Q&A: Limit wypłat z bankomatu, a dalsze płatności kartą

Dzisiaj przedstawiam Ci kolejny krótki wpis. Kolejny, który jest oparty na hasłach według których część czytelników trafiła na mojego bloga. Niestety czasami mogli mieć problem z odnalezieniem odpowiedzi na gnębiące ich pytania.

Aby uzupełnić taką lukę, zdecydowałem się niedawno na udostępnianie krótkich odpowiedzi na tak powstałe pytania. Przekonaj się, co odpowiedziałem na ostatnie pytanie:

Czy dzwonić do banku w sprawie przelewu przychodzącego?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, takie wpisy będą się pojawiały regularnie – co środę.

Od razu poproszę Cię również o wsparcie. Nie bój się zadawać własnych pytań – chetnie odpowiem na nie w formie tkaieg krótkiego wpisu na blogu. W ten sposób razem, Ty i ja pomożemy innym czytelnikom, którzy moga zastanawiać się nad tym samym co Ty.

A co dokładnie przygotowałem na dzisiaj? Sam zobacz, jakie pytanie kierowało niektórych czytelników na bloga Bankowość Domowa:

Czy jak wyciągnę limit dzienny z bankomatu to nadal mogę korzystać z karty?

 

Absolutnie możesz korzystać, jeśli tylko pozwala na to Twój stan konta. Otóż, jak już kiedyś pisałem, transakcje, które wykonujesz przy użyciu karty płatniczej dzielą się na bezgotówkowe i gotówkowe.

Dla bezpieczeństwa na oba rodzaje tych transakcji narzucane są tzw. limity transakcyjne. Szczegóły ustalania takich limitów są bardzo zróżnicowane i zależą od banku.

Wypłacając gotówkę z bankomatu, korzystasz z limitu na transakcje gotówkowe. Nie jest on zazwyczaj powiązany z limitem na transakcje bezgotówkowe. A właśnie ten jest w użyciu w przypadku płatności bezgotówkowych kartą debetową do konta.

Wobec tego, możesz wykorzystać cały swój limit (dzienny lub miesięczny) na wypłaty gotówki z bankomatu. Mimo to, Twój limit transakcji bezgotókowych (kwotowy lub ilościowy) pozostanie nie naruszony. Jeśli oczywiście takich transakcji nie wykonywałeś.

 

Podsumowując:

 

Wyczerpanie limitu wypłaty z bankomatu nie zablokuje Ci możłiwości płacenia kartą do rachunku. Ograniczeniem jest wówczas wysokość zgromadzonych na Twoim koncie bankowym pieniędzy.

Chyba, że Twój bank rozlicza limity transakcyjne karty w jakiś niecodzienny sposób.

 

Pewnie interesuje Cię, jak dokładnie działają limity transakcyjne karty

 

Dowiesz się tego, czytając artykuł, w którym opisywałem to zagadnienie:

Limity transakcyjne karty, czyli dlaczego nie mogę zapłacić za zakupy w sklepie?

Takich krótkich postów, jak ten będzie w przyszłości z pewnością więcej. Tak, jak już wspomniałem, postaram się publikować je na blogu Bankowość Domowa co środę.

Mogą one jeszcze lepiej odpowiadać na nurtujące Cię pytania z zakresu korzystania z usług bankowych. Po prostuj daj mi znać tutaj, w komentarzach lub przez formularz kontaktowy. Pytanie możesz mi zadać także przez Facebooka lub na Twiterze. Zapraszam.

PS. Zapisałeś się juz na mój Newsletter? Jeśli nie, to nie ma na co czekać 😉

Pozdrawiam, Bartek