Q&A: Limit wypłat z bankomatu, a dalsze płatności kartą

Dzisiaj przedstawiam Ci kolejny krótki wpis. Kolejny, który jest oparty na hasłach według których część czytelników trafiła na mojego bloga. Niestety czasami mogli mieć problem z odnalezieniem odpowiedzi na gnębiące ich pytania.

Aby uzupełnić taką lukę, zdecydowałem się niedawno na udostępnianie krótkich odpowiedzi na tak powstałe pytania.

Od razu poproszę Cię również o wsparcie. Nie bój się zadawać własnych pytań – chętnie odpowiem na nie w formie takiego krótkiego wpisu na blogu. W ten sposób razem, Ty i ja pomożemy innym czytelnikom, którzy mogą zastanawiać się nad tym samym co Ty.

A co dokładnie przygotowałem na dzisiaj? Sam zobacz, jakie pytanie kierowało niektórych czytelników na bloga Bankowość Domowa:

Czy jak wyciągnę limit dzienny z bankomatu to nadal mogę korzystać z karty?

Absolutnie możesz korzystać, jeśli tylko pozwala na to Twój stan konta. Otóż, jak już kiedyś pisałem, transakcje, które wykonujesz przy użyciu karty płatniczej dzielą się na bezgotówkowe i gotówkowe.

Dla bezpieczeństwa na oba rodzaje tych transakcji narzucane są tzw. limity transakcyjne. Szczegóły ustalania takich limitów są bardzo zróżnicowane i zależą od banku.

Wypłacając gotówkę z bankomatu, korzystasz z limitu na transakcje gotówkowe. Nie jest on zazwyczaj powiązany z limitem na transakcje bezgotówkowe. A właśnie ten jest w użyciu w przypadku płatności bezgotówkowych kartą debetową do konta.

Wobec tego, możesz wykorzystać cały swój limit (dzienny lub miesięczny) na wypłaty gotówki z bankomatu. Mimo to, Twój limit transakcji bezgotówkowych (kwotowy lub ilościowy) pozostanie nie naruszony. Jeśli oczywiście takich transakcji nie wykonywałeś.

Podsumowując:

Wyczerpanie limitu wypłaty z bankomatu nie zablokuje Ci możłiwości płacenia kartą do rachunku. Ograniczeniem jest wówczas wysokość zgromadzonych na Twoim koncie bankowym pieniędzy.

Chyba, że Twój bank rozlicza limity transakcyjne karty w jakiś niecodzienny sposób.

Pewnie interesuje Cię, jak dokładnie działają limity transakcyjne karty

Dowiesz się tego, czytając artykuł, w którym opisywałem to zagadnienie:

Limity transakcyjne karty, czyli dlaczego nie mogę zapłacić za zakupy w sklepie?

Takich krótkich postów, jak ten będzie w przyszłości z pewnością więcej. Tak, jak już wspomniałem, postaram się publikować je na blogu Bankowość Domowa co środę.

Mogą one jeszcze lepiej odpowiadać na nurtujące Cię pytania z zakresu korzystania z usług bankowych. Po prostuj daj mi znać tutaj, w komentarzach. Pytanie możesz mi zadać także przez Facebooka lub na Twiterze. Zapraszam.

Pozdrawiam, Bartek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.