7 najlepszych sposobów na Twoje bezpieczne wakacje z kartą

Jesteśmy już na półmetku wakacji. Jednak każdy ich moment jest dobry, aby przypomnieć, jak ważne jest bezpieczeństwo Twojego portfela, konta bankowego, czy też karty płatniczej podczas błogiego urlopu.

Zostałem poproszony o udostępnienie materiałów z komunikatu prasowego od firmy First Data. To właściciel między innymi marki Polcard, która w Polsce jest liderem w zakresie usług i produktów do obsługi płatności elektronicznych.

Zgodziłem się, ponieważ materiał jest bardzo wartościowy. A jednocześnie prosty i zrozumiały. Sposoby które poznacie są najlepsze, ponieważ są proste i łatwe do zapamiętania i wykonania. Dla każdego.

Ciekawskich informuję, że za materiałem nie szła gratyfikacja finansowa 🙂

Uważam, że takie informacje zawsze warto udostępniać, a niekoniecznie robiąc to za pieniądze. Tylko po prostu – dla czytelników.

Tekst jest przygotowany przez ekspertów z firmy First Data i okraszony kilkoma moimi komentarzami.

Poznaj więc po 7 zasad bezpieczeństwa transakcji kartami. 7 dla Ciebie, jeśli jesteś klientem i 7 dla Ciebie, jeśli przyjmujesz płatności kartą:

O First Data

First Data to światowy lider rynku usług finansowych. Ponad 6 000 000 klientów z branży handlowej i bankowej korzysta z innowacyjnych usług i rozwiązań płatniczych dostarczanych przez 24 000 pracowników firmy w 35 krajach świata. W każdej sekundzie First Data przetwarza dla klientów z prawie 70 krajów co najmniej 2000 transakcji o łącznej wartości ponad 1,8 biliona USD rocznie.

W Polsce firma jest właścicielem marki Polcard i Payeezy, świadcząc kompleksową obsługę płatności w terminalach POS i w internecie. Polcard jest jednym z największych i zarazem najbardziej doświadczonym centrum autoryzacyjno-rozliczeniowym, obecnym na polskim rynku od 1991 roku.

Trwa już okres wakacyjnych wyjazdów

Aby beztrosko spędzać każdą chwilę i cieszyć się letnim wypoczynkiem bez zakłóceń, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach posługiwania się kartą płatniczą.

„Kart płatniczych mamy coraz więcej i coraz chętniej dokonujemy nimi płatności. Nic dziwnego – to najwygodniejszy sposób zapłaty za zakupy i usługi. Portfel z kartami zabieramy na wakacyjne wyjazdy. Przestrzeganie kilku prostych zasad uchroni nas od niepotrzebnych kłopotów i zwiększy bezpieczeństwo. Naszą czujność może osłabić urlopowa atmosfera, która jednocześnie wzmaga czujność przestępców. Nie pozwólmy zepsuć sobie wypoczynku. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji z kartą” – mówi Arkadiusz Kazanecki, Dyrektor Handlowy First Data, właściciela marki Polcard.

7 sposobów na bezpieczne transakcje kartą – dla każdego z nas

Eksperci Polcard, jednej z największych sieci terminali płatniczych w Polsce, przygotowali specjalny poradnik – jak spędzić bezpieczne wakacje z kartą. Okazuje się, że chcąc uniknąć nieprzyjemności, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

 • Unikaj nadmiaru gotówki

W przeciwieństwie do karty gotówki nie da się zastrzec. Zgubiona lub skradziona przepadnie na zawsze. Dlatego nie warto zabierać ze sobą wszystkich pieniędzy. Zostaw je w bezpiecznym miejscu w hotelu lub pensjonacie.

 • Zasada jednej karty

Noś przy sobie tylko jedną kartę. W razie utraty portfela łatwo ją zablokować. Pozostałe będą bezpieczne i gotowe do wykorzystania.

Komentarz od Bartka: to świetne uzupełnienie tego, o czym kiedyś pisałem w kwestii posiadania kilku kart płatniczych. Warto zabrać na wakacje kilka, ale po deptakach i bulwarach nosić tylko jedną w portfelu.

 • Nie trać karty z oczu

Bądź zawsze obecny przy dokonywaniu transakcji. Jeżeli sprzedawca ma terminal przenośny, poproś, aby go użył. Jeżeli nie – podejdź z nim do terminala stacjonarnego.

 • Chroń PIN

Nigdy nie zapisuj PIN-u i nie noś go przy sobie. Zawsze zasłaniaj klawiaturę w terminalu i bankomacie.

Komentarz od Bartka: Jeśli bank daje ci taką możliwość, ustal własny PIN, który łatwo zapamiętasz. Unikaj jednak prostych ciągów cyfr np. 1111.

 • Uważnie obejrzyj bankomat, z którego chcesz skorzystać

Jeżeli coś wzbudzi Twoją wątpliwość, skorzystaj z innego urządzenia lub poszukaj sklepu, w którym skorzystasz z usługi cash back. Uchroni Cię to przed skopiowaniem danych Twojej karty i utratą pieniędzy na koncie.

 • Ustal niskie limity wypłaty z bankomatów

Utrudni to kradzież środków z Twojego konta.

W końcu możesz mniej więcej przewidzieć ile maksymalnie możesz potrzebować dodatkowej gotówki podjętej z konta. O limitach transakcyjnych dla kart płatniczych pisałem już jakiś czas temu – warto odświeżyć tę wiedzę.

 • Zapisz ten numer: +48 828 828 828

Jeżeli stracisz karty – zadzwoń pod całodobowy numer 828 828 828, aby je zablokować.

Dzwoniąc z zagranicy dodaj prefiks +48. Wejdź na stronę www.zastrzegam.pl, aby dowiedzieć się więcej. Jeżeli doszło do kradzieży kart, zgłoś to niezwłocznie na policję.

Zastrzeżenia karty możesz teraz dokonać dzwoniąc własnie pod ten jeden numer telefonu, skupiający wiele banków w Polsce. Więcej w tym temacie możesz przeczytać również w jednym z moich artykułów.

Pobierz porady dla klientów płacących kartą w formie infografiki i udostępnij innym:

Infografika - 7 sposobów na bezpieczne wakacje z kartą - dla podróżującego 1

W wakacje nie każdy ma wolne

Kiedy część z Was ma urlop i wypoczywa nad morzem, w górach, albo gdziekolwiek indziej, inni pracują. I żyją z turystyki, prowadząc sklep, bar, restauracje. Dla wygody klientów oferują płatności kartą.

Jeśli jesteś też taką osobą i chciałbyś mieć pewność, że przyjmujesz płatność kartą od uczciwych osób, poznaj poniższe wskazówki dla punktów sprzedaży:

7 sposobów na bezpieczne transakcje kartą w punkcie sprzedaży

Eksperci Polcard doradzają również właścicielom sklepów, hoteli lub restauracji, na co zwracać uwagę podczas przyjmowania płatności kartą. Oto zasady bezpieczeństwa, które chronią punkt sprzedaży przed nadużyciami ze strony przestępców:

 • Sprawdzaj, czy karta jest podpisana przez właściciela

Jeżeli to możliwe obejrzyj kartę, sprawdź czy jest podpisana, czy nie ma śladów podrabiania podpisu. Nie wolno przyjąć płatności kartą, która nie jest podpisana!

Karty niepodpisane są nieważne.

 • Nie spiesz się, przyjmując płatność kartą

Jeżeli transakcja wymaga od klienta złożenia podpisu, porównaj, czy zgadza się z podpisem na karcie. Zachowaj czujność, jeżeli obsługujesz cudzoziemców – karty wymagające tylko podpisu do autoryzacji transakcji są wciąż w wielu krajach bardzo popularne. W razie wątpliwości poproś o dokument tożsamości.

 • Uważnie obserwuj klientów

Twoje podejrzenia powinien wzbudzić pośpiech i kupowanie dużej ilości towarów.

Obserwuj wygląd i zachowanie kupujących.

 • Reaguj, jeżeli terminal wyświetli informację, że karta jest zablokowana

Zatrzymaj ją i powiadom policję, że doszło do próby użycia cudzej karty.

 • Jeżeli klient dokonuje płatności zbliżeniowej, potwierdź, że jest właścicielem karty.

To szybki i wygodny sposób płatności. Transakcje do 50 zł nie wymagają PIN-u.

Podczas wakacji liczba klientów rośnie – większości nie znasz nawet z widzenia.

Jeżeli ten sam człowiek robi w krótkim odstępie zakupy o wartości bliskiej 50 zł i kupuje doładowania telefonów, papierosy, alkohol – poproś go o dokument tożsamości.

 • Używaj terminali przenośnych, aby klient nie tracił z oczu swojej karty podczas transakcji

Klienci dbają o bezpieczeństwo swojej karty i będą czuli się bezpieczniej mając ją cały czas przed sobą.

 • Zawsze drukuj potwierdzenia transakcji dla klienta na wypadek ewentualnych reklamacji

Nie warto przez oczywiste drobiazgi narażać się na kłopotliwe sytuacje. Zachowuj wydruki z komunikatem błędu przy transakcjach kartami zbliżeniowymi. Przy płatności kartami z chipem i paskiem magnetycznym drukuj wszystkie komunikaty – o prawidłowych transakcjach, o odrzuconych lub błędnych transakcjach, a także potwierdzenia uznania karty w przypadku zwrotu towaru przez klienta.

Pobierz porady dla punktów sprzedaży w formie infografiki i udostępnij innym.

Infografika - 7 sposobów na bezpieczne wakacje z kartą - dla sprzedawcy 1

Czy wcześniej stosowaliście się do takich reguł?

Ja sam stosowałem część tych zasad. Fakt, że często na przykład nosiłem w portfelu większość moich kart płatniczych. Może teraz pomyślę o tym, żeby mieć faktycznie tylko jedną.

Bardzo mądrze jest tez ograniczać ilość gotówki posiadanej podczas wakacji. Mimo wszystko pieniądze na koncie są bezpieczniejsze niż w portfelu.

Najlepiej wcześniej zaplanować ile może nam się przydać pieniędzy na wakacjach. I tylko taką ilość ze sobą zabrać lub mieć na koncie. Jak to zrobić?

Każdy ma zapewne własny sposób. A jeśli go nie ma, może podpatrzeć u innych.

Warto przeczytać -nie tylko ten wpis Jacka.

A co myślicie o poradach dla osób prowadzących punkty sprzedaży?

Jakbyście do niech podeszli z punktu widzenia klienta, a jak z punktu sprzedawcy?

Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach.

Przy okazji zapiszcie się na mój biuletyn informacyjny. Bezpłatnie wysyłam informacje o nowych wpisach na blogu oraz różne ciekawostki związane z tematyka bloga. Bez spamu.

Jak to zrobić? Poprzez prosty formularz po prawej stronie 🙂

Pozdrawiam, Bartek

11 komentarzy

Witaj Bartku,
Bardzo fajny i przydatny wpis. Mnie jednak „śmieszy” punkt dotyczący podpisywania karty. Znam osoby (moja żona), które zrobiły z tego niezłą aferę, gdy w sprzedawca powiedział im że karta bez podpisu jest nieważna. Osobiście uważam ten punkt za całkowicie zbędny, ponieważ gdy utracimy swoją kartę to nawet ktoś przypadkowy może ją sobie podpisać – a sprzedawca przecież nie sprawdza dowodu osobistego.
Pozdrawiam Jacke

Cześć Jacku,
dzięki za komentarz 🙂
Fakt, że często klienci są oburzeni, że podpis jest sprawdzany – jednak regulaminy korzystania z kart nakładają na nas obowiazek podpisania karty. Chociaż czasami nie do końca rozumiem po co, bo nikt i tak nie sprawdza… Sprzedawcy często to zaniedbują, a czasami w razie wątpliwości boją się zapytać o okazanie dowodu. Z jednej strony boją się pokazać klientowi, że go o coś podejrzewają, z drugiej strony klienci są przeczuleni na postrzeganie ich jako podejrzanych (zawsze czuję się nieswojo na myśl, że gdy będę wychodził ze sklepu – bramki zapiszczą). Taka nasza natura 😀

Tak naprawdę podpis z tyłu karty miał według mnie sens, gdy większość transakcji była autoryzowana podpisem na wydruku. Wtedy powinien być porównany z podpisem na karcie. Jednak doświadczenie mi pokazał, że nawet w takim przypadku jest to zaniedbywane.

Pozdrawiam Bartek 🙂

Ja z kolei na wakacjach zagranicznych czuję się pewniej, gdy mam przy sobie gotówkę. Całość zostawiam w hotelowym sejfie, a biorę ze sobą tylko tyle ile potrzebuję.

Nigdy nie byłem za granicą, ale jadąc na urlop w Polsce na pewno robiłbym to samo co w swoim miescie, czyli zabrałbym minimum 2 karty płatnicze z dwóch różnych banków. Raczej nie chodziłbym tylko z jedną. Wolałbym też chyba trochę gotówki zostawić w hotelu na wypadek ew. konieczności powrotu do domu.

Nie jestem pewny czy pisałeś o tym na blogu, ale odkryłem ostatnio coś ciekawego… Tzn nie jest to nic odkrywczego pewnie, ale dowiedziałem się, że zwykłe konto w PLN nie jest w żaden sposób powiązane ani z kontem walutowym ani kartą walutową, a więc mając takie konto nawet gdyby turysta padł ofiarą tzw. skimmingu gdzieś za granicą to złodzieje skopiują kartę i PIN dotyczące konta walutowego a nie głównego rachunku PLN . poza tym jeśli można limity wprowadzać to tym lepiej. Jak np. ktoś zbierał kase i ma na 7 dni wakacji powiedzmy 1000 euro , to ustawiane limitu 1000 euro/dziennie jest bezsensowne. wiec w sumie nie wygląda to wszystko aż tak strasznie. Poza tym być może za granicą są bankomaty zbliżeniowe…

Jeszcze dodam, że z perspektywy czasu trochę inaczej podchodzę do bezpieczeństwa kart: obecnie przede wszystkim na wyjazd zagraniczny wziąłbym gotówkę na ew. konieczność powrotu, 2 karty walutowe z 2 różnych banków oraz jedną kartę PLN. używałbym tylko walutowych bo jak mają mi coś skopiować to niech kradną z walutowego. Natomiast podróżując po Polsce aż tak się nie pilnuję i biorę tylko 1 kartę PLN , gotówkę oraz smartfon z BLIK . Najbardziej boję się wyjazdów do oddalonych krajów bo nie wiem gdzie co się zostawia 😮

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.