt na stare dane z dowodu?
2. Wszędzie pisze się o skradzionych dokumentach, a jak to jest właśnie w sytuacji kiedy ktoś może posiadać wszystkie dane z dowodu osobistego bez jego skanu?

Teoretycznie komplet danych z dowodu wraz z jego numerem mógłby wystarczyć. Głównie chodzi o to, że na podstawie tych danych można odtworzyć dokładnie taki sam dokument tyle, że z innym zdjęciem.
Hmm wydaje mi sie, że po zgłoszeniu wniosku o nowy dowód, stary powinien być zastrzeżony. Nie mam jednak pewności, czy urzędy to zgłaszają. Można na wszelki wypadek zgłosić się do banku z zastrzeżeniem.

Zamiast myslec jak zastrzec, proponowalabym chodzic nosząc przy sobie dowod.. ale dowod wyrobiony jako dokument kolekcjonerski 🙂 polecam z fastidcard com , nawet jak zgubicie, to nic sie nie stanie 🙂

Witam, mam problem, a zarazem pytanie : zgubiłam pendrive, na którym był skan mojego dowodu osobistego… czy powinnam się bać ? czy jest coś m, co powinnam teraz zrobić ? jak zastrzec dowód ? bardzo proszę o odpowiedź… może to mnie trochę uspokoi 🙁

Witam, zgłosiłem zaginięcie dowodu osobistego w banku na infolinii PKO BP, którego jestem klientem i poza tym nie robiłem nic innego. Dowód się odnalazł i tuż przed wyrobieniem nowego wypadł mi wyjazd zagraniczny (autobusem w Schengen) i nie wiem czy w razie kontroli dowód ten będzie ważny dopóki nie zgłoszę faktu zaginięcia i wniosku o nowy w urzędzie, czy już po zgłoszeniu w PKO dowód stracił automatycznie ważność? Po odnalezieniu nie wnosiłem o „odblokowanie” dowodu, bo chcę mieć nowy, jednak wyjazd mam za 4 dni a wyrobienie nowego zajmie minimum 14. Paszportu niestety nie mam. Czy mój dowód jest nadal ważny i zastrzeżony tylko w bankach itp. czy jest już bezużyteczny i w przypadku zwykłej kontroli? Pozdrawiam.

Paweł
Witam serdecznie,chciałbym wrócić do tematu który został
opisany nieco wyżej,ale bez odpowiedzi,jak własnie jest z tym
wyłudzeniu danych które często przez internet są wyciągane od nas imię nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania,nr telefonu oraz email,czy takie dane może ktoś wykorzystać nie uczciwie,dodam że w moim przypadku tel nie jest zarejestrowany na mnie,czy z tych danych można uzyskać nr pesel.
Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam

Rzecz jasna większość naszych danych może być w jakiś sposób wykorzystana, bo wyobraźnia oszustów prawie nie zna granic. Jednak jak niepełny komplet danych mógłby zostać wykorzystany? Ciężko mi ocenić – w bankach konieczne jest przedstawienie tych danych wraz z ważnym dowodem osobistym, aby uwiarygodnić ich prawdziwość.
Natomiast nie „wygeneruje się” numeru PESEL z tych danych – ktoś musiałby go konkretnie poznać (zobaczyć w jakimś dokumencie etc).

Witam!Jak zastrzec dowód jeśli nie znam jego numeru.Miałam nowy i niestety nie zdążyłam zgłosić do banku.Okradziono mnie.Co w takiej sytuacji.

Witam
Mam taką sytuacje – miałam zamiar zakupić drzwi na raty – konsultant z firmy – niestety podałam mu mój pesel i nr dowodu(bez skanu dowodu) – potrzebne do zakupu ratalnego – firma istnieje -po czym zadzwoniłam do mojego banku i Pan poinformował mnie , że jeżeli nie są w posiadaniu skanu dokumentu to mogę być spokojna o tzw chwilówki i inne kredyty w bankach. Ale wycofałam się z umowy zakupu i usługi . Na wszelki wypadek uruchomiłam opcję na stronie BIK alert. a także opcje ochrony Pesel na stronie serwis ochrony konsumenta. Czy też powinnam zastrzec dowód osobisty . Czy na razie taka ochrona jest wystarczająca . Od momentu poinformowania – o moim pesel i nr dowodu – na bieżąco monituje – mi system działania i nic niepokojącego nie ma – pesel mój nie był nigdzie używany bez mojej wiedzy i nr dowodu też – dopiero minął nie cały tydzień od zdarzenia …ale …pozdrawiam

Ja miałem przez rok włączone alerty BIK bo można było w ramach testów korzystać z nich bezpłatnie. Na szczęście żadnych prób wyłudzeń nie miałem przez ten czas, ale mogłem doświadczyć że ta ochrona faktycznie działa. Podczas wizyty w moim banku złożyłem zapytanie o linię odnawialną, do której konieczne było przeprowadzenie weryfikacji w BIK. SMS z informacją o tym że bank sprawdzał mój BIK dostałem niemal natychmiast jeszcze siedząc w banku, więc działa to dobrze.

Witam, mam takie pytanie czy należy zastrzegać w banku zgubioną legitymację studencką? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Dzień dobry!
Około miesiąca temu w tramwaju utraciłem teczkę (nie potrafię sprecyzować, czy ją zgubiłem, czy ukradziono mi ją, bo zorientowałem się dopiero, gdy zeń wysiadłem), w której miałem m.in. kompletną (!) dokumentację zaciągniętego i już spłaconego kredytu w PKO BP. W dniu wczorajszym (7 VII br.) powyższe zgłosiłem w PKO SA (mój bank macierzysty), domagając się zastrzeżenia moich danych osobowych. Doradca klienta odmówił mi, twierdząc, że czynności tej dokonuje się wyłącznie po utracie (kradzieży, zagubieniu) dowodu osobistego. Ja go nie utraciłem, za to „znalazca” mojej umowy dysponuje WSZYSTKIMI potrzebnymi do wyłudzenia kredytu danymi. A że produkcja wszelkiej maści fałszywych dokumentów, to rzecz dzisiaj wyjątkowo prosta, drżę ze strachu nieustannie. CO zatem powinienem zrobić, by się zabezpieczyć przed ewentualnym oszustwem? Bo doradca klienta odprawił mnie z kwitkiem, doradzając wymianę dowodu osobistego.

Kilka dni temu skradziono mi w pociagu portfel z kompletem dokumentow ( dowód osobisty,karty platnicze,leg,emeryta itp.) Po dwoch godzinach od kradziezy zgłosilam zastrzezenie kart do bankow.Moje pytanie brzmi: czy automatycznie banki zastrzegły rowniez moj dowod osobisty?

Niestety takie czasy, że na każdym kroku trzeba uważać. I pomyśleć, że kawałek plastiku może sprawić tyle problemów i nieprzyjemności. Tak jak piszesz najlepiej dzwonić albo jechać od razu do banku. Gorzej jednak jak zorientujemy się po czasie…..

Zagubiłem Dowód w Berlnie – zastrzegłem w PL w banku i urzędzie. Czy jest jakiś system który również zastrzeze dowód osobity na terenie EU ? Mam stracha że ktoś w berlinie będzie mógl wziąć pożyczkę na moje dane.
Prosze o info.

A co w przypadku gdy zgubiłem dowód osobisty, zastrzegłem go mając wszystkie na to pokwitowania a po 1,5 roku dostaje od ZTM wezwanie przed sądowe do zapłaty 3 mandatów za przejazd bez biletów ??

Witam,
Co w sytułacji gdy ktoś posiada skan dowodu i wziął pożyczkę w parabanku bez mojej zgody. (Boję się o kolejne)
Czy parabanki również weryfikują dane o zastrzeżeniu dokumentów? Czy w razie gdy po zastrzeżeniu ktoś weźmie mimo to pożyczkę w np. Internetowych parabankach można się przed tym ustrzec ?

Witam
Bartku pisałem do Ciebie maila dzisiaj i tam opisałem swoją sprawę. Tak w skrócie ,skradziono moje dane, wyłudzono około 20 pożyczek, DO zgłosiłem w Banku UM oraz na Policji. W BIK po wysłaniu do parabanków pism z Policji zostało wszystko wycofane na czas zakończenia sprawy i nic nie jest widoczne a BIK mam czysty i dobry. DO wymieniony na nowy i zgłoszony na nowo w swoim banku.
Niestety prowadzę własną firmę i mija już 7 miesięcy od wyłudzenia sprawców ustalono ale ja chce dalej funkcjonować czyli inwestować starać się o jakieś finansowanie.Niestety wszystko upada już przy samym zgłoszeniu bez analizy finansowej firmy i to obojętnie czy wnioskuje o karte kredytową czy inną rzecz.

Moje pytanie czy mój bank który zastrzegał mój DO w tym systemie dał jakąś adnotacje kradzieży danych i mimo nowego DO mam jakiś status „nieakceptowalnego ryzyka” i nic kompletnie nie mogę zrobić.Czy pesel tez widnieje w systemie i na nim zapisane jest „kradzież danych” i to mnie blokuje? Przecież nie mogę teraz kilka lat za to jeszcze dodatkowo cierpieć i nie mieć wsparcia dla firmy.

Nikt w bankach nie potrafi mi powiedzieć dlaczego wniosek jest odrzucany na samym wstępie zgłoszenia, zaznacze że nie mam żadnych długów wszystko w terminie z ZUSem i US. Proszę pomóż mi gdzie tkwi jakiś błąd lub tez może musze sam napisać do tej instytucji jakieś wyjaśnienia???

Witam. Zastrzeglam dowód osobisty w banku. Potrzebuje potwierdzenia od banku, ze to zglosiłam. Bank odmówił mi wydania jakiegokolwiek zaświadczenia. Czy rzeczywiście bank ma takie prawo odmówić mi?

No właśnie, czy na skan dowodu osobistego można brać różne rzeczy ? Teoretycznie chyba tak. Jak ta druga osoba nie będzie przestrzegała przepisów i będzie brała udział w tym procederze, ale wtedy można już iść na drogę sądową. Najważniejsze to zastrzec.

To ja mam takie pytanie, czy na wszystkie dane oprócz serii i numeru dowodu osobistego można coś wziąść. Powiedzmy, że ta osoba ma skan naszego dowodu który zgubiliśmy i zastrzegliśmy. Czy do wzięcia czego kolwiek wystarczy PESEL i nasze dane w tym adresowe ? Można brać pożyczki przez Internet. Niektóre firmy podobno nie sprawdzają BIKu. Czy bez podania serii i numeru dowodu osobistego można wziąść kredyt, czy pożyczkę, czy taka umowa jest nieważna.

Hej Bartek,czy mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tzw”słupem”? Odkryłam dziwne transakcje,przelewy mojego chłopaka na moje imię gdzie tych pieniędzy nie mam na swoim koncie…czy jest możliwe ze otworzył konto na mogę dane bez mojej wiedzy?potrafi wpłacać dwa razy w tygodniu spora kwotę,innym razem jakaś transakcja z użyciem mojej karty,byłam w banku i wszystko się zgadza pieniądze są w nienaruszonym stanie wiec o co chodzi?

Ten kraj się wali. Państwo ma nas głęboko w poważaniu. Wyłudzono u operatora komórkowego moje dane. Operator ma się dobrze, bo przecież wysłał smsa. Dlaczego k…wa to ja muszę teraz biegać i gasić pożar? Dochodzi do tego bezczelność pobierania haraczu przy zastrzeganiu dokumentów. BIK, to też jedna wielka sciema. Banki i to tekturowe państwo, to jedna wielka mafia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.