Przelewy ekspresowe (możesz zapłacić 0 zamiast nawet 40 zł)

Przelewy ekspresowe (możesz zapłacić 0 zamiast nawet 40 zł)

Dzisiaj mam ostatni dzień na spłatę karty kredytowej / rachunku za telefon / raty kredytu hipotecznego. Nie chcę płacić karnych odsetek i musze wysłać pieniądze natychmiast. Co mogę zrobić?

Ostatnia sesja dla przelewu typu Elixir skończyła się w Twoim banku godzinę temu.

Możliwe prawda?

Masz jednak szansę na ratunek i odsunięcie widma kosztów opóźnienia.

Z pomocą przyjdzie Ci przelew ekspresowy.

W końcu według badań firmy doradczej Lipis Advisors1, jedna z usług przelewów natychmiastowych w Polsce należy do światowej czołówki innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Nie jest jednak jedyna. Jak więc wybrać tę najlepszą dla Twoich potrzeb usługę?

Wszystko, co musisz zrobić to poznać dostępne usługi i wiedzieć, kiedy warto z nich korzystać i ile Cię to może kosztować. A wiec, przeczytaj, co dla Ciebie przygotowałem:

Przelew ekspresowy to stosunkowo młoda usługa

 

Jeszcze kilka lat temu moglibyśmy tylko marzyć o wysłaniu pieniędzy na czas. Jednak w odpowiedzi na powstałą potrzebę, banki i instytucje rozliczeniowe podjęły odpowiednie kroki dla jej spełnienia.

Pewnie tego nie wiedziałeś, ale:

W ostatnim raporcie Global Payment Systems Analysis eksperci firmy doradczej Lipis Advisors1 wymienili polski system przelewów natychmiastowych Express Elixir, jako jeden z najbardziej innowacyjnych na świecie. Wow!

Ponadto, jeśli do tej pory myślałeś, że w kwestii natychmiastowego przesyłania pieniędzy jesteśmy daleko w tyle za wszystkimi, to Cię rozczaruję.

 

Polska w elitarnym gronie zaledwie 14 państw, w których w ogóle dostępny jest przelew ekspresowy

 

W Europie, oprócz Polski, przelewy ekspresowe są dostępne w:

 • Szwajcarii
 • Wielkiej Brytanii
 • Szwecji

Na świecie – co zaskakujące – jest to między innymi Meksyk i Nigeria.

Zaskoczeni?

Wygląda też na to, że bardzo lubimy wysyłać szybko pieniądze, bo tylko w styczniu 2015 roku, klienci banków przesłali przez Express Elixir aż 107 tysięcy przelewów natychmiastowych o wartości 422 mln złotych.

 

Jakie rodzaje przelewów ekspresowych są dostępne dla klientów banków?

 

Poznasz dzisiaj różnice w zasadach korzystania, charakterystyce oraz kosztach:

 • Przelewów natychmiastowych – wykonywanych na rzecz banku za pośrednictwem prywatnych firm, jak na przykład Blue Media
 • Przelewów ekspresowych – przez które mam na myśli transfery pieniędzy dokonywane w systemie ExpressElixir
 • Przelewów SORBNET – a więc poleceń przelewu dokonywanych bezpośrednio w systemie Narodowego Banku Polskiego, obsługującym rozliczenia pieniężne między bankami

Mam nadzieję, że te informacje przydadzą Ci się, kiedy będziesz w potrzebie. Pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, które mógłbyś przypadkiem stracić na prowizjach przez błędne wybranie niewłaściwej usługi.

Dodatkowo powiem tylko, że zamierzam opisać usługi dostępne w bankach. Nie biorę tu pod uwagę korzystania na przykład z PayPal. Jest to temat na osobny wpis 🙂

 

Przelew ekspresowy może Ci uratować skórę w najmniej spodziewanym momencie

 

Jeśli zadajesz sobie pytanie:

Komu i w jakiej sytuacji może się przydać przelew ekspresowy?

To pierwszą odpowiedzią, jaka nasuwa się na myśl, jest:

Każdemu, kto nie zdążył wysłać pieniędzy ostatnią sesją bankową!

To proste i zdarza się dosyć często. Sesje wychodzące Elixir zazwyczaj są wykonywane wcześnie (czyli powiedzmy do 16). Sprawia to, że większość z Was, będąc w pracy nie ma możliwości zlecenia przelewu.

A na przykład w danym dniu masz ogromną potrzebę przelania pieniędzy do innego banku. Może to być płatność za telefon, może to być rata kredytu. Jeżeli taki przelew nie trafi do odbiorcy jeszcze dzisiaj – prawdopodobnie poniesiesz konsekwencje finansowe.

Nikt by tego nie chciał.

 

Wybierz formę przelewu w zależności od Twoich potrzeb i możliwości

 

Od Twojej potrzeby i od tego, ile tych pieniędzy chcesz przelać i na jakie koszty jesteś w stanie się zgodzić, zależy, jaki przelew przyśpieszony wybierzesz.

Jeśli jest to mała kwota, to może Ci wystarczyć zwykły Express Elixir albo przelew natychmiastowy za pośrednictwem usługi BlueCash. Wówczas koszty nie są wysokie.

Oczywiście zależy, która z tych usług jest dostępna w Twoim banku.

Chyba, że chcesz wysłać większą kwotę i koszty przelewu nie mają dla Ciebie znaczenia. A dodatkowo cenisz bezpieczeństwo dostarczenia przelewu w krótkim czasie. Wówczas możesz pokusić się o skorzystanie z systemu SORBNET.

 

Przelewy natychmiastowe za pośrednictwem usługi BlueCash

 

Osobiście poznałem przelewy natychmiastowe poprzez mBank, który w momencie startu usług miał również bardzo rozbudowaną kampanię o szybkim przesyłaniu pieniędzy.

Z usługi BlueCash, dostarczanej przez firmę Blue Media korzysta jednak wiele banków w Polsce. Pełna lista jest dostępna na stronie firmy:

 

W części z tych banków przelewy wychodzące są dostępne przez cały tydzień (jak na przykład w mBanku, Credit Agricole, czy Meritum Banku).

W pozostałych są stosowane przerwy w niektórych godzinach lub niedostępność w weekendy. Natomiast do niemal wszystkich przelewy docierają przez cały tydzień.

Dodatkowo, banków odbierających przelewy jest więcej, niż tych, z których można je wysłać.

 

Ile kosztuje przelew natychmiastowy z Blue Media?

 

Koszty takiego przelewu, wykonanego samodzielnie za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego danego banku sięgają ok. 5 zł (mBank, Meritum Bank).

Zlecając taki sam przelew w placówce lub przez telefon zapłacisz już około 10 zł.

Jeżeli ktoś sobie życzy, może korzystać z usług firmy Blue Media bezpośrednio, zarówno zakładając konto użytkownika, jak i bez niego.

Wówczas w grę wchodzą limity przelewów (zalogowani użytkownicy mogą jednorazowo przelać 20 tys. zł, niezalogowani tylko 5000 zł). Niezależnie, czy jest się zalogowanym, czy nie, za każde 5000 zł Blue Media pobiera 5 zł prowizji.

Chyba, że wysyłasz przelew do Millenium Banku – wówczas jest to z jakiegoś powodu 7,50 zł.

Oczywiście cennik może ulec zmianie w czasie, więc polecam zapoznawanie się z nim bezpośrednio na stronie firmy.

 

Gdy rozumiesz, jak działa usługa, chętniej z niej korzystasz

 

Można powiedzieć, że Blue Media jest jakby prywatnym odpowiednikiem KIR.

 • Banki podpisują z firmą stosowne umowy o wykonywaniu transferów pieniężnych, rozliczanych w czasie rzeczywistym. Jak opisuje mBank na swojej stronie poświęconej usłudze, pieniądze i dane do przelewu trafiają na rachunek BlueCash, prowadzony w banku nadawcy (a więc następuje przelew wewnętrzny).
 • Następnie firma uznaje  rachunek beneficjenta, wskazany przez nadawcę przelewu. Jest to drugi przelew wewnętrzny, ale już w drugim banku.

Stąd wynika możliwość ominięcia masowych sesjach rozliczeniowych. Wszystko jest realizowane na bieżąco. Opiera się to na przekazaniu danych beneficjenta do operatora i to on już zajmuje się przelewem do odbiorcy.

Do tego, dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania przez cały tydzień (z pewnymi wyjątkami w niektórych bankach).

Realizacja w najlepszym przypadku zajmuje dosłownie kilkanaście sekund, ewentualnie kilka minut. Nie jest to jednak kilka godzin lub nawet dni, jak w przypadku standardowych przelewów.

 

Podobnie działają przelewy Express Elixir – z tą różnicą, że są rozliczane przez KIR!

 

Od połowy 2012 roku, Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła w zakresie swoich usług Express Elixir.

Działa on 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych przelewów BlueCash, w rozliczeniu nie uczestniczy żaden pośrednik zewnętrzny. Zajmuje się nimi KIR, czyli ta sama instytucja, która obsługuje Twoje standardowe, krajowe transfery pieniędzy.

Przelewy w Express Elixir są od razu, pojedynczo wysyłane do systemu SORBNET2, w którym następują rozliczenia międzybankowe.

Pomija się tutaj rozrachunek netto, stosowany w zwykłych przelewach Elixir i wymagający wymiany informacji o wszystkich przelewach napływających w sesji rozliczeniowej.

 

Express Elixir jest dla Ciebie dostępny w kilku bankach

 

Dostępność przelewów Express Elixir, jest niestety nieco gorsza niż w przypadku sieci stworzonej przez Blue Media. Tam transakcje były realizowane z kilkunastu banków, a przyjmowane w jeszcze większej ilości instytucji.

Możesz się zastanawiać, w jakich bankach są dostępne przelewy ekspresowe, realizowane przez KIR.

Otóż:

Express Elixir, mimo, że jest dostępny już od ponad dwóch lat, oferowany jest na dzień dzisiejszy w zaledwie 11 bankach.

Z tego 2 z nich (Citi Handlowy i mBank) oferuje ten rodzaj przelewu tylko klientom korporacyjnym. Jak dla mnie to słabo pro-klienckie nastawienie w przypadku banków spoza listy.

mBank obecnie informuje podczas zlecania przelewu, jaka jest prowizja, czas dostarczenia i limit przelewu natychmiastowego Blue Cash.

Dodatkowo, Citi i mBank realizują przelewy Express Elixir wspomnianym klientom korporacyjnym tylko od poniedziałku do piątku. Do grona banków, które mają przerwy dołącza ING Bank Śląski, w którym klienci korporacyjni nie zlecą tego przelewu w niedzielę.

Pozostali mają dostęp 24h/7dni w tygodniu.

Część banków, jak BZ WBK, NeoBank czy Meritum Banku udostępnia możliwość szybkich zleceń za pośrednictwem systemu należącego do KIR całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.

Część ma różnie ustalone przerwy w ich realizacji.

I tak na przykład:

Alior Bank nie realizuje ich między 23:55 a 00:05, a więc dają sobie tylko 10 minut przerwy.

Z kolei Idea Bank rezerwuje sobie czas na wysyłanie i odbieranie przelewów ekspresowych pomiędzy 02:00 a 22:00, więc u nich nocna przerwa trwa 4 godziny.

Lista banków oczywiście może ulec zmianie, zachęcam więc do odwiedzania strony dedykowanej usłudze Express Elixir.

Znajdziesz ją w linku poniżej:

 

Koszty przelewu Express Elixir nie powinny Cię przytłoczyć

 

Jeśli chodzi o koszty przelewów ekspresowych, to na ten moment prym wiedzie T-mobile Usługi Bankowe.

Oferują 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu  (usługa odnawialna) za darmo. Każdy kolejny wiąże się z prowizją w wysokości 5 zł.

To jeden z wielkich plusów przemawiających za otwarciem konta w T-mobile usługi bankowe, bo pozwala to na wykonywanie wielu operacji z tego konta w ekspresowym tempie.

A inne banki proponują:

 

Meritum Bank

Nie ma niestety bezpłatnych przelewów ekspresowych, jednak każdy jeden wykonany samodzielnie w internecie, kosztuje również 5 zł. Korzystając z pomocy pracownika placówki, zapłacis już 10 zł.

 

Bank Zachodni WBK

Pobiera w przypadku większości kont prowizję w wysokości 3 zł za samodzielne zlecenie przelewu Express Elixir w serwisie transakcyjnym. Wydaje mi się to dosyć niską opłatą. Szczególnie za awaryjne wysłanie pieniędzy w trybie natychmiastowym.

 

mBank korporacyjny

Sprawdziłem również, ile obecnie pobiera mBank od swoich klientów korporacyjnych. Jest to prowizja w wysokości 7 zł. Obowiązuje identyczna kwota zarówno w przypadku Express Elixir, jak i przelewu natychmiastowego BlueCash – klienci korporacyjni mają dostęp do obu rozwiązań.

Swoją drogą dziwi mnie, że po połączeniu mBanku, nie zaimplementowano rozwiązania od KIR dla klientów indywidualnych.express elixir limit

 

Jakie Ty masz doświadczenia z przelewami ekspresowymi?

 

KIR dumnie pisze o swojej gwarancji co do bezpieczeństwa i niezawodności swojej usługi, z tego względu, że jest KIR-em. Ja osobiście nie miałem nigdy żadnych przykrości, jednak jeśli komuś z Was zaginął kiedyś zwykły przelew, to nie zdziwię się, jeśli podejdziecie do tego z pewną dozą sceptycyzmu.

Z drugiej strony pamiętam jeszcze z czasów infolinii, że usługa dostarczana przez Blue Media nie zawsze była doskonała.

Zdarzało się, że przelew był wysyłany, jednak nie docierał do odbiorcy w obiecane wówczas 15 minut.

Czasami nie docierał nawet w godzinę.

Niestety nie zawsze też wracał, chociaż powinien w przypadku błędów w realizacji.

 

Przelewy SORBNET – przesyłanie pieniędzy drogą, jaką robią to banki.

 

Jest to przelew przyśpieszony, chociaż nie tak szybki, jak opisane wcześniej.

Kilka faktów:

 • Czas na zaksięgowanie tego przelewu sięga do godziny
 • Dodatkowo można go wykonać tylko w dni robocze i do pewnych godzin granicznych
 • W systemie zlecenia przyjmowane są do godziny 15.00
 • W poszczególnych bankach górna granica jest ustalana indywidualnie, np. w mBanku jest to 15:00, ale w ING Banku Śląskim już 14:30.
 • Przelew ten realizowany jest bezpośrednio przez system rozrachunkowy SORBNET2 (stąd jego potoczna nazwa).
 • Przelew SORBNET nie ogranicza Cię ani kwotowo, ani ilościowo.

Mogłeś zauważyć, że Express Elixir ma swoje ograniczenie – maksymalna kwota do 100 000 zł. Przelewy z BlueCash mogą być wysłane maksymalnie w wysokości 20000 zł (banki najczęściej pozwalają na skorzystanie z kwoty 5000 zł). SORBNET jest systemem dla wysokich kwot i nie ma ograniczeń.

W systemie SORBNET2 transakcje (zlecenia płatnicze) są wykonywane na zasadzie rozrachunku brutto. Pieniądze nie są fizycznie przesyłane przez system SORBNET2, tylko są rozliczane pomiędzy kontami banków, prowadzonymi w NBP.
Rozrachunek brutto oznacza, że płatności te są rozliczane pojedynczo, a nie następuje kompensacja należności.

 

Kompensacja oznacza, że jeżeli bank A jest winien bankowi B 1000 zł, a Bank B powinien przelać do banku A 900 zł, to wyniku kompensaty, Bank A przekazuje bankowi B tylko 100 zł (różnicę pomiędzy należnymi kwotami).

Taka forma rozliczeń jest stosowana w rozrachunku netto, na którym opiera się system Elixir.

 

Uważaj na SORBNET, bo nie zawsze dobrze na nim wyjdziesz

 

Przelew SORBNET to usługa, która wielu osobom przysporzyła niemały kłopot z powodu prowizji. Dlaczego?

Obecnie stał się bardziej znaną formą przesyłania pieniędzy, jednak jeszcze kilka lat temu był on wykonywany jedynie w sytuacjach, gdy zlecenie przelewu zlecone przez klienta banku przekraczało kwotę 1 miliona złotych. Wówczas bank przesyłał taki przelew właśnie przy użyciu SORBNET, zamiast systemu Elixir.

Kilka lat temu przelew SORBNET wszedł do powszechnego użycia, stając się dostępną dla każdego formą przesłania pieniędzy.

 

Kłopoty klientów z SORBNETem

 

I od razu zaczęły się kłopoty dla wielu klientów, ponieważ wprowadzono przelew, wskazując przede wszystkim jego zaletę, jaką jest ominięcie systemu Elixir i zaksięgowanie pieniędzy w maksymalnie godzinę od momentu zlecenia.

Koszty przelewu były oczywiście podane w tabelach opłat, jednak nie każdy klient tam zagląda przed wysłaniem przelewu. Za to wielu chciałoby, aby ich pieniądze były dostarczone do odbiorcy jak najszybciej.

Stąd też, pojawiły się skargi klientów co do poniesionych kosztów – szczególnie w przypadkach, gdy ktoś wysyłając 50 zł, płacił 40 zł prowizji.

Dodatkowo, zlecenia nie dało się anulować tak, jak w przypadku przelewów w systemie Elixir. Obecnie, część banków informuje klientów o kosztach przelewu już w momencie jego zlecania.

 

Wysokość prowizji dla przelewu SORBNET

 

Jak wspomniałem – prowizja za przelew SORBNET była mocno kłopotliwa dla wielu klientów, którzy skorzystali z tego typu transferu pieniędzy, nie wiedząc, z jakimi się to wiąże kosztami.

A nie są to małe pieniądze.

Zazwyczaj opłata za zlecenie przelewu waha się pomiędzy 30 a 40 zł, w zależności od banku.

Pozostałością po tym, jak ten przelew był wykonywany tylko w przypadku przekroczenia kwoty miliona złotych jest to, że obecnie zlecenie tak wysokiej sumy do przelania poprzez SORBNET jest bezpłatne lub dużo tańsze.

Niektóre banki nie pobierają wcale opłaty, inne tylko część. Jest to podyktowane tym, że bank ponosi swoje koszty, zlecając taką płatność w NBP.

Sam system przeznaczony jest do przelewów wysoko kwotowych (milion złotych i więcej). Klientom również zaleca się używać go do takich celów.

Przykładowe prowizje za przelew SORBNET na dzień 31.12.2014:

 • Alior Bank – kwoty od miliona złotych wiążą się z opłatą 15 zł, wszystkie przelewy poniżej miliona kosztują 32zł;
 • Bank Zachodni WBK –  każdy przelew niezależnie od kwoty, kosztuje 35 zł
 • Meritum Bank – transakcja powyżej miliona złotych jest bezpłatna, każda kwota poniżej to prowizja w wysokości 40 zł;
 • mBank –  niezależnie od kwoty, przelew zlecony samodzielnie przez bankowość internetową, to koszt 35 zł, poprzez mLinię 37 zł, a w placówce 39 zł.

 

Kiedy nie użyjesz przelewu SORBNET?

 

Pamiętaj o najważniejszym:

Przelew SORBNET może być zlecony maksymalnie do godziny 15:00, przy czym niektóre banki ustalają wcześniejszą, górną granicę przyjmowania zleceń.

Poza tym, przelew ten nie jest realizowany w weekendy, więc w grę wchodzi zlecanie od rana w poniedziałek do piątku, do 15:00.

 

Dokąd nie wyślesz przelewu ekspresowego?

 

Niestety dużym minusem przelewów ekspresowych jest ich ograniczona użyteczność.

Co to oznacza?

Nie zawsze można ustawić tak dowolne parametry przelewu, jak w przypadku zwykłego transferu poprzez Elixir. Poza tym, nie do wszystkich odbiorców można zlecić przelew przyśpieszony i SORBNET.

Otóż:

Jeżeli masz taką ochotę, to zwykły przelew Elixir możesz zlecić z datą przyszłąDzisiaj wypełniasz zlecenia, zaznaczasz datę za dwa dni i pieniądze będą wysłane dopiero pierwszą sesją wychodząca za dwa dni.

W przypadku przelewów szybkich, takiej możliwości niestety nie ma! Z jednej strony to logiczne, bo skoro chce się coś wysłać ekspresowo, to – z założenia – jak najszybciej, czyli dzisiaj.

Zakładam jednak, że ktoś może liczyć na to, że zleci przelew ekspresowy na jutro. Chciałbyś na przykład , aby pieniądze trafiły do odbiorcy właśnie tego dnia, ale jeszcze przez pierwszą sesją Elixir.

Niestety, nie można tak zrobić. Przynajmniej na razie.

 

Są płatności, których nie zrealizujesz w przyśpieszonym trybie

 

Przelewami ekspresowymi, ani SORBNETem nie wyślesz pieniędzy do dwóch odbiorców:

 • ZUSu
 • Urzędu Skarbowego

Przede wszystkim przelewy do ZUS i US wymagają podania wielu dodatkowych danych. W związku z tym nie są one zlecane tak, jak standardowe płatności, tylko przy użyciu specjalnych formatek, dostępnych na przykład w internetowym serwisie transakcyjnym banku.

Rozliczenia pomiędzy bankami a kontami ZUS następują w specjalnej sesji Elixir. Jeżeli wysyłacie płatność do ZUS z samego rana, to ona i tak jest rozliczana w KIR na koniec dnia. Przelewy te trafiają na konto bankowe ZUS dopiero następnego dnia roboczego.

W przypadku Urzędów Skarbowych również stosuje się specjalne formatki do zlecania płatności. Samo rozliczenie odbywa się jednak normalnie, w standardowych sesjach systemu Elixir.

 

Dziękuję Ci

 

Dziękuję Ci przede wszystkim za wytrwałość w czytaniu. Wiem, że wpis był długi, jednak postawiłem w tym wypadku na kompleksowość. Jeżeli mimo wszystko zabrakło jakiejś informacji, śmiało pytaj w komentarzach lub napisz do mnie.

Dziękuję również za świetny miniony rok. Blog zyskał wielu nowych, stałych czytelników. Mam nadzieję, że teksty Ci się podobają, a przede wszystkich, że są dla ciebie przydatnym źródłem wiedzy.

PS. Ten post zawierał link afiliacyjny – T-mobile Usługi Bankowe – przez który można otworzyć bankowy rachunek osobisty w powyższej instytucji. Wiedz, że jeżeli skorzystasz z tego linku do otwarcia rachunku, ja zyskam prowizję, jednak bez żadnych dodatkowych kosztów z Twojej strony.

 

Szukałeś informacji o szybkich przelewach i tu je znalazłeś?

 

Nie krępuj się i udostępnij ten zbiór wiedzy o przelewach ekspresowych swoim znajomym i rodzinie. Spodoba im się!

Pozdrawiam i zapraszam ponownie, Bartek.

14 komentarzy

Ja póki co tylko dwa razy korzystałem z możliwości wysłania przelewu ekspresowego i w obu przypadkach było to wysłanie przelewu weryfikacyjnego w celu uzyskania chwilówki. Faktycznie przelew przeszedł błyskawicznie (trwało to chyba kilkanaście sekund) a tym samym szybciej firma mogła mi udzielić pożyczki. Jak się więc okazuje w niektórych przypadkach takie przelewy mogą być więc bardzo pomocne.

Cześć Karol!
Super, że przelew dotarł praktycznie od razu. W takich przypadkach ma on sens i po to został stworzony. Pamiętam, że było mi niezwykle przykro, kiedy słuchałem od klientów banku, w którym pracowałem, że zlecili przelew ekspresowy, bo zależało im na czasie, a mimo to pieniądze nie dotarły tak szybko, jak powinny. Jeśli płacimy za jakąś usługę, to powinniśmy dostać to na co wydaliśmy pieniądze.
Dzięki za komentarz 🙂

Pozdrawiam i zapraszam ponownie, Bartek

Mi się nigdy nie zdarzyło wykonać przelewu expresowego. Zawsze staram się pamiętać o ważnych przelewach. Jednakże dobrze wiedzieć „z czym to się je”, bo zapewne nie raz będę jeszcze w sytuacji, że będę taki przelew musiał wykonać. Różne przypadki chodzą po ludziach. Wpis długi, ale udało się przeczytać.

Hej,
muszę przyznać, że mam podobnie. Zawsze staram się pamiętać o przelewach, które mam do wykonania, ewentualnie zlecam je z datą przyszłą lub korzystam z możliwości automatyzacji płatności. A masz rację, że zawsze może się zdarzyć ten pierwszy raz, kiedy trzeba będzie szybko wysłać pieniądze. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi, początkujący użytkownicy szybkich przelewów będą wiedzieli co zrobić.

Pozdrawiam, dziękuję za komentarz i zapraszam, Bartek 🙂

Mi się czasami zdarza zrobić taki przelew, ale naprawdę należy to do rzadkości. Co mnie zniechęca to oczywiście opłaty za taki przelew. Dużo bardziej opłaca się pamiętać o przelewach. Chociaż wiadomo, że czasami szybko trzeba coś przelać i wtedy te ekspresowe się przydają.

Cześć, dzięki za komentarz 🙂
Fakt, opłaty, jakie trzeba ponosić za przelewy ekspresowe to ta mniej wesoła część. Z drugiej strony, jest to koszt tego, jak szybko otrzymujemy efekt. Może kiedyś szybkie przelewy staną się na tyle powszechne, że nie będą już tak kosztowne.

Warto oczywiście pamiętać o kosztach, jakie można ponieść niepotrzebnie za SORBNET – to naprawdę opłaca się w nielicznych przypadkach 🙂

Pozdrawiam, Bartek

Mało kto wie o istnieniu przelewów expresowych- serio. Z kilkoma osobami na ten temat rozmawiałem i przynajmniej 8 osób na 10 o tym nie wiedziało. Dlatego warto pisać takie artykuły.

Teraz ta wiedza i tak jest powszechniejsza – pamiętam, kiedy to była dosyć duża nowość. Wielu klientów dowiadywało się o takich przelewach dopiero, gdy chcieli zgłosić reklamację na to, że ich zwykły przelew idzie tyle czasu, a nagle dowiadywali się, że było szybsze wyjście. Dla wielu z nich prowizja nie miała znaczenia – liczył się czas.

Dzięki za komentarz, doceniam to!

Pozdrawiam, Bartek

To akurat prawda.. W poniedziałek miałem dobry przykład tego. Z samego rana dzwoni do mnie jeden z klientów że nie działa mu cała poczta. Jako że mam swoją na tym samym serwerze i u mnie było wszystko ok od razu pomyślałem że być może coś z domeną jest nie tak. I faktycznie – nie został przedłużony okres abonamentu a mail przypominający o tym przez netart został gdzieś przez nich pominięty. Rozwiązanie było oczywiście tylko jedno – wysłać szybki przelew za przedłużenie. Pomimo tego że wspomniałem o tym że najlepiej użyć do tego celu przelewu natychmiastowego to chyba nie za bardzo zostałem zrozumiany i wysłali normalny przelew.. czekając na przywrócenie domeny kilka dobrych godzin, podczas gdy mogła być aktywna już kilka minut później…

Faktycznie, w tym przypadku byłoby to bardzo na rękę dla klienta. Może wynikało to z pewnych obaw przed wysłaniem w ten sposób pieniędzy. To trochę tak, jak kiedyś trudno było przestawić się z druczków bankowych na samodzielne zlecanie przelewów w Internecie.

Uczciwe podejście do sprawy i profesjonalne podejście do czytających, brawo. Ocena w skali (od 0- do 6) to 6+ , dziękuje za informacje.

Zrobiłam przelew express elixir do aliorbank.pl z bzwbk ale opłata pisało 5zl do kwoty 5000a nie 50zl czy to możliwe że taka opłata? Jestem załamana te 50zl zabrakło do wypłacenia ku….

Jeśli chodzi o koszty przelewów po stronie banków pobierane przez pośredników, czyli KIR oraz BlueMedia, to jest to odpowiednio 0zł i 1zł. Tak więc banki mogą zarówno być hojne, czyli oferować takie przelewy za darmo, w pakiecie jak T-Mobile czy też do niektórych kont premium czy też zakładanych „w promocji” (Alior, BZWBK=Santander), jak też kroić użytkownika na stałą opłatę 5zł (np. mBank) albo stopniowaną (Alior 3zł do 1000, 5zł 1000->). Powyżej 1zł za przelewy expresowe to już marża banku. A co do Millenium i BM, to dziwna sprawa z BlueMedia bo oni jej chyba w ogóle nie mają w ofercie. Może więc najpierw idzie przelew BlueCash a potem dodatkowo jeszcze jeden ExpressElixir do samego Millenium i dlatego taka podwyższona opłata.

Zostaw swój komentarz poniżej!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: