NNTFI24.pl – Twoje fundusze inwestycyjne i emerytalne w prosty sposób

Wyobraź sobie, że tylko 65% osób ankietowanych przez instytut badawczy ARC wie, że ich TFI pozwala im składać zlecenia na fundusze inwestycyjne samodzielnie przez Internet. Jednocześnie 90% tych osób uważa taką możliwość za niezwykle przydatną (link do badania na końcu).

Myślę, że zgodziłbyś się ze mną i osobami ankietowanymi na polecenie IZFA, że zlecenia online są niewątpliwie atutem zachęcającym do samodzielnych inwestycji i oszczędzania.

Ja dodałbym do tego jeszcze opinię, że równie istotnym jest, aby samodzielne zlecanie oraz kontrola portfela inwestycyjnego przebiegała w prostym, zrozumiałym i przyjaznym użytkownikowi środowisku. Łącząc to z przemyślanymi produktami i odpowiednim zarządzaniem, można uzyskać TFI, którego szukasz. A ja chciałbym Ci takie pokazać.

Czytaj więc dalej i zobacz, jak rozkładam na części nowy serwis transakcyjny NNtfi24.pl z którego korzystam, ponieważ wychodzi naprzeciw moim potrzebom, dając mi jasny obraz portfela inwestycji i oszczędności emerytalnych.

 

Jak inwestować w fundusze w prosty sposób?

 

Jak już mogłeś przeczytać na blogu, w tym roku zacząłem na poważnie akcję oszczędzania na emeryturę przy użyciu IKE i IKZE. Uznałem fundusze inwestycyjne za najlepszą dla mnie formę długoterminowego oszczędzania.

Musiałem jednak podjąć decyzję, jakie TFI wybrać do inwestowania i odkładania moich pieniędzy.

Swoje „kroki” skierowałem wówczas do NN Inwestment Partners – firmy o dobrej renomie i docenianych produktach inwestycyjnych.

Przekonały mnie również prostota założenia konta emerytalnego (przez Internet zajęło to może 10 minut) oraz przystępność ówczesnego serwisu transakcyjnego.

NN TFI udowodniło jednak, że idzie do przodu i stara się sprostać potrzebom każdego klienta, ułatwiając inwestowanie i tworząc od podstawy nowy serwis transakcyjny NNTFI24.pl.

Nie będę Cię jednak przekonywał w jakiś wyszukany sposób. Na podstawie własnych doświadczeń oraz we współpracy z NN Investment Partners rozłożyłem nowy serwis transakcyjny na części.

Sam zobacz, jak proste może być inwestowanie w fundusze.

Wpis powstał w ramach komercyjnej współpracy z NN Investment Partners – właścicielem serwisu transakcyjnego NNTFI24.pl umożliwiającego inwestycje w fundusze zarządzane przez NN TFI, a także oszczędzanie na emeryturę w ramach III filaru.

 

Co znajdziesz w nowym serwisie transakcyjnym NN TFI24

 

To, od czego chciałbym zacząć to prostota głównego interfejsu serwisu transakcyjnego. Jest tam tylko to, czego możesz potrzebować. Nie ma zbędnych funkcji, rozbudowanego menu i przycisków, które rozpraszałyby użytkownika.

Powiem tak:

Praktycznie wszystko, co zawiera ten serwis transakcyjny jest wyświetlone na stronie głównej (poza detalami poszczególnych funduszy, pytaniami z działu Pomoc i formularzem kontaktowym).

Do rutynowego przeglądu stanu konta nie jest więc konieczne skakanie po poszczególnych kartach menu dostępnego na samej górze strony.

 

Moje inwestycje podsumowane w jednym miejscu

 

Pierwsze, co zauważysz po zalogowaniu to duży, czytelny i kolorowy wykres kołowy przedstawiający stan Twojego portfela na obecną chwilę. Można go także zmienić w zwykły wykres pokazujący zmianę wartości portfela w czasie – domyślnie od początku posiadania konta lub w ostatnim tygodniu.

Wykres i jego otoczenie dostarczają takich informacji, jak:

 1. Całkowita wartość portfela z podziałem na główne grupy produktów (Fundusze Inwestycyjne, IKE, IKZE)
 2. Poszczególne wartości zgromadzonych środków wraz z zyskami/stratami (kwotowo i procentowo) – tu podział również na cele (inwestycje, emerytura)

Główny ekran to przede wszystkim duży, kolorowy wykres pokazujący stan portfela

Co bardzo istotne z punktu widzenia osoby początkującej, niemal każde sformułowanie, które mogłoby wydawać się niejasne, jest okraszone oknem informacyjnym/podpowiedzi.

Opisy są krótkie i napisane prostym językiem.

 

Emerytura

 

Ta część pokazuje produkty dostępne w ramach trzeciego filaru. Jest to skrót informacji na temat sumy zgromadzonych oszczędności emerytalnych, ich podział między IKE, a IKZE wraz z informacjami o zyskach lub stratach.

Jednocześnie dla obu tych produktów dostępne jest rozwijane menu do operacji na już posiadanych jednostkach (zamiana konwersja, sprzedaż) oraz funkcja dokupienia kolejnych funduszy inwestycyjnych (ikona koszyka – o nim przeczytasz niżej).

Karta emerytura z otwartym oknem podpowiedzi

Mam też kilka ciekawostek, które niesamowicie mi się spodobały:

 • Na podstawie informacji podanych przez Ciebie podczas rejestracji konta (data urodzenia, płeć) oraz aktualnie obowiązującego powszechnie wieku emerytalnego, serwis wyświetla ile lat zostało Ci do emerytury (pociesznie!).
 • Pod polami dotyczącymi IKE oraz IKZE podano również informację, ile pieniędzy możesz jeszcze zgromadzić w tym roku kalendarzowym w ramach tych produktów (więcej o limitach dla IKE i IKZE pod tym linkiem). Jak dla mnie ekstra, ponieważ nie muszę tego nigdzie spisywać.
 • Jeśli podczas otwierania rachunku w NN TFI założysz na przykład tylko IKZE, to w tym miejscu możesz zlecić otwarcie rejestru IKE. Tak też zrobiłem.

 

Cele inwestycyjne

 

Bardzo ciekawa część pomagająca w oszczędzaniu pieniędzy w konkretnym celu. Możesz założyć sobie dowolną ilość celów i nadać im nazwy, podać ich wartość oraz wybrać kategorię (np. nauka, dom, samochód).

Następnie, cele wyświetlają się na głównym ekranie serwisu, wskazując, ile jeszcze brakuje Ci pieniędzy do ich osiągnięcia.

Licznik pokazuje te wartości na podstawie środków zgromadzonych przez Ciebie w ramach funduszy inwestycyjnych (wraz z zyskami). Fundusze emerytalne nie wliczają się w realizację celów.

Cele inwestycyjne to świetny pomysł, ale mógłby być bardziej rozwinięty

Uważam ten pomysł za bardzo interesujący, jednak…

W mojej opinii nie wykorzystano jego potencjału – liczę na rozwój tego narzędzia.

Wyobraź sobie, przecież:

• Byłoby ekstra, gdyby dało się przypisać poszczególne inwestycje do poszczególnych celów – obecnie wygląda to tak, że jeśli mam otwarte 2 cele, to oba liczniki odnoszą się do tej samej sumy zainwestowanej w fundusze. Czyli zbieram na wszystko na raz.

• Bardzo przydatną opcją byłaby możliwość wskazania czasu, w jakim chcemy zrealizować dany cel. Wówczas serwis transakcyjny mógłby nam podpowiadać konkretną miesięczną składkę, dzięki której cel zostanie zrealizowany w założonym czasie.

• Dodatkowo przy wskazanym horyzoncie czasowym mogłaby się wyświetlać sugestia konkretnych funduszy, odpowiednich dla wskazanej inwestycji (np. Fundusz gotówkowy przy założeniu oszczędzania przez rok)

 

Twoje produkty

 

W kolejnej sekcji możesz dokonać przeglądu posiadanych produktów z podziałem na zwykłe fundusze inwestycyjne oraz portfel emerytalny. Wybierając między nimi, zobaczysz składniki poszczególnych portfeli.

Możesz je wyświetlić w postaci listy funduszy, gdzie oprócz podstawowych szczegółów NN TFI24 wyświetla również poglądowy, interaktywny wykres (można zmieniać okres, dla którego pokazywana jest stopa zwrotu).

Posiadane fundusze mogą być wyświetlane w postaci listy, z podziałem na inwestycje i oszczędności emerytalne

Tu również można dokonać operacji na już posiadanych jednostkach (zamiana, konwersja, sprzedaż) lub dokupić nowe.

Gdy wyświetlasz posiadane fundusze inwestycyjne w formie listy, w pierwszej kolumnie tabeli jest zawsze nazwa danego subfunduszu – jest to jednocześnie link do karty produktu, gdzie możesz znaleźć i przeczytać więcej informacji (cele i polityka funduszu, dokumenty do pobrania).

Według mnie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że karta funduszu nie jest naszpikowana trudnymi detalami, a jednocześnie masz dostęp do wszystkich dokumentów. 

 

Zamiast przeglądać listę funduszy, możesz zmienić widok na wykres zmian portfela w czasie lub wyświetlić wykres kołowy, pokazujący procentowy i kwotowy udział poszczególnych funduszy.

Wykres pokazujący, jaki udział mają poszczególne fundusze, kupione w ramach IKZEWykres zmian w czasie pozwala sprawdzać stopy zwrotu z portfela funduszy oraz zmianę cen jednostek w różnych przedziałach czasowych.

Wróćmy i sprawdźmy, co słychać w głównym menu:

 

Proste rozwiązania są najlepsze

 

Nie ma tu tysiąca kart o dziwnych nazwach, pasaży finansowych, czy supermarketów funduszy. Są proste zakładki, sugerujące co możesz zrobić:

Menu NNTFI24.pl jest proste - im mniej, tym wygodniej dla klienta

Pierwsza zakładka, czyli Moje inwestycje to nic innego jak wykrojona część strony głównej dotycząca posiadanych produktów.
Znajdziesz tam wszystko co omówiłem wyżej: wykres i detale Twoich inwestycji, informacje z działu Emerytura oraz kartę Twoich produktów.

Celowo przeskoczę kartę Chcę inwestować – wrócę do niej kilka akapitów niżej, bo warto się na niej chwilę skupić.

Najpierw:

 

Historia transakcji

 

Masz do niej dostęp zarówno poprzez menu, jak i przez stronę główną. Zaraz po otwarciu NNTFI24.pl, tuż nad wykresem wyświetlana jest ostatnia transakcja na koncie.

To jeden z dobrych sposobów na szybką kontrolę, czy dotarła już Twoja ostatnia wpłata.

Przechodząc do samej historii transakcji Twojego serwisu NN TFI24, masz oczywiście możliwość wyszukiwania swoich operacji w czasie.

Poza tym jest wyszukiwarka, w której można wpisać nazwę funduszu lub typ transakcji. I tu mam małe zastrzeżenie.

Trzeba być precyzyjnym.

Otóż nabycie jednostek funduszu musi być nazwane „nabycie” – jak przyjdzie Ci do głowy, że chcesz poszukać typu transakcji „zakup” to polegniesz. Podobnie, szukając po nazwie funduszu musisz znać chociaż jeden występujący w niej wyraz.

Można powiedzieć, że się czepiam, ale prosta lista rozwijana ułatwiłaby sprawę laikom.

Gdy jednak będziesz wiedział co wpisać – wyszukiwarka szybko pokazuje potrzebne wyniki.

 

Chcę inwestować – I nikt mnie nie powstrzyma

 

Brzmi jak okrzyk zachęty. Karta daje odwiedzającemu spore możliwości. Mam tu znany z powyższych opisów podział na fundusze inwestycyjne oraz na fundusze emerytalne w produktach 3 filaru, czyli IKE i IKZE.

Otwierając daną zakładkę, wybierasz do którego portfela dokupisz upragnione fundusze.

Jeśli wypełniłeś ankietę odpowiedniości podczas rejestracji w NNTFI24.pl (Twoje preferencje wobec ryzyka etc. – polecam – zajmie chwilę), to tutaj możesz użyć wyników do sortowania dostępnych funduszy.

Fundusze w karcie "Chcę inwestować" mogą być sortowane według kilku kryteriów

Jak widać wyżej, możesz sortować dostępne fundusze według:

 • typu
 • ryzyka
 • zalecanych minimalnych horyzontów czasowych
 • dostępnych parasoli inwestycyjnych

Możesz sobie również wyświetlić tylko te fundusze, które już masz lub te których Ci brakuje.

Jak wszędzie, tu także znajdziesz podpowiedzi, co rozumieć pod poszczególnymi hasłami – po jakimś czasie przestaną być obce.

Podobnie, jak w zakładce Moje inwestycje, fundusze wyświetlane są w postaci listy z informacjami poglądowymi (poziom ryzyka, ostatnia wycena, wykres stopy zwrotu). Pod nazwą funduszu kryje się link do detali, o których wspominałem wcześniej (dokumenty, cele i polityka).

Po prawej można od razu dodać dany fundusz do koszyka. Co bardzo ważne dla mnie – serwis transakcyjny NNTFI24.pl od razu podpowiada Ci, jaka jest minimalna kwota wpłaty na dany fundusz.

Kwoty te często się różnią (raz to będzie 50 zł, innych razem 200 zł). Co jednak istotne – nie trzeba wracać do lektury dokumentacji, czy nawet detali na osobnej stronie. Minimalna kwota jest podana tuż przy polu przycisku do nabycia jednostek.

 

Nabywanie jednostek funduszy w NNTFI24.pl

 

Przechodzę do dosyć istotnego elementu z punktu widzenia klienta. W końcu, aby oszczędzać czy inwestować, muszę w ogóle kupić jednostki wybranych funduszy.

Kiedy już znalazłem produkt idealny dla moich potrzeb, wpisuję kwotę, jaką chciałbym zainwestować. Zaszalejmy – niech to będzie 50 zł.

Fundusze można kupić w naprawdę prosty sposób

Od razu, na dole ekranu pojawia się duży pasek informujący, że ta kwota znalazła się w moim koszyku.

Mogę ją dowolnie zwiększyć lub dodać wpłatę na inny fundusz. Mogę zmienić kartę inwestycji na zakładkę emerytury i dodawać jednostki na ten cel.

Koszyk będzie zbierał moje wybory.

Aż do momentu, gdy kliknę przycisk Przejdź do koszyka:

 

Koszyk i potwierdzanie nabycia jednostek

 

W środku jest podsumowanie wyborów i kuszące przyciski w stylu „Dokup więcej” przy już wybranej pozycji oraz „zainwestuj” przy tych strukturach, do których nie dorzuciłem teraz żadnych pieniędzy.

Koszyk zachęca do kontynuacji zakupów 😉

Jeśli jednak jesteś już przekonany o swoim wyborze, klikasz zwyczajne „Dalej”.

I tu kończymy, jeśli chodzi o kupno jednostek w serwisie transakcyjnym NN TFI24, ponieważ do wyboru pozostały 2 akcje. Jedna mnie cieszy, druga nieco mniej.

Ostatni krok zanim kupisz wybrane fundusze inwestycyjne

Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku na smartfonie, a aplikacja ta pozwala na czytanie kodów QR do pobrania detali płatności – jesteś w domu.

Po prawej znajduje się kod, który wystarczy zeskanować w aplikacji, potwierdzić i gotowe. Przelew wysłany.

Po lewej zaś znajdują się detale do zlecenia przelewu ręcznie. Można skorzystać z opcji kopiowania tych szczegółów. Ewentualnie można też pobrać wypełniony druk przelewu w formacie PDF.

 

Czy przelew nie mógł być prostszy?

 

Jest jedna rzecz, która mnie mocno boli w tym momencie.

Tak płynnie przeszedłem do tego punktu, kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, że na samym końcu spodziewałem się możliwości szybkiego zlecenia przelewu.

Tak, jak na zakupach w sklepie internetowym.

Jest na to jednak wytłumaczenie, które uzyskałem od NN IP – zgodnie z Ustawą o Funduszach Inwestycyjnych, TFI nie mogą stosować szybkich płatności do wpłat za jednostki funduszy (Art. 32).

Namiastką jest skanowanie kodu QR, co oczywiście jest niesamowicie wygodne dla posiadaczy smartfonów (i fanów mobilnych aplikacji bankowych jednocześnie).

Jednak staromodny klient banku będzie musiał staromodnie przepisać wszystkie dane do przelewu.

Na szczęście dodano możliwość łatwego kopiowania danych, co znacznie ułatwia tę operację.

 

NNTFI24.pl w wersji mobilnej i aplikacja

 

Widok z aplikacji NNTFI24.pl na telefonieMobilna wersja serwisu transakcyjnego od NN IP praktycznie w niczym się nie różni od wersji na komputer.

Oczywiście poza tym, że ładnie mieści się na ekranie telefonu.

Rzecz jasna, przy zakupie jednostek funduszy nie pojawia się możliwość skanowania kodu (logiczne, ale warto wspomnieć). Trzeba będzie robić przelew ręcznie.

Podobnie rzecz ma się w aplikacji mobilnej (dostępna na Androida i iOS). Ostateczną zapłatę za fundusze wysyłamy zwykłym przelewem.

Sam serwis transakcyjny w postaci aplikacji jest bardzo dynamiczny w obsłudze. I równie intuicyjny, co w standardowej wersji.

 

Proste parowanie aplikacji z kontem

 

Trzeba jednak przyznać, że samą aplikację dosyć łatwo i szybko paruje się z kontem. A jednocześnie bezpiecznie.

Wystarczy podać numer klienta i hasło do serwisu NNTFI24.pl, a następnie potwierdzić operację numerem PESEL oraz hasłem, które przyjdzie na numer telefonu podany do wiadomości NN Investment Partners.

Następnie ustalasz PIN. Jeśli masz taką możliwość w telefonie, możesz również włączyć logowanie odciskiem palca.

 

Co w NNTFI24.pl jest bardzo na plus

 

To, co przede wszystkim zwraca moją uwagę, jako użytkownika to prostota całego serwisu transakcyjnego NN TFI24.

Nie ma tu żadnych zbędnych informacji – NN IP ograniczyło się do najważniejszych elementów, jednocześnie dbając o przejrzystość treści i łatwą nawigację w serwisie.

Raczej nie można się tam zgubić, bo w żadnym momencie nie zachodzimy zbyt „głęboko”. Treść strony wyświetla się na rozwijanych kartach, co eliminuje zbędne kroki.

Podsumujmy funkcje, które uważam za bardzo przydatne lub po prostu wygodne dla użytkownika:

 1. Okienka informacyjne – trudne pojęcia prostymi słowami.
 2. Dynamiczne, kolorowe wykresy – nie tylko sprawdzanie danych historycznych, ale przede wszystkim przegląd posiadanego portfela inwestycyjnego.
 3. Jasny podział na inwestycje i emeryturę.
 4. Dodatkowe funkcje w dziale Emerytura – licznik lat oraz wskaźnik pozostałych limitów dla IKE i IKZE. Jak dla mnie bardzo przydatna funkcja, bo nie muszę dodatkowo notować, ile jeszcze mogę wpłacić na rzecz 3 filaru w tym roku.
 5. Cele inwestycyjne – sam pomysł jest bardzo dobry (chociaż to jednocześnie punkt do poprawy).
 6. Wyszukiwanie funduszy w karcie „Chcę inwestować” – możliwość selekcji funduszy według ryzyka, horyzontu czasowego, czy po prostu typu bardzo ułatwia podejmowanie decyzji, szczególnie po przejściu ankiety odpowiedniości.
 7. Łatwy dostęp do informacji o funduszach oraz dokumentacji.
 8. Możliwość dokupienia funduszy w wielu momentach oraz zakupy przez koszyk.
 9. Informacja o minimalnej kwocie wpłaty na konkretny fundusz dostępna od razu przy zakupie jednostek.

 

Funkcje, które bym poprawił w NNTFI24.pl

 

Nigdy nie może być zbyt kolorowo, bo ciężko jest osiągnąć perfekcję. Wskażę jednak punkty, które według mnie mogłyby zostać dopracowane, aby zbliżyć serwis transakcyjny od NN Investment Partners do ideału (przynajmniej mojego).

Nie są to rzeczy, które jakoś szczególnie przeszkadzają. Raczej mi ich po prostu brakuje.

 1. Bardziej rozbudowana praca z Celami Inwestycyjnymi – to świetny pomysł, który jednak daje poczucie niedosytu. Może po prostu być nieużywany przez klientów, jako mało przydatny. Poszczególne braki nakreśliłem wcześniej.
 2. Łatwiejsza w obsłudze historia transakcji – precyzyjna wyszukiwarka może być mało pomocna dla mniej rozeznanych klientów.
 3. Wpłacanie pieniędzy na fundusze – brak możliwości łatwego zlecania przelewów mnie zawiodło. Nie oczekuję natychmiastowych księgowań, ale ręczne wypełnianie formularza przelewu to pomału śpiew przeszłości. Ten element ratują nieco kody QR do płatności telefonem.

 

Nowy serwis transakcyjny NNTFI24.pl to narzędzie dla tych, co nie lubią się gubić

 

Zacząłem oszczędzanie na emeryturę z NN IP kilka miesięcy temu. Wówczas jeszcze korzystałem z poprzedniej wersji serwisu transakcyjnego. Była całkiem dobra, ale nieco bardziej wymagająca.

Nowy serwis transakcyjny NNTFI24.pl jest znacznie łatwiejszy w obsłudze.

Skupia się na istotnych elementach i prawidłowo eksponuje je użytkownikowi. Nawigacja jest prosta – inwestor porusza się w obszarze strony głównej i kilku zakładek.

System dynamicznie zmieniającej się treści poszczególnych stron znacząco to ułatwia.

NNTFI24.pl z pewnością mogłoby być jeszcze lepsze (i spełniać moje zachcianki), ale jest bardzo przyzwoite. Myślę, że spokojnie mogę je polecić osobom zaczynającym przygodę z inwestowaniem w fundusze oraz oszczędzaniem na emeryturę z ich wykorzystaniem.

Wpis powstał w ramach komercyjnej współpracy z NN Investment Partners – właścicielem serwisu transakcyjnego NNTFI24.pl umożliwiającego inwestycje w fundusze zarządzane przez NN TFI, a także oszczędzanie na emeryturę w ramach III filaru.

 

A Ty oszczędzasz już na emeryturę lub inwestujesz z wykorzystaniem funduszy?

 

Jeśli korzystasz już z NNTFI24.pl podziel się swoją opinią.
A może inwestujesz z wykorzystaniem innych TFI – jak bardzo przyjazne użytkownikowi są ich serwisy transakcyjne?

 

Przy okazji – link do badania wspomnianego na początku wpisu:

Badanie Wizerunek funduszy inwestycyjnych

 


Podobał Ci się ten wpis?

Polub moją stronę Bankowość Domowa na Facebooku lub…

Bankowość DomowaUdostępnij go swoim bliskim, zostaw mi lajka lub po prostu napisz komentarz. Jeśli masz pytania lub osobistą uwagę – po prostu daj mi znać. Każda z tych rzeczy to może być mały krok dla Ciebie, ale będzie on wielkim skokiem w mojej motywacji do dalszej pracy na blogu!

1 komentarz

Przyznać muszę że w ostatnim czasie dużo myślałem nad rozpoczęciem inwestowania w fundusze inwestycyjne, dlatego tak rozbudowany artykuł będzie dla mnie ogromnie pomocny w wyborze odpowiedniej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.