Biegasz w okolicy. Nie masz ze sobą karty ani telefonu, ale bardzo, bardzo chce Ci się pić. Zawracasz do domu. Co następnym razem zrobisz inaczej? Zabierzesz wodę? Portfel? Godzinna przebieżka zamieni się w wyprawę ze zbędnym ekwipunkiem, który łatwo zgubić.
Technika, jak zwykle przychodzi z pomocą. Nie mając przy sobie gotówki, karty ani telefonu, nadal możesz zapłacić za zakupy swoim zegarkiem. Ten gadżet na stałe zagościł wśród nas, a w szczególności u osób prowadzących aktywny tryb życia. Dokonując zakupu warto więc zastanowić się, jakie funkcje może on posiadać, bo nie musisz ograniczać się jedynie do tych sportowych. A zegarków z technologią NFC jest już na rynku coraz więcej.
Jeśli masz już odpowiedni sprzęt to warto wiedzieć, jak sparować go z kartą płatniczą. W tym artykule, pokażę krok po kroku, jak możesz to zrobić.
O co chodzi w płatnościach zegarkiem NFC?
Rozpowszechnienie technologii NFC (Near Field Communication) pozwala na bezprzewodowy transfer danych na niewielką odległość. Zwykle jest to około 20 centymetrów. Rozwiązanie to znajdziesz w słuchawkach bezprzewodowych, telefonach i zegarkach. Jest to zatem zupełnie inne rozwiązanie, niż w przypadku kart z funkcją płatności zbliżeniowej, gdzie wbudowano mikroprocesor i antenę.
Działanie takiej karty opiera się na technologii RIFID z wykorzystaniem indukcji elektromagnetycznej. Takie rozwiązanie działa na nieco mniejszą odległość, bo około 5 centymetrów. Coraz więcej modeli urządzeń typu smartwatch jest wyposażone w NFC, a płatności można dokonać w każdym terminalu, który umożliwia dokonanie transakcji zbliżeniowej. W praktyce, w prawie każdym w Polsce.
Według raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, już ponad 90% wszystkich transakcji jest dokonywanych zbliżeniowo, przy czym tendencja jest rosnąca, a sam wynik jest 3 razy wyższy niż średnia wszystkich krajów europejskich.
Czego potrzebuję?
Płatność zegarkiem wymaga oczywiście konta w banku oraz karty debetowej lub kredytowej. To oczywiste. Co dalej?
Potrzebujesz urządzenia obsługujące przesyła NFC, w tym przypadku, zegarka typu smartwatch. Płatności NFC za pomocą telefonu komórkowego również są możliwe, ale o tym opowiem przy innej okazji. Na urządzeniu powinna być zainstalowana jedna z aplikacji: Google Pay, Samsung Pay, Apple Pay, Fitbit Pay, Mi Pay albo Garmin Pay.
Po stronie banku nie spotkamy się z wieloma ograniczeniami, bo ich większość umożliwia tego typu transakcje. Przyda Ci się też telefon, tablet albo komputer z zainstalowaną aplikacją do obsługi zegarka.
Co muszę zrobić?
Najpierw połącz zegarek z aplikacją producenta na telefonie. W obu urządzeniach jednocześnie powinna być włączona funkcja Bluetooth. Dla pewności, możesz wymusić też synchronizację obu urządzeń.
Ten krok sprawił mi najwięcej problemów, bo urządzenia traciły połączenie bez wyraźnej przyczyny. Metody łączenia aplikacji z zegarkiem różnią się między producentami, dlatego samego parowania, nie będę opisywać. Z resztą, jeśli jesteś posiadaczem smartwatcha, na pewno masz to już opanowane.
Dalej było już z górki.
W aplikacji do obsługi zegarka, wybierz z menu jedną z aplikacji umożliwiających płatności. W przykładzie posłużymy się aplikacją Garmin Pay i dodamy kartę Master Card Banku Pekao.
Bez względu na rodzaj urządzenia i rodzaj karty, procedura jest ta sama. Z górnego panelu, z ikony przypominającej wielokropek, wybieramy polecenie „dodaj kartę”.
Aplikacja podpowiada cztery obsługiwane rodzaje kart: Visa, Master Card, Maestro i Discover.
W przykładzie wybieramy oczywiście MasterCard i przechodzimy do następnego ekranu, gdzie podajemy pełen numer karty, datę ważności, kod ccv oraz dane właściciela karty. Wprowadzenie tych danych jest zabezpieczone, między innymi przez brak możliwości wykonania zrzutu ekranu. Podobnie, jak cała procedura, formularz jest bardzo intuicyjny.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa, dodawanie karty potwierdzamy kodem SMS przesłanym na nasz telefon i ustawiamy 4-cyfrowy PIN. Będziemy go podawać przed każdą transakcją i dzięki temu nie będzie szans, na przypadkową płatność zegarkiem zbliżonym do terminala.
Po wprowadzeniu kodu karta jest widoczna w portfelu aplikacji Garmin Pay. Jeśli wybrałeś taki sposób akceptowania transakcji w banku, będziesz musiał jeszcze potwierdzić transakcję po stronie banku.
W moim przypadku należało zalogować się do aplikacji mobilnej banku i zaakceptować dodanie karty w aplikacji Garmin Pay.
Jeśli chcesz dodać więcej kart, powtórz całą procedurę. Płatność zegarkiem będzie realizowana z tej karty, którą wybierzesz na smartwatchu przed płatnością.
Jak zapłacić zegarkiem?
Gdy kasjer poprosi o zbliżenie karty do terminala, wejdź w menu swojego smartwatcha i wybierz portfel. U mnie wygląda to tak, jak na zdjęciu poniżej.
Gratulacje! Właśnie zapłaciłeś za zakupy swoim zegarkiem.
Za co nie zapłacę smartwatchem?
Z reguły, usługa nie obsługuje płatności internetowych, wypłat w bankomatach, wpłat we wpłatomatach ani wypłat typu cash back. Pamiętaj też, że dostępność tej usługi może się różnić w poszczególnych krajach.
O tym powinieneś pamiętać!
Gdy otrzymasz nową kartę, będziesz musiał ją najpierw dodać do urządzenia. Postępuj dokładnie tak, jak w przypadku dodawania pierwszej karty.
Jeśli karta zostanie zgubiona albo skradziona, zastrzeż ją w banku. Jej użycie w aplikacji nie będzie już możliwe.
Płatność zegarkiem jest traktowana w banku analogicznie, jak płatność zbliżeniowa. Wlicza się w dzienne i miesięczne limity transakcyjne oraz jest widoczna w historii transakcji. Jeśli zablokujesz możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych dla karty, nie będzie to możliwe również za pomocą zegarka.
To jest bezpieczne!
Dane karty w procesie płatności są zastępowane specjalnym, unikalnym tokenem. To znaczy, że dane karty w ogóle nie są przekazywane do sprzedawcy. Dane karty w telefonie i zegarku są zamaskowane, a dodatkowo należy wprowadzić 4 cyfrowy kod. Po 3 krotnym, błędnym podaniu kodu, możliwość płatności jest blokowana na 24 godziny.
W przypadku kradzieży producent zaleca jednak zgłoszenie tego faktu do banku. W każdej chwili kartę można czasowo zawiesić albo usunąć z wirtualnego portfela. Obie opcje znajdziesz w szczegółach karty po wybraniu jej miniatury w aplikacji. Po usunięciu karty, można dodać ją ponownie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Oczywiście w przypadku zagubienia lub kradzieży samej karty, konieczne jest jej zastrzeżenie. Wówczas płatność zegarkiem nie będzie możliwa.
Czy NFC jest przydatne?
W moim przypadku, zdecydowanie tak!
Najbardziej służy mi w czasie uprawiania sportu, kiedy każdy dodatkowy przedmiot w kieszeni po prostu przeszkadza. Doceniam również, że w czasie większych zakupów nie muszę wyciągać portfela, mając i tak zajęte ręce pełnymi torbami.
Czy kupiłbym smartwatcha wyłącznie dla opcji płatności NFC? Raczej nie.
To raczej opcja dodatkowa, obok podstawowych funkcji pomiarowych, jakie wykorzystuję w czasie uprawiania sportu. Jeśli jednak mowa o wyborze modelu zegarka, to moim zdaniem zdecydowanie warto za taką możliwość dopłacić. Mam nadzieję że wpis pomoże Ci zacząć korzystać z kolejnej metody płatności, jaką oferuje współczesna bankowość.
A jakie Ty masz doświadczenia z płatnościami NFC?