Duplikat karty płatniczej – prosty zabieg ożywi starą kartę!

Kto z Was, zaglądając do portfela i widząc swoją kartę debetową lub kredytową, nie zastanawia się:

Czy „TO” ma jeszcze prawo zadziałać przy kolejnej transakcji?

Czy mnie nie wyrzucą ze sklepu, gdy terminal smutno odmówi realizacji transakcji, nie mogąc odczytać danych z karty?

Jestem pewien, że niektórzy mają w portfelach smutno wyglądające karty płatnicze. Pęknięte, wytarte, z mocno zużytym chipem (albo ledwo trzymającym się w karcie).

I kompletnie nie wiesz, co z takim fantem uczynić.

Otóż, nie ma tragedii. Wystarczy jedna prosta dyspozycja w banku, aby odmienić swój los i zyskać spokój ducha na zakupach:

 

Gdy karta jest zniszczona, a nową otrzymasz dopiero za rok lub dwa

 

Niestety, czasami tak się zdarza, że karta szybko niszczeje. W końcu to zwykłe zużycie materiału. Szczególnie, jeśli często jej używasz, albo nosisz ją w portfelu w tylnej kieszeni spodni.

Najgorsze jest to, że musisz się męczyć z taką zniszczoną kartą płatniczą jeszcze roku lub dwa (jeśli udało Ci się ją szybko uszkodzić).

Karty są wydawane przeważnie na 3 lata i dopiero po takim czasie, przysyłany jest nowy egzemplarz.

 

Zdarza się, że ktoś taką kartę zastrzega i zamawia zupełnie nową

 

Jednak może to być kłopotliwe rozwiązanie, gdy na przykład bank nie pozwala Ci ustanowić indywidualnego numeru PIN. Musisz zapamiętać nowy.

Zresztą, gdy zastrzegasz kartę, pozbawiasz się możliwości korzystania z niej. Nowa karta dotrze do Ciebie dopiero po kilku dniach.

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Czytaj dalej:

 

Rozwiązanie, które pozwoli Ci korzystać z obecnej karty, aż do otrzymania nowego egzemplarza

 

Zamów sobie duplikat karty płatniczej.

Jest stworzony specjalnie dla takich sytuacji, czyli uszkodzenia obecnej, ważnej karty debetowej lub kredytowej.

Duplikat karty debetowej zastępuje obecnie posiadaną kartę. Ma ten sam numer i powinien mieć (przeważnie) ten sam kod PIN.

 

Nie odczuwasz żadnej różnicy w korzystaniu

 

Oczywiście poza tym, że wreszcie dokonujesz płatności bez strachu o to, czy jeszcze ta jedna powiedzie się bez szwanku.

Co lepsze, jeśli Twoja zniszczona karta jeszcze „dyszy”, możesz jej używać aż do czasu otrzymania i aktywacji duplikatu.

Płynnie zmieniasz „plastik” w portfelu bez utraty dostępu do pieniędzy.

 

W jakich jeszcze przypadkach można zamówić duplikat karty?

 

Banki czasami określają warunki, według których można wnioskować o wydanie duplikatu, a nie na przykład zupełnie nowej karty. Co może się znaleźć w takim katalogu?

Na przykład:

  • Rozmagnesowanie paska magnetycznego karty lub uszkodzenie chipa na karcie;
  • Błędne wyprodukowanie karty – może się zdarzyć, że karta zostanie wyemitowana z jakimiś błędami, np. źle nadrukowanym numerem, albo danymi klienta. Może też po prostu nie działać tak ,jak powinna;
  • Uszkodzenie fizyczne karty (np. zgięcie, pęknięcie karty) – mechaniczny „uraz” karty – przeważnie z winy klienta, ale różnie może być. Karta mogła zostać uszkodzona w transporcie;
  • Całkowite zniszczenie karty – na przykład jej przełamanie
  • Zmiana danych personalnych (imienia / nazwiska) klienta banku – najczęściej, gdy nastąpi zmiana nazwiska po zawarciu małżeństwa, ale czasami też w przypadku, gdy klient zapomni zaktualizować swoje dane, a otrzyma już wznowiony egzemplarz karty.

 

Nie zastrzegaj karty po zamówieniu duplikatu

 

Jeśli czekasz na zamówiony już duplikat, nie zastrzegaj karty. Ani w serwisie bankowości internetowej, ani przez infolinię.

Wszystkie dane duplikatu są takie same.

On zastępuje obecnie posiadaną kartę, więc zastrzeżenie jej doprowadziłoby do kiepskiej sytuacji.

Jednocześnie zastrzegłbyś sobie nowiutki egzemplarz karty, który jedzie sobie do Ciebie w przesyłce pocztowej.

A potem z koperty wyjąłbyś bezużyteczny kawałek plastiku.

 

Gdy musisz zastrzec kartę, czekając na duplikat

 

Oczywiście, możesz być zmuszony zastrzec swoją obecną kartę (kradzież, zaginięcie).

Wówczas wyczekiwany duplikat karty tak samo będzie zastrzeżony i „bezpieczny”. W takiej sytuacji musisz zamówić całkowicie nową kartę płatniczą.

 

W jaki sposób zadziała duplikat karty płatniczej?

 

Po otrzymaniu przesyłki, duplikat karty należy aktywować. Dopiero wówczas zacznie działać.

Czyli tak samo, jak w przypadku zamówienia nowej karty. Stary plastik automatycznie przestanie być aktywny po tej operacji.

Można go pociąć i pozbyć się w jakiś skuteczny sposób. Na tyle skuteczny, żeby nikt nie poznał numeru karty – tak dla bezpieczeństwa.

 

Duplikat karty, a zabezpieczenia

 

Kod CVV, przydatny w transakcjach internetowych i telefonicznych ulegnie zmianie na nowej karcie.

Tak, jak pisałem wcześniej, przeważnie kod PIN pozostaje bez zmian. Termin ważności duplikatu jest przedłużony, więc 3 lata biegnie na nowo od daty wydania nowej karty.

 

Czy duplikat karty wydawany jest za dodatkową opłatą?

 

Jak często zdarza mi się pisać – wszystko zależy od banku.

Duplikat w pewnych warunkach może być płatny, ale czasami będzie darmowy. Postanowiłem dla przykładu zajrzeć do kilku Tabeli Opłat i Prowizji.

Co tam znalazłem?

W banku Pekao SA za wydanie duplikatów dla większości standardowych kart debetowych jest pobierana opłata w wysokości 10 zł. Podobnie w przypadku kart kredytowych.

Pekao SA zastrzega przy tym, że odstępuje się od opłaty, jeżeli karta została zniszczona z przyczyn niezależnych od Klienta.

 

Co oznaczają przyczyny niezależne od klienta?

 

Brak widocznych oznak uszkodzenia. Karta nie jest złamana, nie jest pocięta, przedziurkowana.

Może na przykład chip nie pozwala na prawidłowe wykonywanie transakcji. Jest uszkodzony w inny sposób, niż mechanicznie.

Widziałem już kiedyś karty, które przeżyły pranie w pralce. Patrząc na nie ciężko było uznać to za przyczyny niezależne od klienta. Zdarza się jednak, że karta po prostu odmawia posłuszeństwa.

 

Czy bank to sprawdzi, jeśli opiera na tym możliwość pobrania prowizji?

 

Znowu wszystko zależy od banku. Jeśli musisz się udać do placówki i tam wnioskować o duplikat karty, to może się zdarzyć, że pracownik zweryfikuje stan Twojej karty.

Ale zamawianie przez infolinię już nie wiąże się z taka możliwością. Raczej nikt nie karze odsyłać kart do weryfikacji.

Ważne żeby znać odpowiednie „wytrychy” – czyli na przykład nie przyznawaj się, że siadłeś się na karcie 🙂

 

Ok, wracając do opłat – jak to jest w innych bankach?

 

W mBanku opłata za duplikat karty do eKonta to obecnie 15 zł. Bez żadnego warunku zwalniającego z tej opłaty. Jednak duplikat karty kredytowej w mBanku może być zamówiony bezpłatnie.

Bank Smart staje na wysokości zadania i wydaje duplikat karty debetowej bezpłatnie. Jednak za kredytową krzyczy sobie 25 zł. Coś za coś.

BZ WBK również oferuje duplikaty kart bez dodatkowej prowizji.

Podobnie ma się sprawa w ING Banku Śląskim, chociaż tam tabela opłat wspomina o wymianie karty w miejsce zastrzeżonej/ reklamowej/ po zmianie danych na karcie. Jest to usługa bezpłatna.

 

Podsumowując:

 

W sytuacji, gdy Twoja karta jest w opłakanym stanie i martwisz się, czy jesteś w stanie nią jeszcze płacić – przemyśl możliwość zamówienia duplikatu.

Zachowasz wówczas numer karty i numer PIN, a także przedłużysz jej ważność.

Oczywiście możesz zamówić zupełnie nową kartę, co może być nawet tańsze lub po prostu bezpłatne w przypadku niektórych banków. Ty wybierasz co będzie dla Ciebie lepsze.

Część banków stosuje pobieranie opłat za duplikat, a część nie. Niektóre opłatę pobierają tylko w określonych przypadkach. Zawsze warto sprawdzić taryfę opłat i prowizji.

Zawsze warto znać „wytrychy” pozwalające na zamówienie takiego duplikatu za darmo. Niekiedy jest to bardzo proste, więc trzeba tylko wiedzieć, co w banku mówić, a czego unikać.

A na koniec:

 

DZIĘKUJĘ 🙂

 

Dziękuję, że tu jesteś i poświęcasz swój czas. Zostaw proszę swój komentarz, dając mi znać, czy było warto 🙂

Przy okazji tego wpisu proponuję, abyś przeczytał(a) jeden ze starszych postów o tym, jak w ogóle rozmawiać z konsultantem infolinii banku i dlaczego czasami jest z tym trudno:

Zmień podejście do infolinii banku

Życzę Ci dnia pełnego sukcesów 🙂

Pozdrawiam, Bartek

14 komentarzy

Niestety odnoszę takie wrażenie, że karty, które banki wydają dziś swoim klientom są znacznie niższej jakości niż np. dziesięć lat temu. Kiedyś przy podobnej skali użytkowania karta nadawała się do użycia i wyglądała świetnie jeszcze po dwóch latach. Obecnie nierzadko już po miesiącu zaczyna się rozklejać. Myślę, że to efekt cięcia kosztów i użycia tańszych ale gorszych materiałów. Niestety nawet banki sprzedające karty typu „gold”, które teoretycznie powinny być lepsze idą w oszczędności i te karty tak samo się rozklejają, jak tak zwane „budżetowe”.

Cześć,
Dziękuję za Twój komentarz – wiele w nim racji.

Ja sam jakiś czas temu również zauważyłem, że karty nieco się zmieniły. Pamiętam swoją pierwszą kartę w Polsce, albo kartę, którą otrzymałem w Wielkiej Brytanii od Lloyds Bank – były dosyć twarde. Obecnie karty sa bardzo elastyczne, łatwo je wygiąć aż do złamania.

A już do skrobania szyby w aucie w ogóle się nie nadają 😀

Faktycznie, o wiele trudniej teraz o kartę wysokiej jakości. Swoją drogą ciekawe, czy idzie to w parze z płatnością bądź bezpłatnością duplikatów 🙂

Pozdrawiam i zapraszam ponownie, Bartek 🙂

Wiele osób po przeczytaniu tego artykułu, sięgnie do portfela, żeby zobaczyć stan swoje karty. Niby to tylko kawałek sztucznego tworzywa, ale jakby nie patrzeć pełni całkiem ważną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Oby nie odmówiła posłuszeństwa przy najbliższych zakupach.

super Blog w bardzo prosty sposób tłumaczy różne zawiłości związane z bankowością ,wybieram się właśnie do banku w sprawie karty bankomatowej i muszę przyznać że dzięki blogowi jestem bardziej przygotowany , szkoda że dopiero teraz tutaj zajrzałem .

MBank wymienia karty bez opłat. Sam wielokrotnie wymieniałem niedziałającą kartę i nigdy nie płaciłem za duplikat.

U mnie działają jednocześnie dwie karty stara zdarta oraz duplikat 🙂 możliwe w pekao. Dźwine prawda ? Ale przy wniosku zaznacza się potwierdze zniszczenia poprzedniego plastiku, jeśli tego nie zrobią działają dwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.